Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı (2019)

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nin açılışının 99. yıldönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Ordu’da düzenlenen törenlerle kutlandı.
İlk Tören Atatürk Anıtı’nda Yapıldı
Ordu Valiliğince hazırlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye Mahallesinde bulunan Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Burada yapılan törende, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. Daha sonra ulu önder Atatürk ve Milli Mücadelede hayatlarını kaybedenlerin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk Anıtı’ndaki tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.
Ordu Valiliği’nde Makam Devri Yapıldı 
İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, beraberinde yönetici, öğretmen ve öğrencilerden oluşan heyetle birlikte Vali Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti.
Ziyarette, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Vali Seddar Yavuz, ”Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve şükranla bir kez daha yad ediyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Büyük bir imparatorluktan sonra büyük acılar yaşadık ve milletimiz küllerinden yeniden doğdu. Kurtuluş Savaşını, Meclisiyle birlikte yürütmüş dünya üzerindeki ender milletlerden bir tanesiyiz. Bu, aziz Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının yüksek öngörüsü, mücadele azmi, milletine güvenmesi sonucu oluşmuş bir durumdur. 23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet egemenliğinin üstünde bir egemenlik olmadığını ve milletten başka bir güç odağının olmadığının da göstergesidir. O yüzden aziz Atatürk milletine güvenmiş, milletini arkasına almış, 23 Nisan 1920’de açılan meclisle bu ülkenin tekrar bağımsız bir devlet kurmasını ve düşmanlarını da bu ülkeden ebediyen kovulmasına vesile olacak bir mücadeleyi başlatmıştır” dedi.
“Geleceğimizin Teminatı, Göznuru Çocuklarımıza Böylesine Anlamlı Bir Günün Hediye Edilmesi Fevkalade Önemlidir”
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız, gerçekten çok kıymetli bir bayramımızdır. Diğer taraftan çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Geleceğimizin teminatı olarak baktığımız, göznuru çocuklarımıza böylesine anlamlı bir günün hediye edilmesi de hem Türk çocukları için, hem de dünya çocukları için fevkalade önemli bir husustur” diyen Vali Yavuz, “Türk kültür ve medeniyeti, sevgi medeniyetidir. Biz yaşatmak üzere bir sistem kurarız. Bugün de dünyada barışı, kardeşliği, huzuru temsil ediyoruz. Her bir mazlumun gözyaşını silecek bir strateji ve bir politika üretiyoruz. Aziz Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dün olduğu gibi bugün de yarın da dünyaya vereceği çok önemli mesajlar vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devletsiz ve Türk Milletsiz bir dünya, karanlık bir dünyadır. Biz dünyayı aydınlatmak, barışı ve huzuru hakim kılmak üzere yolumuza devam etmeye mecburuz” şeklinde konuştu.
"Ordu Valiliği Olarak Bu şehirde Yaşayan Herkesi Kucaklıyoruz”
Konuşmasında, fikir ve düşünce ayrılıklarının bir tarafa bırakılıp, kucaklaşmanın en önemli husus olduğunun altını çizen Vali Seddar Yavuz, “Biz Ordu Valiliği olarak, bu şehirde yaşayan herkesi kucaklıyoruz. Bayram günleri kucaklaşma günleridir. Bugün 82 milyon Türk Milleti, aynı ideal, sevgi ve coşkuyla kucaklaşacaktır. Bu yüzyılı Türk yüzyılı yapacak bir yaklaşıma ihtiyacımız var” dedi ve “Bütün Ordulu kardeşlerimi ve bütün Aziz Türk Milletini, birlik ve beraberlik içinde kucaklaşmaya, kardeş olmaya, daha fazla birbirimizi sevmeye davet ediyorum” diye konuştu.
“Anne ve Babalar Lütfen Çocuklarınızı  Elinden Sımsıkı Tutun,Sevgiyle Kucaklayın”
Vali Seddar Yavuz, “Aydınlık yarınlara koşmak için de çocuklarımızın ellerinden sımsıkı tutuyoruz. Anne ve babalara sesleniyorum. Lütfen çocuklarınızın ellerinden sımsıkı tutun. Onları şımartın, onları şımartmaktan korkmayın. Size şımaramadıklarında başkalarına şımarırlar, başkalarına şımardıklarında da çocuklarınızın başına iş gelir. Çocuklarınızı sevgiyle kucaklayın, sevgide cimrilik asla göstermeyin. Sevgi gösterilmesinden herhangi zarar gören olmamıştır. 30 yıldır bu devlete hizmet eden birisi olarak, sevgi gösterip de bunun karşılığını alamayan hiç kimse görmedim. Bugün, sevgi, coşku ve kucaklaşma içinde hep birlikte bu güzel bayramı idrak edelim” diyerek, konuşmasını tamamladı.
Konuşmanın ardından, Vali Seddar Yavuz, makam koltuğunu Şehit Zeki İnan  İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Miray Uzun’a teslim etti.
Vali koltuğuna oturan Miray Uzun, herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak, yaptığı konuşmada, “Sayın Valim, bu özel günde makamınızı bize bıraktığınız için şahsım ve tüm çocuklar adına şükranlarımı sunuyorum. Bu özel günde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ülkemiz çocuklarına ve bütün dünya çocuklarına sağlıklı, mutlu ve yaşanır bir dünya getirmesini, ayrıca bütün çocukların sevgi içinde yaşamasını diliyorum. Yaşım küçük olmasına rağmen gelecekte bu mesleği seçmeme vesile oldunuz. Dolayısıyla Valilik görevini en iyiyi yapanlardan biri olduğunuzu düşünüyorum. İlimiz ve ülkemiz adına örnek olacak bir devlet adamısınız. Biz çocuklar da sizleri örnek alıyoruz. Sayın Valim, buraya geleceğimi, bu makamda oturacağımı öğretmenlerim söylediğinde çok heyecanlandım. Sizi daha yakından tanımanın mutluluğunu yaşıyorum.  Bunun için Valilik hakkında araştırmalar yaptım ve çok zor bir iş olduğunu gördüm. İnternetten görev yapmış olduğunuz yerlere baktım. Aileniz ve çocuklarınızla ilgili araştırma yaptım. Ordu’ya geldiğiniz ilk günden itibaren yapmış olduğunuz çalışmalara baktım. Okullarda konferans veren, şehit aileleri ile buluşan, gazileri ihmal etmeyen, yetimin, dulun, garibanın yanında ve sofrasında olan bir Valisiniz. İlimiz ve ülkemiz için gece gündüz çalışıyorsunuz. Şehrimizi turizm şehri yapmaya çalışıyorsunuz. Önceki görev yeriniz olan Muş İlindeki çalışmalarınıza baktım. Çok büyük cesaret göstermişsiniz. Ben ve benim gibi tüm çocukları mutlu etti. Burada mutlu şekilde 23 Nisan’ı kutluyorsak, sizlerin sayesinde. Eğer bütün halkı çağırıp sokağa indirmeseydiniz 23 Nisan’ı kutlayamıyor olacaktık. Bunun için size minnettarız” diye konuştu.
Makamda yapacağı çalışmalarla ilgilide bilgi veren Vali Miray Uzun, Vali Seddar avuz’a “Sizin yolunuzdan giderek,  vatandaşlarla gönül köprüleri kuracağım. Orduda ikili eğitime bu sene sonuna kadar bitireceğim. Fındıkla ilgili projeler üzerinde duracağım. ÖNEM projesine devam edeceğim. İlimizde deniz taşımacılığı yapacağım. İlimizi liman şehri yapacağım” dedi.
Kutlama Programı, Şehit Zeki İnan İlkokulu Bahçesinde Yapıldı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına, Altınordu ilçesinde bulunan Şehit Zeki İnan İlkokulu bahçesindeki kutlama programı ile devam edildi.
Kutlama programına, Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Ordu Askerlik Şube Başkanı ve Garnizon Komutanı Binbaşı Ahmet Meydan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş,  daire müdürleri, okul yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş yaptı.
Baş, yaptığı konuşmada, “Yaşama sevincimiz olan çocuklarımızın bu tarihi günde bütün meydanları dolduran coşkusu, 23 Nisanlara ayrı bir renk katmaktadır. Çocuklarımız neşeleriyle adeta bu günü bizlere yeniden yaşatmaktadır. 99 sene önce bugün dualarla açılan Büyük Millet Meclisinin tüm yurtta yaratmış olduğu heyecan, bu gün çocuklarımızın minicik yüreklerinde kocaman bir sevince dönüşmektedir.  Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Milli ve Manevi duygular etrafında şekillenmiş olan değerlerimiz, bizim en büyük mirasımızdır. Milli ve manevi duygu ve değerlerimizi çocuklarımıza vermediğimiz sürece onların iyi bir insan, iyi bir vatandaş olmalarını bekleyemeyiz. Unutmayalım ki bir milleti yaşatan en büyük güç bu değerlerdir. Çocuklarımızı bu değerler dünyasının huzur ikliminde iyi bir insan olarak yetiştirmek hepimizin görevi olmalıdır” dedi.
Kutlama programı, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, ana sınıfı öğrencilerinin gösterisi, halk oyunları gösterisi, solo türkü okunması, teakwando ve judo gösterileri ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ilkokul ve ortaokullar arasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin, Vali Seddar Yavuz ve protokol mensupları tarafından verilmesiyle sona erdi.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg