Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’un Miraç Kandili Mesajı (20.03.2020)

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Yüce Allah’ın sonsuz kudreti ile bir gecede, önce Mescid-i Aksa’ya oradan da Sidretü’l Münteha denilen en üst makama yükseltilişini ifade eden ‘Miraç’, Hz. Peygamberin şahsında insanlığa sunulmuş ulvi bir yükselişin sembolüdür.
 
Yüce Peygamberimizin hikmet dolu bu yolculuğunun gerçekleştiği Miraç gecesi, İslam âleminin inanç ve kültür dünyasında vazgeçilmez yere ve öneme sahiptir. Çağımız; manevi ve kültürel değerlerin muhafazasının günden güne zorlaştığı, iyilik, barış, dostluk, kardeşlik, paylaşma ve merhamet gibi hasletleri diri tutmaya, yaymaya ve yüceltmeye daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdir.
 
Özellikle Dünyayı tehdit eden ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs belasına karşı ülkece ciddi bir mücadele yürütmekteyiz. İnsan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit eden bu salgından en az seviyede etkilenerek, atlatabilmek için Devletimiz önemli tedbirler almakta ve uygulamaktadır. Bizlere düşen görev; bu tedbirlere harfiyen uymak ve Miraç Kandili vesilesiyle yapacağımız dualarda Yüce Rabbimizden bu belanın defi için niyazda bulunmaktır.    
 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ordulu hemşerilerimizin, Aziz Milletimizin, Alem-i İslâm’ın Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Miraç değerlerinin tüm insanlığın hayrına vesile olmasını, yükseliş ve yücelişimizin nefislerimizden başlayarak dalga dalga toplumun her kesimini kuşatmasını, insanlığın ortak huzurunu tehdit eden başta salgınlar, terör, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakmasını temenni ediyorum.

20.03.2020