Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

20 YENI TESISIN TOPLU TEMEL ATMA TÖRENI YAPILDI (21.09.2017)

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ordu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen DSİ tesisleri toplu temel atma merasimi ile orman mahallelerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım merasimine katıldı.
 
Törene, Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Vali Yardımcıları, kaymakamlar ve protokol üyelerinin yanı sıra  çok sayıda vatandaş katıldı. 
 
Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Ordu'da yapmış olduğu yatırımları konu alan slayt gösterisinin ardından bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu, Ordu’nun Karadeniz’in incisi olduğunu dile getirdi.
 
Bakan Eroğlu, “Yüreğimiz Ordu için akıyor. Ordu, Türkiye’mizin incisi, hatta dünyanın incisi buraya ne yapılsa azdır.  Biz de sizlere hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.  Bizim inanışımızda şu var; insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Dolayısıyla sizlere faydalı olmak, bizim için bir görev, bir ibadettir. Biz buraya öncellikle sizlere teşekkür etmek için geldik. Geçen sene 15 Temmuz'da hakikaten Ordu’muz alçak, hain, tarihimizin en kanlı terör örgütünün darbe teşebbüsüne karşı dimdik ayakta durdu. Bundan dolayı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Allah sizlerden razı olsun. Cenabı Allah sizleri aziz eylesin. Buraya gelişimizin ikinci sebebi her gelişte mutlaka elimiz dolu geliyoruz. Geçen sene  Ordu’ya geldiğimde, 5 Mart'ta çok güzel temel atma açılış merasimi yapmıştık. Ayrıca müjde vermiştik. Şimdiye kadar verdiğimiz müjdeler 62 tane bu seferde geldiğimizde 29 müjde getirdik. Dolayısıyla 91 müjde oldu. Allah bereket versin. Bu projelerin toplam degeri 360 milyon TL'dir" diye konuştu. 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise, Ordu’ya yapılacak Şehir Hastanesi ile ilgili bilgi verdi. 
 
Ordu’nun eğitim başta olmak üzere, altyapı hizmetleri bakımından hemen hemen yatırımların  tamamlanmış vaziyette olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, sağlık alanında da 215.1 milyon TL'lik yatırım yapıldığını söyledi.
 
Kurtulmuş, “Bu arada parantez açarak şunu da belirtmek isterim, Ordu Devlet Hastanesi'nin oluru Planlama Yüksek Kurulu'na, Bakanların imzasına açılmak üzere sevk edildi. Ordu’nun yeni devlet hastanesi hayırlı, uğurlu olsun. Buradaki yatırım, muhteşem bir yatırım olacak. Bu yatırımla birlikte de sağlık alanında bütün ihtiyaçlarımız giderilmiş olacak. Son 2,5 yılda 1.5 milyar TL'lik Karayollarının yapmış olduğu yatırımlar var. Devlet Su İşlerinin 321.6 milyar Tl'lik yatırımı var. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da 123.1 milyarlık yatırımı var. Toplamda 5 bakanlığın  2,5 yıl içinde Ordu'ya  yapmış oldukları yatırımların toplamı 2.1 milyar TL'dir. Aynı şekilde tarımsal destekler bakımından son 2,5 yılda 975 milyon lira hayvancılık destekleri bakımından da 50 milyon lira yaklaşık 1 milyar lirayı aşkın destekte sadece tarım alanında verilmiştir. Yine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yıl içerisindeki organize sanayi bölgeleri bakımından 11 ilimizde 3 sanayi bölgemizi yatırım planına almıştır. Altınordu ve Fatsa organize sanayi bölgelerinin  genişletilmesi projesi ve Ünye'nin organize sanayi bölgesi projesi inşallah hazırlıklara başladı. Bunlar da en kısa zamanda sürdürülecektir. Ayrıca bakanlıklarımızın her birisinden buraya gelen destekler itibariyle çok sayıda desteği devam ediyor. Sadece bu hafta içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden buradaki belediyelere aktardığımız para 1.6 milyon lira civarındadır. Ordu, Türkiye’nin şanslı illerinden birisidir. Her an yatırımları alıyor, almaya da devam edecek” dedi. 
 
Vali Seddar Yavuz ise, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tayip Erdoğan liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 15 yılda sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrim sadece demokratik alanda değil, hukuk alanında değil, hizmet, yatırım, sosyal politikalar ve toplumun en ince noktalarına kadar hepimizin hissettiği bir devrim olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti uzun süre akan suları izlemiş ve toprağı suya hasret, topraklar hep atıl kalmıştır. İşte öylesine gelişme ve dönüşüm yaşanmıştır ki, Türkiye'de toprakla su buluşmuş ve köylümüz çifçimiz, artık modern tekniklerle tarım yapar hale gelmiştir. Ayrıca Aanadolu'nun bozkırları yeşille buluşmuş, su da toprakla buluşmuştur. Esasında bizim en önemli özelliğimiz; millet olarak fethettiğimiz, yaşadığımız toprakları her defasında değiştirmiş, dönüştürmüş olmamızdır. Eğer vatan, emeğiniz yoksa size ait değildir. İşte bu şuurla Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Hükümetimiz, sayın bakanlarımızın her biri, gece-gündüz demeden Anadolu yollarına  düşmüş, hizmet ve yatırım kervanına katılmıştır. Halkımız da böylesine hizmeti takdir etmiş, değerlendirmiş ve her defasında da ödüllendirmiştir. İşte bugün 20 tane tesisin temelini atarken sayın bakanımıza şükran duygularımı ifade ediyorum. Ayrıca, ilimizin yetiştirmiş olduğu önemli devlet ve siyaset adamı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr.Numan Kurtulmuş'a da ilimizin yatırım programlarını yakından takip etmektedir. Sayın bakanımız, son dönemde özellikle turizm alanında meydana gelen gelişmeleri, daha üst bir noktaya çıkaracağına gönülden inanıyorum. Bu şehir, Karadeniz’in incisi olma unvanını gerçekten hakkıyla hak eden bir şehir olarak önümüzde duruyor. İnanıyorum ki, bu şehir belki 3-5 yıl içerisinde, 3 milyon turisti ağırlayabilecek kapasiteye, seviyeye ulaşacaktır. Önemli olan bu şehrin birlikte hareket etme kapasitesini artırmamız, dayanışma içinde olmamız, plan, proje ve düşünce üretmemizdir. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bu şehre geçmişten bugüne her kim hizmet etmişse, hepsinden Allah razı olsun. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tesislerimizin hayırlı ve uğurlu olması diliyorum” şeklinde konuştu. 
 
Program da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da bir konuşma yaptı. Yılmaz, “Orman ve Su İşleri  Bakanlığımızın taşra teşkilatının Ordu'daki temsilcileri, Samsun'daki bölge müdürlükleri ve Ankara'daki genel müdürlükleri ile en üst seviyede uyumlu çalıştığımızı, bir söylediğimizin iki olmadığını, yapılan yatırımlarla sizler de görüyorsunuz. Ordu çevre şehircilik verilerine göre Türkiye'de denizi en temiz il, suyu en temiz il, havası da en temiz ildir. Büyükşehir olmadan önce denizin içine çöp dökülürken şu anda 6 tane mavi bayrakla birlikte görmüş olduğunuz 120 km.lik sahil şeridinin her bir noktasında denize girebilecek aşamasına geldik. Biz memnunuz,  mutluyuz. Ordu olarak yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı sizlere tekrar teşekkür ederim” dedi. 
 
Temel atma programımda Orman Genel Müdürü Bekir karacabey, DSİ Genel Müdürü Murat Acu da Ordu’da yapılan projeler hakkında bilgi verdi. 
 
Program, taahhütname imzalanmasının ardından, temel atma merasimi ve sertifika töreni ile sona erdi. 
 
Bakan Eroğlu ve Kurtulmuş, program bitiminde OKSM bahçesine fidan dikti. 
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ve  beraberindekiler, fidan dikiminin ardından, Giresun'daki programına katılmak üzere Ordu'dan ayrıldı.

001 (1).jpg
002.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
009.jpg
010.jpg
011.jpg
012.jpg
013.jpg