Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’un 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Basında sansürün kaldırılışının 110. yıldönümü olan 24 Temmuz tarihinin, Türk Basınında önemli bir yeri bulunmaktadır.
 
Demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, toplumun bilgilendirilmesi, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumlulukların yanı sıra, saydam ve katılımcı yönetimin temel aracıdır.
 
Basının elinde tuttuğu gücün, varoluş amacına uygun kullanımı toplumda katılımcılığı artırmakta, insanımızın bireysel ve toplumsal sorumluluğunu gelişimine de katkı sağlamaktadır.
 
Haberlerin; spekülasyondan uzak, net, anlaşılır ve tarafsız olması, toplumsal ve ahlaki değerlerin dikkate alınarak hazırlanması, gücünü özgürlüğünden alan basın-yayın kuruluşlarımızın sahip olması gereken en önemli vasıfları arasında yer almalıdır.
 
Haber alma ve yayma faaliyetinin beraberinde yürütülen basın-yayın faaliyeti, aynı zamanda toplumu bilgilendirmek, eğitme, kontrol etme, gündem oluşturma gibi faaliyetleri de içermektedir. Böylesine geniş bir etki alanı bulunan basınımız, gelişen ve kalkınan ülkemizin dünyayla bütünleşmesine de imkân sağlamaktadır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; basında sansürün kaldırılışının 110. yıldönümünde, ilimizde faaliyet gösteren yerel gazete, televizyon, radyo, dergi, internet haber siteleri ve haber ajanslarının temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler dilerim.
 
 
basın 1.jpg