Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ASIRLIK TARİFLERLE TÜRK MUTFAĞI HAFTASI PROGRAMI (21-27 MAYIS 2023)

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda 21-27 Mayıs 2023 tarihleri arasında Valiliklerimiz bünyelerinde yapılan etkinliklerle "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Haftası" 81 İlimizde kutlanacaktır. İlimizde yapılacak olan kutlama haftası programı davetiyesi aşağıdadır. 

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Haftası Program Davetiyesi  (21-27 Mayıs 2023) 
Türk Mutfağı Haftası Davetiye_dış.jpg
Türk Mutfağı Haftası Davetiye_iç.jpg
Davetiye PDF olarak indiriniz: Türk Mutfağı Haftası Davetiye.pdf

BASIN BÜLTENİ

Türk Mutfak Kültürü ve Ordu Mutfağı

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda 21-27 Mayıs 2023 tarihleri arasında Valiliklerimiz bünyelerinde yapılan etkinliklerle "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Haftası" 81 İlimizde kutlanacaktır.

Binyılları aşan tarihi süreç içerisinde, farklı kültürlerin etkileşiminden beslenen Türk Mutfağı, Türkiye’nin bereketli coğrafyasında zengin bir iklim, flora ve fauna çeşitliliğinden faydalanarak köklü bir geleneği günümüze taşımaktadır. Selçuklu ve Osmanlı gibi sayısız medeniyetin hayat verdiği Türk lezzet mirası, geleneksel tarifleri, sağlıklı ve atıksız sofraları ve zamansız kimliğiyle dünyanın en zengin mutfakları arasında yer almaktadır.

Türk mutfağı aynı zamanda birlik ve beraberlik duyguları etrafında şekillenen yeme-içme ritüelleriyle kültürel açıdan da sürdürülebilir olmasıyla göze çarpıyor. Tüm ailenin bir araya geldiği, yabancıların Tanrı misafiri kabul edildiği sofralar, her yaştan, koşuldan ve sosyal sınıftan insanı bir araya getirerek, toplumsal kaynaşma unsuru olarak da önemli bir rol oynamaktadır. Geleneksel sofralar, Türk insanının cömertliğinin, paylaşmayı ve dayanışmayı sevmesinin ve binlerce yıllık yaşam kültürünün de günlük hayattaki tezahürü konumundadır. Türkiye’nin somut olmayan toplumsal mirasının da önemli bir bileşeni olan Türk Mutfağı, bu açıdan da kültürel mirasın yeni nesillere aktarılmasını ve sürdürülebilirliğini garantiliyor.

Ordu doğal zenginlikleri, tarihi dokusu, denizi, dereleri, yaylalarıyla tipik bir Karadeniz Bölgesi şehridir. Balık, sebze ve meyve yönünden zengin Karadeniz kıyısında, dağ-yayla ve deniz kültürünün iç içe olduğu yörede bulunması mutfağı çeşitlendirmiştir. Doğal olarak Ordu mutfak kültürü de bu yörenin coğrafi özelliklerine göre şekillenmiştir. Balıkçılık, fındık, mısır tarımı, arıcılık ve yaylacılığa bağlı ekonomi Ordu mutfağının oluşmasında önemli bir etken olmaktadır. Ordu mutfağı, coğrafi koşulların dışında tarihsel gelişim süresince aldığı göçlerle de zenginlik ve çeşitlilik kazanmıştır. Yörede yaşayanların örf ve adetleri, gelenek ve göreneklerine göre şekillenmiştir.

İl içerisinde kıyı kuşağı ve yüksek kesimlerde coğrafi koşullara bağlı olarak halkın yaptıkları ve tükettikleri yiyecekler farklılık göstermektedir. Bütün Karadeniz sahilinde olduğu gibi balık yemekleri burada da tercih edilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Kıyı kesimlerinde ot yemekleri de sıkça yapılmaktadır. Yüksek bölgelere çıkıldıkça yayla kültürüne geçilmekte ve yemekler nispeten değişmektedir.

İlimiz mutfak kültürünü çeşitliliğini Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan 15 adet ürünümüzde de görmek mümkündür. 

2023 yılı itibariyle Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan ilimiz ürünleri;  Akkuş Şeker Fasulyesi, Ordu Tostu, Ordu Pidesi/Yağlısı, Melocan Kavurması, Galdirik Kavurması, Yayla Pancarı Turşusu, Perşembe Cevizli Helva, Ordu Kivisi, Taflan Turşusu, Sakarca Mıhlaması, Kabataş Helvası, Gürgentepe Çoban Fasulyesi, Yalıköy Köftesi, Mesudiye Goliti ( Kuru Ekmek) , Fındıklı Burma Tatlısı.

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Haftası 21-27 Mayıs tarihleri arasında T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde 2022 yılında kutlanılmaya başlamıştır. 

İlimizde gastronomi temalı yöresel yemeklerin tanıtımının yapılarak, yardımlaşma gayesi ve ruhunun canlanması, İlimize gelen depremzede vatandaşlarımızın davet edilerek moral kaynağı olması amacıyla; 23 Mayıs 2023 tarihinde Fatsa İlçesi , 24 Mayıs 2023 tarihinde Altınordu İlçesi ve 25 Mayıs 2023 tarihinde Ünye İlçesinde olmak üzere düzenlenecek olan Türk Mutfağı Haftası etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir.


Habibe BAŞ

İl Kültür ve Turizm Müdür V.