Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALIMIZ SAYIN SEDDAR YAVUZ’UN 18 MART ŞEHITLER GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERI’NIN 103. YILDÖNÜMÜNÜ MESAJI

çanakkale.jpg

Çanakkale Zaferi köklü bir milletin, asil bir halkın yedi düvele diz çöktüren mücadelesidir. Türk ve Dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, vatan topraklarımızı savunmak ve korumak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimizin, anılması bakımından önemli ve anlamlı bir gündür.
 
Türk Milleti tarihin var oluşu süreci içerisinde tarih yazan değil, tarih yapan bir millettir. İstanbul’un fethiyle bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açan Türk Milleti, bundan tam 103 yıl önce de “Çanakkale Geçilmez” nidasıyla, tarihin akışını değiştirmiş, tarihe yeni bir yön tayin etmiştir.
 
Bu topraklar, 1000 yıldır i'lây-ı kelimetullahı Viyana kapılarına kadar götüren bir topluluğun yaşadığı yerdir. Malazgirt’in fethi ile başlayan Anadolu’nun İslam’la buluşması, İstanbul’un fethi ile taçlanmıştır. Kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Zaferi ve ardından verilen Milli Mücadele, Türk Milleti’nin istiklal, istikbaline ve mukaddes değerlerine sahip çıkma uğruna neleri göze aldığını tüm dünyaya göstermiştir.
 
Osmanlı'nın Çanakkale'de direnme gücü, Türk'ün kurtuluşu ile beraber İslam dünyasının da kurtuluş müjdesini taşıyordu. İşte o dönemde İslam dünyasının da tek ümidi olan Türk Milleti bu kudretini Çanakkale'de göstermiştir. Mehmet Akif deyişiyle;
 
"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.
Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb...
Seni ancak ebediyyetler eder istîâb.
 
Bu mısralarda da mukayese terazisinin bir tarafında Çanakkale'nin şehidi, öbür tarafında bütün Türk tarihi vardır. Aziz Milletimizin kodlarına işlemiş olan bu vatan, millet ve bayrak sevgisi, son zamanlarda ülkemizin içinde meydana gelen terör olayları ve bazı menfur olaylarda halkımızın dün Çanakkale'de olduğu gibi, bugün de aynı ruh ve inançla güvenlik güçleri ile devleti ile tek vücut olması bunun en bariz kanıtıdır.
 
Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, bilakis onlar diridirler. Fakat siz farkında değilsiniz' buyruluyor. İnanıyoruz ki, onlar aramızdalar yanı başımızdalar.
 
Bu duygularla, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bize yurt olmasını, yurt olarak kalmasını sağlayan tüm Türk Büyüklerini, Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden fedakâr Gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Onların destansı kahramanlıklarının, eşsiz fedakârlıklarının tüm gençlerimize örnek olmasını diliyoruz. Ruhları şad olsun. Milletimiz ebediyen var olsun.
 
 
 
SEDDAR YAVUZ
ORDU VALİSİ