Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SAYIN BAKANIMIZ; MALATYA'DA KONTEYNER KENT AÇILIŞINDA KONUŞTU (26.04.2023)

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut seferberliğinin temelleri bir bir atılırken, konteyner kentleri de kurmayı sürdüreceklerini belirterek, "Bütün gayretimiz, tek bir vatandaşımızın dahi mağdur olmaması içindir." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, AFAD koordinasyonunda, Rönesans Holding tarafından, İstanbul Başakşehir Belediyesi ve Birleşim Mühendislik işbirliğinde hayata geçirilen, 1534 konteynerin bulunacağı Malatya Yaşam Kent'in açılış töreninde, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin fani dünyanın çok ağır bir sınavı olarak kendilerini derinden sarstığını söyledi.

Bunu yaşamadan anlamanın ve yaşamayana anlatmanın mümkün olmadığını dile getiren Ersoy, bu milletin sabırla, sebatla, dirayetle bir olup, kenetlenerek ne ağır yüklerin altından kalktığını, nasıl zor sınavların üstesinden geldiğini tarihin defalarca yazdığını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, dünyada böyle ikinci bir millet daha olmadığına dikkati çekerek, "Bu milletin bir bireyi olmak ve sizlere hizmet etme fırsatı bulmak, yaşadığım müddetçe benim için bir gurur ve şükür vesilesi olmuştur. Dünya tarihinde görülmemiş bir afeti hep beraber yaşadık. Aynı anda 11 şehir afet bölgesine dönüştü. Bu kadar büyük bir alanda, bu büyüklükteki bir afete müdahale etmenin zorluğu çok açıktır. Ancak millet can derdindeyken devlet bahanelerle ilgilenmez, ilgilenemez." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 21 yıldır bu devlet anlayışı ile millete hizmet ettiklerini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, şunları kaydetti:

"Yine öyle yaptık, devlet olarak bütün imkan ve kurumlarımızla afet bölgesine geldik. Cumhurbaşkanı'mızın ivedilikle aldığı kararlarla her ilimizde, ikinci bir valimiz çalışmaya başladı. Bakanlar olarak biz sahadaydık. AFAD, Kızılay ve bütün yardım kuruluşlarımız, arama kurtarma ekiplerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız sahadaydı. Mehmetçik yine milletine kol kanat germek için buradaydı. İzmir'den Ankara'ya, Edirne'den Artvin'e insanlarımız, kardeşlerinin yarasına merhem olmak için adeta yarıştı. Gönüllülerimiz canla başla çalıştı."

"Millete karşı sorumluluklarımız var"

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, dünyanın, devletin afet yönetimi, imkan ve kabiliyetine, milletin yüce gönüllülüğüne hayran kaldığını söyledi.

"Sözün özü, devlet ve millet olarak birbirimize tutunduk, birbirimize dayandık ve ayakta kaldık." ifadelerini kullanan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, şöyle devam etti:

"Elbette bu süreçte birçok özel kurum ve iş insanı da kendilerini var eden bu millete karşı vefa borcunu ödemek için harekete geçti. Onlardan biri de Malatya'nın yetiştirdiği iş insanımız Sayın Erman Ilıcak olmuştur. Hem Malatya'da hem diğer şehirlerimizde konteyner kentler kurarak afetzedelerimizin hizmetine sunmuştur, sunmaya devam etmektedir. Sayın Erman Ilıcak'ın şahsında milletiyle ve toprağıyla her şeyden önce gönül bağı kuran, en büyük karı insanının huzurunu sağlamak, güvenine layık olmak bilen bütün iş insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum."

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, depremin yaşandığı an itibarıyla çok hızlı bir şekilde görev dağılımı yaparak sahaya inmelerini sağladığını, bakan arkadaşlarıyla ilk günden itibaren sahada olduklarını anlattı.

Millete karşı sorumlulukları olduğunu belirten Ersoy, "Bu kadar kısa sürede yapılan bunca işin, gerçekleştirilen bunca çalışmanın arkasında bu milletin hakkını ödeme azmimiz, irademiz var. Vefat eden kardeşlerimize son görevimizi yapma, geride bıraktıklarına sahip çıkma bilincimiz var. Yaklaşık üç aylık sürede gerçekleştirilen yoğun çalışmalar da bu bilincin neticesidir." dedi.

"Bütün süreçlerin takipçisiyiz"

Depremin ilk gününden başlayarak çadır ve konteyner kentlerde, yurtlarda ve otellerde vatandaşları ağırladıklarını anımsatan Ersoy, bu alanda büyük bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçtiklerini dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, bugün gelinen noktada ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının muazzam gayretleriyle kalıcı konut inşaatlarına başlandığını vurgulayarak, belli bölgelerde köy evlerinin yapımının tamamlanarak sahiplerine teslim edildiğine dikkati çekti.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Cumhuriyet tarihinin en büyük konut seferberliğinin temelleri bir bir atılırken, konteyner kentlerimizi de kurmayı sürdüreceğiz. Bütün gayretimiz, tek bir vatandaşımızın dahi mağdur olmaması içindir. Gerek Sayın Cumhurbaşkanı'mız gerek bakan arkadaşlarım sürekli 11 ilimize gidip geliyoruz. Bütün süreçlerin takipçisiyiz. Sizlerle birlikte bugünlerin de üstesinden geleceğiz ve inşallah bir yıl sonra şehirlerimizi yeniden inşa etmiş olarak, kalıcı konutlarımızı hak sahiplerine teslim ederken de yine burada olacağız. Bir daha böyle acıları yaşamamak adına, kentsel dönüşüm projelerini de yine milletimizle el ele hayata geçiriyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın, Türkiye'yi daha güvenli bir geleceğe hep beraber taşıyacağız."

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kırlangıç Mahallesi'ndeki cemevine de ziyaret gerçekleştirdi.

Doğanşehir ilçesinde Sancaktepe Belediyesi tarafından yapılan geçici konaklama merkezine gelen Ersoy, depremzedelerle görüştü.

Yaşam alanında vatandaşlarla sohbet eden Ersoy, bir ailenin konteynerine de misafir oldu.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'a ziyaretlerinde, Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç ve diğer ilgililer eşlik etti.


(26.04.2023)https://basin.ktb.gov.tr/TR-342155/kultur-ve-turizm-bakani-ersoy-malatya39da-konteyner-kent-acilisinda-konustu.html

001_Bakanımız-Malatya.png

002_Bakanımız-Malatya.png

003_Bakanımız-Malatya.png

004_Bakanımız-Malatya.png