Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

10.jpg
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü Ordu’da düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesindeki etkinlikler, 28 Ekim günü Atatürk Anıtı’nda yapılan çelenk koyma töreni ile başladı.
 
Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ, protokol mensupları ve halkın katılımıyla başlayan törende, Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Atatürk Anıtı'ndaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.
 
Kutlamalara, 29 Ekim 2018 günü saat 09.30’da Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ’un makamında tebrikleri kabulüyle devam edildi. Valilik Makamında yapılan Tebrikat Töreni’ne, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet Akif AKTAŞ ile diğer protokol mensupları, adli ve askeri personel, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümü kutlama programı, Ordu Lisesi önünde düzenlenen kutlama töreni ile devam etti. Törenden önce Ordu Vali si Sayın Seddar YAVUZ, beraberinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ ile birlikte halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın mesajı okundu. 
 
Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ yaptı. 
 
Konuşmasına 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yılı nedeniyle kutlama programına katılanları selamlayarak başlayan Ordu Valisi Sayın Seddar  YAVUZ, Cumhuriyet Bayramının 1923’deki ruh ve heyecan ile kutlandığını vurguladı. 
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, işgale ve uşaklığa hayır dediğini ve Türk Milletini arkasına alarak, işgalcileri bu ülkeden kovduklarını hatırlatan Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, büyük taarruzun sonunda da genç ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduğunu ifade ederek, “İşte böylesine başlayan bir yolculuk, büyük bir imparatorluktan çöken bir devlet ve büyük bir imparatorluğun küllerinden doğmuş bir Türkiye Cumhuriyetinin Devleti 95 yıldır muassır medeniyet seviyesine ulaşmak ve onu geçmek için büyük bir mücadele vermiştir” diye konuştu. 
 
Konuşmasının devamında 1071’de Türklerin Anadolu’ya girişiyle birlikte başlayan kıyam ve dirilişin, Türklere bir Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bahşettiğini belirten Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, “Bu Aziz Millet ilahi kelimetullah peşinde koşmuş, her dönemde hakkı, hukuku haykırmış, mazlumların yanında yer almış, sadece Müslümanları değil, tüm insanlığı korumuş, kollamış ve bu kutlu yürüyüşünü azimle ve kararlılıkla sürdürmüştür" dedi.
 
Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve aziz milletinin, dünyadaki bütün devletler ve milletlerle ile yarışabilecek bir noktaya geldiğinin altını çizerek, Türkiye’nin bilimde, sanatta, kültürde, sporda önemli başarılara imza attı. Bu millet geleceğine olan inancı ve dünyayı yönetme arzusu, hakkı ve hukuku haykırmadaki kararlılığı sayesinde bugünkü noktaya gelmiştir. Elbette geldiğimiz nokta bizim için yeterli bir nokta değildir. Çünkü biz dünyadaki en son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibiyiz. İşte Osmanlı yıkıldıktan sonra Ortadoğuya, Kafkaslara bir bakın. Kan ve gözyaşı hiç dinmedi. Dünyadaki kan ve gözyaşına dur diyebilecek yegane millet biziz. Biz asla gönül coğrafyamıza sırtımızı dönemeyiz. Onlar ağlarken, onlar katledilirken, biz onlara 'halinize bakın biz size gelemeyiz' diyemeyiz. Çünkü, Türk beklenendir, özlenendir. Biz bunları biliyoruz. Çünkü, biz 81 milyon değiliz. Bizim gücümüzü 10 ile çarpmak gerekir. O yüzden yeni baştan gönül coğrafyamıza dönüyoruz, insanlığa dönüyoruz. Biz sadece Müslümanları değil, bütün insanlığa vicdanı, hakkı ve hukuku hatırlatıyoruz. Biz sömürmek için değil, insanları yaşatmak için mücadele ediyor ve her şartta hakkı ve hukuku haykırıyoruz. Çünkü biz bin yıldır kutlu yürüyüşümüze böyle devam ettik” diye konuştu. 
 
Konuşmasının devamında gençlere de seslenen Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, bilimle, teknolojiyle ve bilim üretme ile olan ilişkilerimizin daha iyi bir hale gelmesi gerektiğini vurgulayarak, çok çalışmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak, "Sevgili gençler, lütfen çok çalışın, elbette nutuk atmak önemlidir ama bu millet için ne yaptığımıza, ne yapmamız gerektiğine dikkat etmemiz gerekir. Biz bilgi üretmeliyiz, sadece bilgi kullanan bir toplum olmaktan süratle çıkmalıyız. Sizlere güveniyoruz, biz bu kadar başardık, inanıyorum ki sizler bu bayrağı daha yükseklere çıkaracak ve milletimizi onurlandıracak ve gururlandıracaksınız. Bir kez daha aklınızı kullanmanızı, aklınızı kimseye emanet etmemenizi özellikle istirham ediyorum. Okuyun, sorgulayın, medeniyet değerlimiz ile buluşun. Biz, dün tarih sahnesine çıkmış bir millet değiliz. Biz, dün doğmuş bir devlette değiliz. Biz, 2200 yıllık devlet geleneği olan ve biz olmadan dünya tarihi olamayacak bir milletiz. O yüzden kendinize güvenin, sakın kendinizi herhangi bir aşağılık kompleksine kaptırmayın. Çünkü, biz dün büyüktük, bugün büyüğüz ve yarın daha büyük olacağız. Ama bu büyüklüğü ezmek için değil, hak için kullanacağız, öldürmek için değil, yaşatmak için kullanacağız.” diye konuştu.
 
Konuşmasının sonunda vatandaşların Cumhuriyet Bayramı'nı bir kez daha yürekten kutlayan Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, milli mücadelenin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan uğrunda canlarını feda eden tüm şehitleri rahmetle anarak, gazileri minnet ve şükranla selamladı.
 
Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “Cumhuriyet” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile boks, atletizm, judo, hentbol, masa tenisi, satranç, okçuluk, güreş, badminton spor müsabakalarında dereceye giren genç sporculara ödül ve madalyaları Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ ve diğer protokol mensupları tarafından verildi. 
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlama programı, Ordu Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterisi ve tören geçişiyle sona erdi.
 
Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde, Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde, Ordu Valimiz Sayın Seddar YAVUZ ve Eşi Sayın Selda YAVUZ'un ev sahipliğinde bir resepsiyon verildi. 
14.jpg
2.jpg
29-ekim.jpg
3.jpg
4.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg