Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ÂŞIK VEYSEL’İN AİLE KOLEKSİYONU SANATSEVERLERLE BULUŞACAK (06.04.2023)

Türkiye’nin büyük halk ozanı Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yılında yüzünden alınan maskın da aralarında yer aldığı aile koleksiyonu AKM İstanbul’da sergilenecek.

UNESCO tarafından 2023’ün “Âşık Veysel Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen “Veysel Gider, Adı Kalır” adlı sergi 7 Nisan’da sanatseverlerle buluşacak. 

Serginin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından AKM İstanbul Galeri’de saat 14.00’de yapılacak.

Erkan Doğanay’ın küratörü olduğu sergi Âşık Veysel’in aile üyelerinden Nazender Süzer Gökçe ile Gürsel Gökçe’nin aile koleksiyonundan oluşacak.

Âşık Veysel’in hayatını ve onunla yapılmış röportajları, makaleleri ve haberleri gün ışığına çıkararak gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen sergide Ara Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Mustafa Türkyılmaz, Ergun Çağatay ve dönemin Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin objektifinden fotoğraflar yer alacak. 

Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu ile Orhan Peker’in resimleri, Alper Çınar’ın heykeli, ressam Yusuf Toprak tarafından Âşık Veysel vefat ettiğinde yüzünden alınan mask serginin önemli eserlerinden olacak. 

Görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan 4 ciltlik “Basında Âşık Veysel” kitabını ziyaretçilerle buluşturacak olan sergide, tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilen aynı kitabın sesli versiyonunun da tanıtımı yapılacak. 

Âşık Veysel’i Anlatan “Karanlık Dünya” İlk Kez Seyirciyle Buluşacak 

Anadolu'daki yaşamı gerçekçi bir şekilde yansıtan ve Âşık Veysel’in de yer aldığı "Karanlık Dünya" adlı film orijinal haliyle ilk kez bu sergide izleyicilerle buluşacak.

Halk ozanı Âşık Veysel'i konu alan bir sergi ortamında ilk kez yayınlanacak olan filmin izleyicileri, yapımı kesilmemiş haliyle izleme imkânı bulacaklar. 

Senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yazdığı 1952 yapımı filmin yönetmeni ise Metin Erksan.  

Sazı ve sözüyle gönül gözünden insanlığa seslenen büyük halk ozanı Âşık Veysel’i yâd etmek üzere “Veysel Gider, Adı Kalır” ismi verilen serginin kapıları AKM İstanbul Galeri’de 23 Nisan’a kadar açık olacak.

AKM İstanbul Galeri’de pazartesi günleri hariç saat 11.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek olan sergi İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’e taşınacak.

(06.04.2023)/https://basin.ktb.gov.tr/TR-341686/asik-veyselin-aile-koleksiyonu-sanatseverlerle-bulusacak.html

asik veysel_1 (2)-web.png