Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİMİZ SN. SEDDAR YAVUZ, FINDIĞIN ÖYKÜSÜ MÜZESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU (28.04.2020)

Vali Seddar Yavuz, Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırması ve restorasyonu yapılan Kahraman Sağra Konağı’nda oluşturulan “Fındığın Öyküsü Müzesi”nde incelemelerde bulundu.
 
3 kattan oluşan tarihi binada oluşturulan ve fındığın tüm aşamalarının anlatıldığı görseller, fındık tarımında kullanılan aletler, materyaller, makineler ve objelerden oluşan “Fındığın Öyküsü Müzesi”ni gezen Vali Seddar Yavuz, Müzenin son durumu hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ve diğer yetkililerden bilgi aldı.
 
Müze içerisinde yer alan fındığın tarihçesi, Ordu’daki ilk fındık üretimi, fındığın dikimi, üretimi, hasat süreçlerini, fabrikalarda işlenmesini, ihracatını yansıtan görselleri, materyalleri, aletleri, makineleri, balmumu heykellerini inceleyen Vali Yavuz, oluşturulan “Fındığın Öyküsü Müzesi” ile Ordu’da büyük bir eksikliğin giderildiğini söyledi.
 
“Fındığın Öyküsü Müzesi”nin oluşturulabilmesi ve hizmete açılabilmesi için çok emek verdiklerini ifade eden Vali Yavuz, Türkiye’de ve dünyada en çok fındık üretiminin yapıldığı Ordu’da açılan bu müze ile fındığın geçmişten günümüze uzanan öyküsünü gelecek nesillere aktarılmış olacağını kaydetti. 
 
“Fındığın Öyküsü Müzesi”nde yaptığı incelemelerin ardından açıklamada bulunan Vali Seddar Yavuz, “Türkiye'de ve dünyada fındığın başkenti olarak kabul edebileceğimiz, fındığın en önemli üretim merkezi olan Ordu'da, bütün bir hayatımızı etkileyen, kültürümüzün bir parçası olan fındığın tarihçesini, kültürümüze yansımasını bir müze halinde işlemeyi, göreve başladığımız andan itibaren bunu bir proje olarak kazandırmak istemiştik. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu tamamlanan Kahraman Sağra Konağı’nı ‘Fındık Müzesi’ne dönüştürmek bize nasip oldu.  Fındık Müzesi’ni en güzel şekliyle hayata geçirdiğimizi düşünüyorum. İlimizin ve ülkemizin çikolata sektöründeki en önemli markalarından birisi olan Sagra’nın kurucusu olan Kahraman Sağra’nın yaşamını sürdüğü bir konakta ‘Fındık Müzesi’nin açılmış olması, müzeyi daha da anlamlı hale getirmektedir. Bu vesileyle Kahraman Sağra’ya ve bu başarı hikayesini oluşturan büyüklerimize de Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun diyorum. Kendilerine minnet ve şükran borcumuzu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ordu Büyükşehir Belediyemizin böylesine bir müzeyi halkımıza ve misafirlerimize daha iyi şartlarda sunacağını düşündüğümüzden burayı Büyükşehir Belediyemize devrediyoruz. İlimizin en önemli gelir kaynağı, tarım ve sanayi ürünü olan fındığımızın tanıtılması, kültürümüze yansımalarının gösterilmesini önemli bir çalışma olarak görüyorum.  Fındık Müzesi’nin açılmasında katkı ve desteği olan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, emeği geçen herkese ve her kademedeki çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

IMG_20200428_WA0294.jpg
IMG_20200428_WA0297.jpg
IMG_20200428_WA0296.jpg

IMG_20200428_WA0293.jpg
IMG_20200428_WA0298.jpg