Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı (29.10.2022)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlama programı Valimiz Sayın Tuncay Sonel’in makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Ardından, Ordu Lisesi önünde düzenlenen kutlama programına geçildi.

Ordu Lisesi önünden düzenlenen kutlama programı, Valimiz Sayın Tuncay Sonel, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan ile birlikte halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutlaması ile başladı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Valimiz Sayın Tuncay Sonel yaptı. 

Valimiz Sayın Tuncay Sonel konuşmasına, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yad ederek başladı.

Cumhuriyetin, 99 yıl önce Kurtuluş Savaşının zirvesi olarak tarihteki yerini aldığını belirten Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birlik ve beraberlik içinde sonsuza dek yaşayacağını söyledi. 

Bugünleri anlayabilmek için tarihi ve geçmişi, çocukların ve gençlerin çok iyi bilmesi gerektiğine dikkat çeken Valimiz Sayın Tuncay Sonel gençlere seslendi. 

“Bu ülke kolay kazanılmadı” diyen Valimiz Sayın Tuncay Sonel sözlerini şöyle sürdürdü: “Rengini şehitlerimizin kanlarından alan beyaz ay yıldızlı bayrağımız ve bu vatan kolay kazanılmadı. Dün olduğu gibi bugün de hem yurt içinde hem yurt dışında birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen hainler olmuştur ve olacaktır da. Bizlerin asıl amacı, bu birlik ve beraberliğimizi, bu kardeşliğimizi, bu dayanışmamızı koruyarak ve çok çalışarak ecdadımızın bize bıraktığı bu vatanı daha da güzel hale getirmektir.”

Konuşmasının devamında, çocukların ve gençlerin daha iyi ortamlarda eğitim ve öğretim alabilmeleri için Ordu’da deprem riski olan 66 okulun yıkılarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Milli Eğitim Bakanlığımızın ve hayırsever iş insanlarının katkılarıyla 54 okul binasının, 754 dersliğin devlet-vatandaş işbirliği ile yeniden yapıldığını ifade Valimiz Sayın Tuncay Sonel l, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çocuklarımızın, gençlerimizin arkasında durarak en iyi şekilde yetiştireceğini söyledi. 

Valimiz Sayın Tuncay Sonel’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Ordu Anadolu Lisesi öğrencilerinden Şeyma Eribol, “Vatan Destanı”, Furkan Gündüz ise “Bayrak” adlı şiiri okudu. 

Daha sonra ödül törenine geçildi. Cumhuriyet Bayramının 99. yıl dönümü münasebetiyle ilkokul öğrencileri arasında resim, ortaokul öğrencileri arasında şiir, lise öğrencileri arasında kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Sayın Tuncay Sonel ile Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında Eren Abluka-18 Operasyonu'nda teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Oğuzhan Arduç'un eşi Pembegül Arduç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan ve diğer protokol mensupları tarafından verildi.  

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 99. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen kutlama programında, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu, Perşembe Halk Eğitim Merkezi ile Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği halk oyunları ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi. Tören, vatandaşların alkışları ve sevinç gösterileri arasında kortej geçişi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasının gösterisiyle sona erdi.

Ordu Lisesi önünde gerçekleştirilen kutlama programına, Cumhuriyet ile yaşıt 1923 doğumlu Havva Kırış ninemiz ile Mehmet İzzet Hüsam dedemiz de Valimiz Sayın Tuncay Sonel ’in davetlisi olarak katılarak, Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadılar.


cb_001.jpg

IMG_20221029_WA0014.jpg

IMG_20221029_WA0018.jpg

thumbnail_image7.jpg

thumbnail_image11.jpg