Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Büyük Önder Atatürk, Ebediyete İntikalinin 85. Yıl Dönümünde Törenlerle Anıldı (10.11.2023)

Milli Mücadelemizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı. 
 
Ordu Valiliğince düzenlenen anma programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye mahallesinde bulunan Atatürk Anıtı’nda yapıldı. 
 
Atatürk Anıtı’na çelenklerin koyulmasıyla başlayan törende, ‪saat 09.05’i geçerken çalan sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. ‬‬
 
Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından, Ordu Kültür Sanat Merkezi (OKSM)’nde, Ordu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı gerçekleştirildi. 
 
OKSM’de yapılan anma programına, Vali Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Vali Yardımcıları Hacı Mehmet Kara, Turgay Ergin, Burak Keser, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Jandarma Komutanı Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
 
Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma programında bir konuşma yapan Ordu Lisesi Tarih Öğretmeni Mustafa Tetik, ”Büyük adamları büyük milletler yetiştirir. Yüce Türk milletinin asırlardır bağrından süze süze yetiştirerek tarihe ve dünyaya armağan ettiği Atatürksüz geçen her 10 Kasım’da onu biraz daha yakından tanıyor, milleti için yaptığı fedakarlıkları daha iyi anlıyor, yedi düvele karşı imkansızlıklar içinde tam olarak anlayamadığımızı fark edip hayıflanıyor, fikirlerine ve ilkelerine sahip çıkamadığımız gerçeğiyle yüzleşip üzülüyoruz. Kısacası, onu özlüyoruz. Bu bakımdan 10 Kasımlar sadece Atatürk’ü anma değil, anlama günüdür, ağlama günü değil. Onun yaptıklarıyla yaptıklarımızı karşılaştırma, bir nevi ödev teslim günüdür. Sen rahat uyu. Kurduğun Cumhuriyet 100 yaşında ve gelecek yüzyıla daha güçlü giriyor. Cumhuriyeti emanet ettiğin gençlik emanetine sahip çıkıyor ve onu yüceltmek için çalışıyor, milli birlik ve beraberliğimiz daha da güçlendi ülke sınırını aştı dünya milletlerini kucaklıyor, dünya barışına katkımız her geçen gün artıyor deme günüdür, 10 Kasımlar. Atatürk bir fikirdir, O, akıl demek, bilim demektir. Gücünü tarihinden alan tam bağımsızlığından asla taviz vermeyen, yaptıkları arkasında, yapacakları önünde ama daima milletin içinde bir liderdir.” şeklinde konuştu.
 
Programda, daha sonra ödül törenine geçildi. 10 Kasım Atatürk’ü anma programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Haftası dolayasıyla İlkokul öğrencileri arasında düzenlenen resim, ortaokul öğrencileri arasında şiir, lise öğrencileri arasında kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş tarafından ödülleri verildi. 
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 85. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen program, Ordu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp, sunduğu “Seni Hatırlıyoruz Oratoryosu” adlı gösterinin ardından sona erdi. 
 
Ordu Kültür Sanat Merkezi'ndeki programın ardından Aziziye Yalı Camii'nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için Mevlid-i Şerif programı gerçekleştirildi. Mevlid-i Şerif programında Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan dualarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz, ebediyete intikal etmiş gazilerimiz, yad edildi.

10.11.2023/http://www.ordu.gov.tr/buyuk-onder-ataturk-ebediyete-intikalinin-85-yil-donumunde-torenlerle-anildi

IMG-20231110-WA0071.jpg

IMG-20231110-WA0065.jpg

IMG-20231110-WA0067.jpg

IMG-20231110-WA0068.jpg

ıns_1.jpg

ıns_2.jpg

ıns_7.jpg