Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Zümrüt Fındık Festivali Kapsamında ODÜ’de Fındık Paneli Düzenlendi (17.09.2022)

17.09.2022

Zümrüt Fındık Festivali Kapsamında ODÜ’de Panel Düzenlendi

Ordu Valiliği ile Ordu Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) ve Sen1 Ordusun Platformunun destekleri ile düzenlenen “Zümrüt Fındık Festivali” kapsamında Ordu Üniversitesinde “Fındık Tarımına Genel Bakış” konulu panel düzenlendi. 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ceren Özdemir Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Fındık Tarımına Genel Bakış” konulu panel’de bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Zümrüt Fındık Festivalinin şehrimize, ülkemize güzellikler getirmesini temenni ediyorum” diyerek, festivalin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Dünyada fındık üretiminde Türkiye’nin ilk sırada, Ordu’nun ise fındık üretiminde Ülkemizde ilk sırada yer aldığını belirten Vali Sonel, ”Ordu için fındık olmazsa olmaz bir yaşam biçimi. Ordulu hemşerilerimizin fındıkla bir gönül bağı var. Fındık mevsimi geldiğinde memleketlerine gelip, hem bahçelerinde fındıklarını topluyorlar, hem de sıla hasreti gideriyorlar. Bu şehrimiz için bir sosyal olgu. Fındık yaşamın adeta kendisi” dedi.

Birkaç yıl öncesine kadar 160-170 bin ton civarında fındık üretimi yapılırken bu yıl 240 bin ton üretim gerçekleştiğini söyleyen Vali Tuncay Sonel, “Teknikliğine uygun olarak bahçeye bakıldığı takdirde fındık üretiminin artacağı kaçınılmazdır. 19 ilçemizde tarım teşkilatımız, geliştirdiği projelerle fındıkta verim ve kalitenin artırılması için çaba sarf ediyorlar. İlimizdeki fındık üretimi 300 bin tona çıkabilir, hatta daha fazla olabilir. Bunun için üniversitemizin ziraat bölümündeki hocalarımızın yapacağı katkılar da önemli. En önemlisi de çiftçilerimizin fındıklarına gözü gibi bakmasıdır. Pandeminin bir artısı bu oldu. Evlerde olan çiftçilerimiz bahçesine güzel bir şekilde bakarak, hakikaten verimin artmasında büyük bir vesile oldu. DOKAP ve DOKA’nın desteklediği çok güzel projeler bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız fındık hasadından önce ilimize gelmişti. 54 lira fiyatla çiftçimizi mutlu etti. Tarım ve Orman Bakanlığımızın çiftçilerimize vermiş olduğu çok güzel destekleri de biz Ordu olarak fırsata çevirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ise yaptığı konuşmada, “Bu yörenin en önemli ürünü ve gelir kaynağı fındıktır. Burada Ziraat Fakültemiz ve 60 dolayında hocamız var. Mutlaka fındıkla ilgili insanımıza dokunmalıyız. Bilimsel anlamda ürünü artırmak için ne gerekiyorsa rektörlüğün bütün imkânlarını sunmaya hazır olduğumuzu arkadaşlarımıza ifade ediyorum. Tarım müdürlüğümüzle de çok yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Tuncer Fındıkta çok önemli zararlılarından olan Kahverengi kokarcanın zararları, Türkiye’deki mevcut durumu ile klasik ve biyolojik mücadele yöntemleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Celal Tuncer, İstilacı türler arasında son yıllarda öne çıkan aynı sezonda birden fazla üründe zarara yol açan kalite ve verimi düşüren yüksek üreme gücüne ve uçuş kapasitesine sahip olan ‘kahverengi kokarca’ diye bilinen zararlı böceğin anavatanının Çin olduğunu belirterek, zararlıyla mücadele için samuray arı türünün kullanıldığını, samsunda Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Faydalı Böcek Üretim Tesisi kurulduğunu da sözlerine ekledi.

ODÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Muharrem Türkkan, ODÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kürşat Korkmaz, ODÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Kotuma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Tuncer, ODÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikri Balta’nın panelist olarak katıldığı “Fındık Tarımına Genel Bakış” konulu program, fındıkta üretim, verimlilik, verim düşüklüğü, verimi etkileyen faktörler konusunda yapılan panelle sona erdi.

001.jpg

002.jpg

003.jpg