Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU TURİZM DESTİNASYONLARINDA ALTYAPI İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI BAŞLADI (18.04.2018)

1.jpg

Turizm alanında her geçen yıl gelişen ve büyüyen Ordu’da, turizm altyapı eksikliğini gidermek ve daha iyi hale getirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca Ordu Valiliğine tahsis edilen 7 milyon 500 bin TL ödenekle çalışmalar başlatıldı. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ordu’da önemli turizm alanlarının çevre düzenlemesi, altyapı ve ulaşım uygulamaları için aktarılan 7 milyon 550 Bin TL’lik kaynaktan, yaklaşık 1 milyon 370 bin TL’lik ödenek ile yapılacak olan 3,5 km’lik Karadağ Kanyonu ulaşım yolu için bugün asfalt döküm programı düzenlendi.
 
Ordu Valiliği ile Altınordu Belediye Başkanlığı arasında düzenlenen protokol kapsamında, Karadağ Kanyonu’na ulaşımı sağlayan yola sıcak asfalt dökümüne başlanması münasebetiyle Zafer mahallesinde bir tören düzenlendi. 
 
Düzenlenen törene, Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı Ahmet Arık, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, bazı kurum müdürleri, Zafer Mahallesi Muhtarı Ali Gündoğdu ve vatandaşlar katıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ordu’da turizm amaçlı çevre düzenlemesi ve altyapı uygulamaları için 7 milyon 550 bin TL’lik kaynak aktarıldığını hatırlatan Vali Seddar Yavuz, aktarılan kaynak ile önemli turizm alanlarının yol ve altyapısına ilişkin yatırımların gerçekleştirildiğine dikkat çekti.
 
7 milyon 550 bin TL’lik kaynaktan 5 milyon 150 bin TL’sinin Altınordu Belediyesine aktarıldığını belirten Vali Seddar Yavuz, İkizce ve Ünye ilçelerinde de benzer çalışmaların yapılacağını vurguladı.
 
“3 MİLYON TURİST HEDEFİMİZ VAR”
Vali Seddar Yavuz, Ordu’nun turizm kenti olma isteğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl itibariyle 705 bin turiste ev sahipliği yaptık. Bunun yaklaşık 70 binini yabancılar oluşturuyor.  Muhteşem güzelliğe sahip bir il olarak, bu rakamlar bizim için yeterli değil. Bizim bu sayıyı 3 milyona çıkarmamız lazım. Bunu yapabilmemiz için de, önemli turizm alanlarımıza, destinasyonlarımıza giden yollarımızın altyapısını çözmemiz lazım. Bu yollardan bizim misafir getirebilmemiz mümkün değil. Hadi getirdik, para kazanabilmemiz mümkün değil. Turizm bir hobi faaliyeti değildir. Eğer bir ticari faaliyete dönüştüremiyorsanız, oradan bir gelir elde edemiyorsanız, bir istihdam sağlayamıyorsanız, bu hobi olur. Oysa, bizim hobiye ihtiyacımız yok. Sizlerin ekonomik hayatına bir katkı sunmak istiyoruz.”
 
“153 KM AFSALT YOL YAPTIK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile KIRDES projesi kapsamında Valilikler bünyesindeki Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı aracılığı ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kırsalın altyapısına yönelik çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Vali Yavuz “Altınordu Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz ve diğer ilçe belediyeleri ile birlikte işbirliği halinde 153 kilometre asfalt yol yaptık. Beton ve sıcak asfalt ile birlikte yine bu sene de yaklaşık bir o kadar daha yol yapmış olacağız. Şu anda bu çalışmalarımız devam ediyor. Planlama çalışmalarını, İçişleri Bakanlığımızın onayına sunmak üzere şu anda gayretli bir çalışma içerisindeyiz. Bunu yaparken de, ilçe belediye başkanlarımızla, kaymakamlarımızla istişareler yapıyoruz. En fazla ihtiyaç duyulan yerleri sıcak asfalt ve beton yol ile kavuşturmaya çalışıyoruz” dedi.
 
Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise, yapılan çalışmalar ile birlikte Karadağ Kanyonuna ulaşımın kolaylaşacağını belirterek şunları söyledi: “Burada hem turizm maksadıyla, hem ulaşım maksadıyla, hem de buradaki tarım ve diğer alanlardaki hizmetlerinin sunulabilmesi için kolay ulaşımı sağlamaya gayret ediyoruz. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar ile yaklaşık 30 kilometrelik mesafe tamamen sıcak asfalt kaplamaya dönüşmüş olacak. Aynı esnada bahsettiğimiz gibi ‘ben kanyona gidiyorum’ diyenler için hiçbir şekilde problem yaşamadan, en kolay şekilde ulaşabileceği bir noktaya gidiyoruz. Bu hizmetler son derece önemlidir. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği ülke ufku itibariyle, hedefe ulaşmak için yapmamız gereken çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha tekrar etmek isteri. Bize düşen sorumluluk ve bu sorumluluğu yerine getirmek. Bundan sonra yine İçişleri Bakanlığımızın, Valiliğimizin, yine kurum kuruluşların, bakanlığımızın ve diğer bakanlıklarımızın katkısıyla Karadeniz’in zor olan coğrafyasında en özel hizmetleri sunmaya devam edeceğiz.”
 
Konuşmaların ardından, Vali Seddar Yavuz,  Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve diğer protokol mensupları tarafından asfalt dükümü gerçekleştirildi.
 
Vali Seddar Yavuz, programın ardından çocuklar ve vatandaşlar ile yakından ilgilenerek, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
1.jpg
10.jpg

2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg