Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ'un 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

Bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘’Milli Marş’’ olarak kabul edilişinin 99. yıldönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız.
 
Tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlığın timsali olan İstiklal Marşı, Türk Milletinin vicdanının ortak sesidir. Aziz Milletimizin gönül dünyası, yüce hasletleri, cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmi, vatan şairimiz merhum Mehmet Akif ERSOY’un veciz dizeleriyle tarihe not düşülmüş ve ölümsüzleşmiştir.
 
Kurtuluş Savaşı'nın adeta manifestosu olan ve işgal günlerinde, Milli Mücadele döneminde yazılan İstiklal Marşı, bugün hala Türk Gençliğine rehberlik ediyor. İçimizi vatan, bayrak sevgisi ve millet olma bilinciyle titreten, Aziz Milletimiz için bir bağımsızlık beyannamesi olan İstiklal Marşı'mız, ülkemizin beka mücadelesinde sahip çıkmamız gereken ruhu, birlik ve beraberliğimizden gelen gücümüzü bugüne taşıyan bir rehberdir.
 
Milletimizin en ihtiyaç duyduğu anda yeniden dirilişe ve uyanışa vesile olan, milletimize İstiklal Marşı’nı hediye eden vatan şairi Mehmet Akif ERSOY’u anlamak, onun kişiliğini ve eserlerini gelecek nesillere anlatmak ve aktarmak bizlere düşen en büyük görevdir.
 
Merhum Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye ettiği duayı, işgal günlerinin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın en güzel ifadesi olarak Türk Gençliği'nin hafızasına kazıması gerekmektedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif ERSOY’u ve başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Milli Mücadelemizin şanlı kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor; Şanlı Bayrağımızın göklerden, İstiklal Marşı'mızın yüreklerden eksik olmamasını diliyor, Muhterem Ordu Halkına ve Aziz Milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.