Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İranlı Turizmciler Ordu’ya Hayran Kaldı

info-gezi-prog (31).JPG

Ordu Valiliğinin himayelerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün hazırladığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) tarafından desteklenen info projesi ile Ordu’nun turizm potansiyeli İranlı seyahat ve tur operatörlerine tanıtıldı.  
info-gezi-prog (19).JPG

4-5 Kasım 2018 Tarihleri arasında gerçekleştirilen İran seyahat acenteleri info programı ilk olarak Boztepe ziyareti ile başladı. Boztepe’de İranlı misafirlere konaklama alanları gezdirildi ve ardından yemek programı yapıldı.

Programa ilimizde faaliyet gösteren sektör temsilcileri katıldı. Programın açılış konuşmasını Ordu İl Kültür Ve Turizm Müdürü Sayın Uğur TOPARLAK, yaptı.

Ordu’nun turizm potansiyeli bakımından çok zengin bir şehir olduğunu ifade eden Ordu İl Kültür Ve Turizm Müdürü Sayın Uğur TOPARLAK, “Kardeş iki ülkenin değerli seyahat acentesi temsilcilerini ilimizde ağırlamaktan onur duymaktayız.  Sayın Valimizin himayelerinde başlatmış olduğumuz organizasyon İBK Turizm ve DOKA çözüm ortaklığı ile sizlerin de katılımı ile bugün burada bir araya geldik. Her iki çözüm ortağımıza da teşekkür ediyorum. Siz değerli katılımcılarımıza da bugün burada bizlerle beraber oldukları için teşekkür ediyorum. Ordu yaklaşık 120 kilometre denize sahili, koyları, 5 tane mavi bayraklı plajı olan aynı zamanda yaylaları, doğal gölleri, şelaleleri ile bölgemizde turizm potansiyeli en yüksek illerden bir tanesidir. İki günkü gezi programımız ile siz değerli misafirlerimize konaklama ve gezi, alanlarımızı gezdireceğiz. Yemek çeşitlerimizi sizlere sunacağız. Sizlerden isteğimiz burada kazandığınız birikimlerinizi İranlı kardeşlerimizle paylaşmanız ve onlarla bizleri buluşturmanızdır. En yakın gelecekte inşallah karşılıklı işbirliği içerisinde Ordu ve İran adına güzel gelişmeler olacaktır. 2015 yılından bu yana konaklama istatistiklerinde görüldüğü üzere turizm alanın da önemli mesafeler kat ettik. Özellikle körfez ülkelerinden önemli derecede dönüşler oldu. Oralardan gelen misafirlerimiz ilimizi gördüklerinde şunları ifade ettiler, ‘Ölünce cennete gitmenin garantisi yok ancak ölmeden önce Ordu’ya gidin, cennete gitmiş sayılırsınız’ diyerek ilimizden ayrıldılar. Sizlerde bu ziyarette buna tanıklık edeceksiniz. Bunları yaşadığınız şehirde paylaşırsanız bizlerde keyif alacağız” dedi. 
info-gezi-prog (26).JPG

Boztepe ziyaretinden sonra Altınordu ilçesinde bulunan konaklama tesislerini gezen İranlı acente temsilcileri akşam yemeğinde protokolle bir araya geldi. Akşam yemeğine Ordu Vali Yardımcısı Sayın Turgut SUBAŞI, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ ve otel yöneticileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ, Ortadoğu ve Müslüman coğrafyası olarak daima dayanışma ve kaynaşma içerisinde olmamız gerektiğini ifade ederek şunları söyledi. “Ordu’da görülebilir ve ziyaret edilebilir çok güzel mekanlara sahip olduğumuzu ifade edebilirim. İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğümüz size zaten önemli mekanların sunumlarını yapmaktadır. Özel mekanları gezip görmenizi sağlıyorlar. Bizlerde yerel yöneticiler olarak,  Ordu Valiliğimizle birlikte size acente sahipleri olarak, turizm maksatlı seyahat etmek isteyen, gezip görmek isteyenlerin hangi mekanları gezmesi, görmesi gerektiğini ve nasıl bir konaklama yapması gerektiğini tanıtmaya gayret ediyoruz. Kardeşliğimiz, birliğimiz ve aynı coğrafya da yaşamanın verdiği sorumlulukla zaten aynı ortak kültürü yaşamamızı gerektiriyor. Bu coğrafyada Müslüman milletler olarak özellikle birbirimize olan bağımızı daha da kuvvetlendirmeliyiz. Bizlerin ve sizlerin karşılıklı yapacağı ziyaretlerin ülkelerin birbirine yakınlaşmasını kaynaşmasını özellikle dünyanın sıkıntı yaşadığı bu dönemde birbirimize olan bağlılığımızı daha da artıracağını sağlayacağı kanaatindeyim. Karadenizin çok özel mekanı Ordu ilinde bundan sonrada misafirlerinizle sizleri birlikte ağırlamak isteriz. Türkiye’de il olarak deniz üzerine yapılan ilk havalimanına sahibiz. Bununda bizim için çok avantajı ve artısı olduğunu düşünüyoruz. İlimize gelen ziyaretçilere hem şehrimizle hem de iç kesimleri ile buluşturmaya yönelik hizmetlerimizi yapmaktayız. Boztepe bizim için bir simgedir. Boztepe’ye çıktığınızda çok kısa sürede şehrin terasına çıkmış oluyorsunuz. 500 rakımına anında ulaşabiliyoruz. Boztepe’deki tesislerimiz gerek otel gerekse yeme içme mekanlarımız yeni yaptığımız mekanlarla birlikte sizlere çok özel mekanlar sunmaya devam ediyoruz. Bu vesile ile biz şehrimizi geliştiriyoruz. Sizlerde inşallah sizler vasıtası ile gelecek olan misafirlerimizi kardeşlerimizi burada en iyi şekilde ağırlama arzusu içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.  
info-gezi-prog (28).JPG

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ’ın konuşmalarından sonra bir konuşma yapan Ordu Vali Yardımcısı Sayın Turgut SUBAŞI’ Ordu Valisi Seddar YAVUZ’un selamlarını ilettikten sonra şunları ifade etti. “Devletimiz adına sizleri Ordu’da en güzel şekilde misafir etme ve karşılama azminde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bundan sonraki dileğimiz iki dost, komşu ve kardeş ülke arasında turizmle başlayacak dostane ilişkilerin ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin devam ederek taçlanmasını arzu ediyoruz” dedi. 
info-ünye (1).jpg

Gezi programının ikinci gününde İranlı grup Perşembe, Fatsa ve Ünye ilçelerinde gezi programına devam ettiler. Akşam yemeğinde Ünye Belediye Başkanı Ahmet ÇAMYAR, DOKA temsilcisi Sayın Harun GÖÇER ve Ünye’de faaliyet gösteren sektör temsilcileri eşlik etti. Programda ziyaretçilere seslenen Başkan Sayın Ahmet ÇAMYAR, “Güneşin denizden doğup denizden battığı bu güzel şehirde İranlı dostlarımızı ağırlamaktan mutluluk duymaktayız. Siz değerli seyahat acentelerinin aracılık etmelerinden son derece mutluyuz” diye konuştu. Program Ordu’nun tanıtımı içeren slayt gösterisi ile devam etti.

info-gezi-prog (17).JPG

info-gezi-prog (18).JPG
info-ünye (2).jpg
info-gezi-prog (20).JPG
info-gezi-prog (22).JPG
info-gezi-prog (23).JPG
info-gezi-prog (24).JPG
info-gezi-prog (25).JPG

info-gezi-prog (29).JPG
info-gezi-prog (30).JPG
info-gezi-prog (32).JPG
info-gezi-prog (33).JPG