Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

Milli mücadele döneminin en önemli unsuru Türkiye Büyük Millet Meclisi, bundan tam bir asır önce millet iradesinin ülkemiz tarihindeki hakikatini tüm dünyaya gösterircesine tecelli etti. Kurtuluş mücadelemizin ve demokrasi tarihimizin en büyük tanığı ve sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 100 yıllık süre zarfında bağımsızlığımızın sembolü olarak nasıl ki ülkemizin istiklalini sağlamış ve istikbalini yeşertmişse; bugün ve gelecekte de ülkemizin yarınlarına ışık tutmaya devam edecektir.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu denli anlamlar ifade eden bu özel günü; “Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız” diyerek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını geleceğimizin teminatı yavrularımıza hediye etmiştir. 
 
Şanlı bir maziye sahip bir milletin mensupları olarak yüzlerce yıldır “Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir” düsturundan başka hiçbir anlayışı benimsemediğimizi, her türlü var olma mücadelesinde gösterdik. Yakın zamanda bu mücadele örneklerinden birini veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, 15 Temmuz akşamının karanlığını milletin iradesiyle aydınlatarak, “Gazi” unvanını da almıştır. 
 
Sevgili Çocuklar;
Bu sene, milli mücadelenin ilan edildiği günün sizlere bayram olarak armağan edilmesinin 100. yılı. Sizler, gurur duyulacak geçmişe sahip bir milletin, asil bir medeniyetin evlatlarısınız. Sizler, “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!” diyerek millet hakimiyetinden başka hiçbir egemenliğe evet demeyeceğini haykıran Akif’in, ümit nesli dediği “Asım’ın Neslisiniz”. Sizler, “Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım” diyen Arif Nihat Asya’nın memleketin geleceğiyle ilgili emelinin teminatlarısınız. Sizler, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dünya üzerinde 100 yıldır kutlayan tek milletin evlatlarısınız. Bu yüzdendir ki ne kadar gurur duysanız azdır.
 
Geleceğimizin teminatı olan sizlerin sağlığı ve güvenliği için, yaşadığınız gurura, sevince ve coşkuya sadece bu seneye özel biraz özlem katmak zorundayız. Bu yüzden bu seneki coşkunuzu, özlemin kavuşmayla sonlanacağı zaman daha fazla yaşayacaksınız. 23 Nisan’da hep birlikte ‘Yüz yıllar yaşa 23 Nisan’ diyerek, İstiklal Marşımızı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel hazırlanan 100. yıl marşını evlerimizde seslendireceğiz.
 
Bizler biliyoruz ki, bugünün çocukları bu değerli hediyenin bilinciyle geleceğin müreffeh toplumunu ve Türkiye’sini inşa ederek, dünya barışına en önemli katkıyı sağlayacaklardır. Bu amacın gerçekleşmesi de millet iradesinin gücünü; tarihin tekerrür etmesinden değil, tefekkür şuurundan alması gerektiğini çocuklarımıza benimsetebilmemizle mümkündür.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor; çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, onları sevgiyle kucaklıyorum.