Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“ORDU’NUN SAKLI TARİHİ KURUL” SERGİSİ AÇILDI

KURUL_SERGİ (1).jpg
“ORDU’NUN SAKLI TARİHİ KURUL”

 

FOTOĞRAF VE ENVANTER SERGİSİ AÇILDI

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul  Fotoğraf ve Envanter Sergisi” açıldı.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin Tekintaş, “19 ilçemizde var olan tarihi dokuyu ortaya çıkarmak ve geçmişi bugüne taşımak için gereken desteği vereceğiz” dedi.

 

BAŞKAN TEKİNTAŞ, “GEÇMİŞİ BU GÜNE TAŞIMAK İÇİN GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

 

2010 yılında Kültür Bakanlığının destekleriyle Kurul Kalesi’nde önemli bir çalışma başlatıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “2010 yılında Kültür Bakanlığının destekleriyle güzel bir başlangıç yapıldı. 8 yıl geride kaldı. Kazılarda ortaya çıkan eserlere baktığınızda ortada bizi milattan önceye doğru götüren bir tablo var. Bu tablo, tarihi pek çok arkeolojik eserin daha ortaya çıkabileceği hissiyatını doğuruyor. 8 yıldır duyuyoruz fakat görmüyoruz gibi bir algının ortadan kalkması açısından bu sergiyi sunuyoruz. Diğer taraftan Arkeoloji Müzesi ile ilgili bir çalışma var. Bu müze tam da bu güzel eserlerin sergilenebileceği bir ortam olacak. Hedefimiz inşallah ilerleyen zamanlarda turizme,  kültüre, tarihe ve özellikle şehrin ekonomik dokusuna katkı sunabilecek  bir altyapı oluşturabilmek. Bundan sonrasında ise tüm ilçelerde var olan tarihi dokuyu ortaya çıkarmak ve bunu uluslararası alanda tanıtabilmek üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak  el el vererek geçmişi bu güne taşımak için gereken desteği vereceğiz” dedi.

 

ORDU VALİ YARDIMCISI SAYIN TURGUT SUBAŞI, “YAPILAN ÇALIŞMA İLE TARİHİN GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI SAĞLANIYOR”

 

Yapılan çalışma ile Ordu’nun tarihine sahip çıkıldığını ifade eden Ordu Vali Yardımcısı Sayın Turgut Subaşı ise, “Bu güzel çalışmada emeği geçen ve tarihin gelecek nesillere aktarılması için çaba harcayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ordu, tarihi ve kültürel anlamda önemli bir şehir. Kurul’un yanı sıra benzer çalışmaların  Cıngırt ve Ünye Kalesi’nde de yapılarak saklı kalan tarihin gün yüzüne çıkarılmasını diliyoruz. Yapılan çalışmaları Ordu Valiliği olarak destekliyoruz” diye konuştu.             

 

PROF. DR. ŞENYURT, “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN DESTEĞİNİ HER ANLAMDA HİSSETTİK”

 

Sergi ve bu zamana kadar yapılan kazılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurul Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt ise, 2010 yılından bu yana yapılan çalışmalarla önemli eserlerin gün yüzüne çıkarıldığına dikkat çekerek, “Ordu Kurul’da yapılan kazılarla son 5 yıldır hem görsel hem de akademik olarak kamuoyuna, bilim camiasına adını ciddi anlamda duyurmuştur. 2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesinin sağladığı destekle Ordu’yu dünyaya tanıtma noktasında daha kararlı olduk. 2018 yılına kadar gelinen çalışmalarda Büyükşehir Belediyesinin maddi ve manevi desteğini her anlamda yanımızda gördük.  Ordu’nun kültürel miraslarını tek tek tespit edip onlarla ilgili çalışma planlarımızı gerçekleştiriyoruz.  Bu kapsamda bu yıl Melet havzasında da yüzey araştırmasına başladık” ifadelerini kullandı.

 

 

SERGİ 12 EKİM-12 KASIM TARİHLERİ ARASINDA AÇIK OLACAK

 

12 Ekim-12 Kasım 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak olan “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi”nde 2010 yılından bu yana  Kurul Kalesi’nde sürdürülen ve 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle devam eden kazı çalışmalarına ait 76 fotoğraf ile Kurul Kalesi’nin 2 m x 60 cm ebadındaki maketi ve Kybele heykelinin bir kopyası yer alıyor.
KURUL_SERGİ (10).jpeg

KURUL_SERGİ (3).jpeg
KURUL_SERGİ (5).jpeg
KURUL_SERGİ (7).jpeg
KURUL_SERGİ (8).jpeg
KURUL_SERGİ (9).jpeg