Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALIMIZ SEDDAR YAVUZ'UN, İSTIKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKIF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI (12 Mart 2018)

İstiklal Marşı'mızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünü kutluyoruz.
 
İstiklal Marşı'mız; yüreği Vatan ve İstiklal sevgisiyle dolu bir Şairin, dizelerinde Milletin ruhuna işleyen işgal acısını tercüme etmiş olması ve bedeli ne olursa olsun diz çöktüğüne, boyun eğdiğine tarihin tanık olmadığı Aziz Türk Milleti'nin işgal güçlerine karşı kutlu kıyamını kelimelerle resmetmesi  nedeniyle son derece özel, son derece kıymetlidir.
 
Milli Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişini, şahlanışını en güzel şekilde ifade eden ve ölümsüzleştiren İstiklal Marşı'mız Türk Milletinin inancının, yenilmez azminin ve vicdanın ortak sesidir.
 
Milletçe azmimizi, kararlılığımızı, cesaretimizi milli birlik ve beraberliğimizi en veciz biçimde ortaya koyan bu eşsiz eser, istiklal mücadelemizde ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiş, milletimizin zor şartlar altında gösterdiği kahramanlık örneğini tarihe altın harflerle kazımıştır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif ERSOY’u ve başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Milli Mücadelemizin Şanlı Kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor; Şanlı Bayrağımızın göklerden, İstiklal Marşı'mızın yüreklerden eksik olmamasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 

istiklal marşı.jpg