Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ordu 1. Kitap Fuarı Açıldı

k_fuarı_2018 (9).JPG
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkılarıyla, Ordu Valiliği Koordinasyonunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Denetiminde (TOBB), KOSGEB, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi ortaklığında düzenlenen Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı bugün başladı.
 
Tayfun Gürsoy Parkı’nda yapılan törenle kapılarını kitapseverlere açan Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarının açılışına, Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Sayın Vali Seddar Yavuz açılışta bir konuşma gerçekleştirerek Orduluları kitap fuarına davet etti.
 
Sayın Vali Yavuz, dünyada Osmanlı'dan sonra hakkı hukuku haykıracak, adaleti yeniden tesis edecek bir anlayışa ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, bu ihtiyacı karşılayabilecek olan yegâne milletin Türk Milleti olduğunu kaydetti.
 
Dünyadaki çölleşme ve kuraklaşmanın Türkiye sayesinde yeniden değişebileceğini bunun için de üreten, bilgiye ulaşan, sadece bilgiyi kullanan değil, bilgiyi üreten bir toplum olmak zorunda olduğumuzun altını çizen Vali Seddar Yavuz, bu yolda eğitime, bilime değer vermek, aynı zamanda gençlerin değerlerle buluşturulması gerektiğini vurguladı.
 
Sayın Vali Yavuz, “Vahyi esas alan, aklı kullanan, medeniyet tasavvuru olan bir gençliği mutlak surette inşa etmeliyiz” diyerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın hiçbir döneminde bilgi bu kadar çabuk üretilmemiş ve bu kadar çabuk yayılmamıştı. Küreselleşme ve globalleşmenin getirdiği bir hezeyan ve toplumların bütün değerlerini altüst eden bir dünyada yaşıyoruz. Bu anlamda medeniyet değerlerinin korunması ve yerel değerlerin daha sonraki kuşaklara aktarılması fevkalade önemlidir. Bu anlamda baktığımız zaman okumak fevkalade kıymetli ve değerli. O yüzden vahyi esas alan, aklı kullanan, medeniyet tasavvuru olan bir gençliği mutlak surette inşa etmeliyiz. Aksi takdirde hocam bilir diyen, başkası bilir diyen bir toplum inşa ederiz ki, aklını kiraya veren bir toplumdan da bu ülkeye hayır gelmeyeceğini hepimiz şahit olduk. Aslında bu bizim yabancı olduğumuz büyük düşünce değil, aslında hepimizin bildiği bu maturidi inanç sistemiyle de çok irtibatlı bir anlayıştır. Bu vesileyle Büyükşehir Belediyemize, Altınordu Belediyemize ve Valiliğimize bağlı kurum ve kuruluşların desteğine, hepsine ayrı teşekkür ediyorum. Elbette Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Türkiye Odalar Borsalar Birliğine ve KOSGEB'e de teşekkür ediyorum. Siz değerli kıymetli hocalarımıza, yazarlarımıza bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Ve tüm Orduluları bu kitap fuarına davet ediyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
 
Fuarın açılışında Ak Parti Ordu Milletvekili şenel Yediyıldız da konuşma yaparak, okumanın önemine dikkat çekti.
 
İlimin okumakla elde edileceğini belirten Yediyıldız, gençlere okuma alışkanlığının kazandırılması için ailelere, öğretmenlere ve Milli eğitim Müdürlüklerine büyük görevler düştüğünü belirterek şunları söyledi: “Gerçekten okumak önemli. Hele bizim çağımızda, şu çağda okumak çok önemli. Okuyabilirsek ufkumuz açılır, hele hele gençlerimiz için okumak çok daha önemli. Okuyabilirsek gençlerimizin kelime haznesi artar, okuyabilirse düşüncesi aydınlık daha güzel ufku daha ileriye bakar. Okumak mutlak ve mutlak benim nezdimde kitaptan olmalıdır. Okumak mutlaka o kitabın sayfalarını karıştırarak yazarak olabilmelidir. Okumak gerçekten önemlidir. Çünkü Allah'ın ilk emredir ikra. Çünkü Peygamberimiz diyor ki “ilim Çin’de de olsa alınız.” İlim de okumakla elde edilir, onun için okumak çok değerli ve çok önemli. Gençlerimize, gerçekten ailelere düşen önemli görevlerden birisidir. Okuldaki öğretmenlerimize düşen milli eğitimimize düşen önemli görevlerden birisidir çocuklarımızı okumaya alıştırmak.”
 
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise, bu tür fuarların en temel özelliğinin okumayı teşvik etmeyi, dünyada en önemli ışığın okumak olduğunu ortaya koyduğunu belirterek şunları söyledi: “77 yayınevinin, 130'a yakın özellikte basımevinin, yayınevinin stantlarını, el sanatlarını, farklı birimleri tanıtım yapan çeşitli kurum kuruluşlarımızı burada beraberce tanımış ve gezmiş olacağız.
 
10 gün içerisinde gerek Giresun, gerekse Samsun civarında bulunan ve Ordu’nun tüm ilçelerinde bulunan hem öğrencilerimiz, hem velilerimiz, hem de diğer kardeşlerimiz lütfen biraz zaman ayırın ve bu güzel hazırlığı sizde ziyaret edin. Kur’anı Kerim'in ilk emri, oku ile başlıyor. Bu çerçevede değerlendirmenizi istiyoruz. Bugün başlattığımız güzellikleri de zaman zaman sizlerle bir arada olarak paylaşmış olacağız.”
 
Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan ise “Ordu kültür şehridir. Kültür yaşanarak elde edilir ama kitaplarla kuşaktan kuşağa geçer, dolayısıyla sevgili yazarlarımıza hoş geldiniz diyoruz. İnşallah Allah bu millete okuma azmi, okuma arzusu, okuduğunu anlayan bir toplum, okuduğunu işleme koyan bir toplum haline getirsin ve okursak öğreniriz, okursak büyük oluruz, okursak kimsenin bize gücü yetmez.” diye konuştu.
 
12-21 Ekim tarihleri arasında açık kalacak olan Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı her gün 10.00-20.00 saatleri arasında hizmet verecek.
k_fuarı_2018 (7).JPG
k_fuarıı (2).jpg
k_fuarı_2018 (1).JPG
k_fuarı_2018 (2).JPG
k_fuarı_2018 (3).JPG
k_fuarı_2018 (4).JPG
k_fuarı_2018 (5).JPG
k_fuarı_2018 (6).JPG

k_fuarı_2018 (8).JPG
k_fuarıı (1).jpg