Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ'un Dünya Tiyatrolar Günü Mesajı

5a881266eb10bb1e48a258ef.jpg
Uygarlık tarihinin en eski sanat dallarından biri olan tiyatro, gönüller arasında bağ kurarak toplum kültürünün gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlığa dair her duyguyu içinde barındıran sanat dallarından biri olan tiyatro; Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, barış içinde bir arada yaşamayı temel alan insan kalbine hitap eden güçlü bir anlatım aracıdır. 

İnsanları eğiten, eğlendiren tiyatro, aynı zamanda düşündürmektedir. Toplumda yaşayan insanların birlikte güldüğü, birlikte ağladığı ve hep birlikte düşündüğü tiyatro salonları, insanca duyguların da öğrenildiği yerlerdir. Sahne ve oyuncular aracılığıyla gerçeği sergileyen tiyatro, günümüzü ve geleceği anlamamıza yardımcı olur. 
İlimize de köklü bir mazisi olan tiyatro, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu(OBKT) adıyla 1964 yılında kurulsam hale gelmiş ve o tarihten buyana buyana perdelerini hiç kapatmadan faaliyetini sürdürmektedir.
 
Bir kültür ve sanat şehri olan Ordu’da, değişik sivil toplum kuruluşları içinde tiyatro etkinlikleri ve faaliyetlerinin sürdürüldüğünü büyük bir memnuniyetle görmekteyiz.

Devlet Tiyatroları sahnesinin de ilimizde olması, Orduluların tiyatroya, sanata, kültüre ne denli önem verdiklerinin açık bir göstergesidir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, her seferinde değişik bir rol üstlenerek, daha güzel bir dünya için hizmet veren tüm tiyatro sanatçılarımızın ve tiyatro seyircilerinin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutluyorum.