Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ordu’da Bir Bulut(Dört Mevsim Ordu) Belğeseli’nin Tanıtımı Yapıldı

Ordu’da turizm hareketliliğini sağlamak amacıyla Ordu Valiliğince başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında TRT tarafından çekimleri yaptırılan “Ordu’da Bir Bulut(Dört Mevsim Ordu)” Belgeseli’nin tanıtım galası yapıldı.
 
Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan “Ordu’da Bir Bulut(Dört Mevsim Ordu)” Belgeseli tanıtım galasına, Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Adem Öztürk, Ekrem Ballı, Bayram Gale, Turgut Subaşı, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, TRT İç Yapımlar Koordinatörü Engin Bayta, daire müdürleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Ordu belgeseli tanıtım gala programı Ablak kayası, Uluvahta Yaylası, Perşembe Yaylası, Çambaşı Yaylası, Çiseli Şelalesi, Karaoluk Şelalesi (Çiseli), Gerce Şelalesi, Ohtamış Şelalesi, Kadıncık Şelalesi, Uzundere Şelalesi, Küpkaya Kanyonu, Erenli Kanyonu, Çamaş Kanyonu, Korgan, Kabaktepe, Ulugöl, Gaga Gölü, Yoroz Tepesi, Kurul Kalesi, Ünye Kalesi, Ünye, Bolaman, Çaka Plajı, Perşembe, Hoynat Adası, Yason, Şehir Merkezi ile Boztepe'de yapılan çekimlerden görüntülerin yer aldığı sunumla başladı.
 
Bakan Kurtulmuş; “Ortaya Çok Güzel Bir Eser Çıkmış”
Davetlilerin tam not verdiği Ordu’nun büyüleyici güzelliklerinin yer aldığı sunumun ardından bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, “Ordu’yu tanıtmak bakımından böyle değerli bir sonuca ulaşmaktan dolayı TRT ve ilgili arkadaşlara, bu süreci sonuçlandıran Sayın Valimize ve İl Kültür Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Ortaya güzel bir eser çıkmış. Ordu’nun güzelliklerini kestirmeden anlattıkları için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, güzel şehirleri, şehirlerin o tarihi kimliğini, çok kısa bir süre içerisinde bir belgesele sığdırmak maharet işidir. İşin güzel tarafı ise ne istiyorsanız, Ordu ilinde var. 2 bin yıllık tarihi yerler, kaleler, kiliseler, camiler var. Irmakları, güzel sahil kasabaları Perşembe’si, Fatsa’sı, Ünye’si, Altınordu’su, Aybastı’sı, Gölköy’ü, Korgan’ı bütün bu güzellikleriyle Akkuş’uyla uzanan bir şehir var. Ulubey’i, yaylaları, gölleriyle, nehirleriyle uzanan fevkalade güzel bir coğrafyaya sahibiz. Allaha çok şükür böyle bir şehrin ferdi olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.
 
Bakan Kurtulmuş, ”Hazırlanan bu belgesel, Orduyu tanıtım açısından bir veri olarak elimizde duracak. Burayı bir zenginlik olarak Ordu halkının ve Ordu şehrinin daha ileriye gitmesi için nasıl istifade edebiliriz? Bunları konuşacağız. Yurt dışından gelecek olan misafirlerimizi ağırlayacak olan imkanları ortaya çıkaracağız ve bu güzel şehrimize hep beraber güzel hizmet edeceğiz. İyi ki Orduluyuz” diyerek, konuşmasını tamamladı.
 
Vali Yavuz; “Bu Şehre Aşık Olmamak, Bu Şehre Tutkuyla Bağlanmamak Mümkün Değil”
Ordu Valiliğince başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında TRT tarafından çekimleri yaptırılan “Ordu’da Bir Bulut(Dört Mevsim Ordu)” Belgeseli’nin tanıtım galasında konuşan Vali Seddar Yavuz, Türkiye’nin en güzel bölgelerinden bir tanesinin Karadeniz, Karadeniz’in en güzel şehrinin de Ordu olduğunu söyledi.
 
“Her sabah uyandığımda, erken saatlerde güneşin doğuşunu, akşam saatlerinde güneşin batışını izlediğimde, uçsuz, bucaksız sahilinde yürüdüğümde, diğer taraftan yaylalarında dolaştığımda, bu şehre aşık olmamak, bu şehre tutkuyla bağlanmamak mümkün değil” diyen Vali Yavuz, “Naif, misafirperver halkını düşündüğümüzde; gerçekten bütün misafirlerine kucağını açmış, bir turizm şehri bekliyor bizi. Bu vesileyle 7 aydır aranızda bulunan, Karadeniz bölgesine hiç gelmemiş, hiç gezmemiş birisi olarak, bu şehre her gün biraz daha aşık olduğumu söylemek isterim” şeklinde konuştu.
 
Vali Yavuz, “TRT, hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gururu olan kurumlardan bir tanesi. Kamu hizmeti yayıncılığı yapan, kar amacı gütmeyen doğru haber peşinde koşan aynı zamanda kültür ve sanat faaliyetlerine öncelik veren ve son yıllarda da dünyaya açılan, Türkiye’yi gönül coğrafyamıza nakış nakış işleyen, TRT kurumuna ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.  
 
Vali Seddar Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sayın Bakanımızın Ordu’ya katkılarını anlatmakla bitiremeyiz. Her şeyden önce bir bilim insanı, bir siyaset ve devlet adamı ve Türkiye’ye, dünyaya mal olmuş bir akademisyen. Elbette ilimizin çok fazla ihtiyaç ve sorunları var. Her şeyden önce Ordu, turizm şehri olmak istiyor. İşte, fırsat kapımızda. Turizm şehri olmak kolay değil. Ben de daha önce Antalya’da çalışmış birisi olarak, daha çok mesafe almamız gerektiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki, Sayın Bakanımızla birlikte eksiklerimizi, özellikle altyapı eksiklerimizi süratle tamamlayacak ve önümüze daha güvenle bakacak, yol alacağız. Yollarımızı, şelalelerimizi, yaylalarımızı türkülere konu olmuş derelerimizi, ticari faaliyet olarak sunmalıyız. Bugün itibariyle sadece izliyoruz. Ama inanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda biz buralardan para kazanmaya başlayacak, ticari faaliyet haline dönüştüreceğiz. Bu şehrin vizyonu buna yeter.”
 
TRT İç Yapımlar Koordinatörü Baytaş; “Çekimler Süresince Ordu’ya Aşık Olduk”
TRT İç Yapımlar Koordinatörü Engin Baytaş ise konuşmasın da çekim süresince Ordu’ya aşık olduklarını söyleyerek, ”2016 yılında Sayın Bakanımızın düşünce ve talimatları, Ordu Valiliğinin isteğiyle TRT olarak Ordu’nun dört mevsim doğa güzelliklerini beğeninize sunduğumuz belgeseli hazırlamış bulunmaktayız. Gördüğünüz üzere yeşille mavinin buluştuğu eşşsiz güzelliklerini bir bulutun gözünden anlatmaya çalıştık. Ordu'nun gerçek güzelliklerini umarız layıkıyla anlatabilmişizdir” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Vali Seddar Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş’a, Bakan Kurtulmuş TRT Genel Müdürü İbrahim Eren adına TRT İç Yapımlar Koordinatörü Engin Baytaş’a, Belgeselin yönetmeni Nuh Bağcı, Yönetmen Yardımcısı Neslihan Çolakoğlu, Yapımcı Gönül Güzel Uysal, Kameramanlar Aziz Danyıldız, Çetin Altınsoy ile belgeselin kurgusunu hazırlayan Serap Mutlu’ya plaket verdi.
 
Bir yıllık mevsim geçişlerini kapsayan, muhteşem doğa ve şehir görüntülerinin yer aldığı Ordu Belgeseli tanıtım filmi galası, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun Ordu ve Karadeniz yöresine ait türkülerden oluşan konseri ile sona erdi.

1belgesel.jpg
1konser.jpg
2belgesel.jpg
2konser.jpg
3belgesel.jpg
4belgesel.jpg
5belgesel.jpg