Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİMİZ SAYIN SEDDAR YAVUZ YASON BURNUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU (18.09.2017)

Vali Seddar Yavuz  beraberinde İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Yarbay Halit Gülten ve bazı il müdürleri ile birlikte program kapsamında ilk olarak Perşembe Kaymakamlığını ziyaret etti.

Kaymakam Arık Brifing Verdi

Vali Seddar Yavuz, Perşembe Kaymakamlık Binası önünde İlçe Kaymakamı Ahmet Arık, Perşembe Belediye Başkan Vekili Nedim Saka,  Hava Radar Komutanı Yüzbaşı Özgür Genç, Perşembe İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Turan Şimşek, İlçe Emniyet Müdürü Hamit Atilla ve kurum müdürleri tarafından karşılandı.

Ziyarette, Perşembe İlçesini tanıtan kısa film gösteriminin ardından, Perşembe Kaymakamı Ahmet Arık tarafından   Vali  Yavuz'a  ilçenin tarihçesi,  coğrafi yapısı, nüfusu, sosyal yaşamı, kültür-turizm, eğitim, tarım, balıkçılık, SYDV yardımları ve turizm konularında brifing sunuldu.

“Daha Çok Çalışmaya, Daha Çok Üretmeye İhtiyacımız Var”

Brifing dolayısıyla Perşembe Kaymakamı Ahmet  Arık'a teşekkür eden Vali Seddar Yavuz, "Ordu’nun şirin ilçesi Perşembe’deyiz. Kıymetli kaymakamımızdan ilçemizle ilgili bilgiler almak, buradaki sorunları tespit etmek ve sorunları çözmek üzere İl müdürlerimizle birlikte bugün buradayız. Hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti son 15 yılda hizmet ve yatırım konusuna büyük bir devrim gerçekleştirmiş, büyük ölçüde kaynak sorununu çözmüş ve eğitimden sağlığa, ulaşımdan güvenliğe, her alanda Türkiye’yi değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Ama yapacağımız daha çok işimiz var. Çünkü biz dünyadaki son evrensel imparatorluğun sahibiyiz. Bunu asla unutmamalıyız. Dolayısıyla bizim standardımız; dünyanın en zengin, en müreffeh ülkesi hangisi ise onu geçmektir. Gönül coğrafyamıza el uzatmaktır, onların yanında bulunmaktır. Bunu yapabilmek için de daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye ihtiyacımız var. Bu şuurla, bu bilinçle yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu.

“Güzel Hizmetleri Hep Birlikte Gerçekleştireceğiz”

"Persembe ilçemizde de güzel hizmetlerin yapıldığını memnuniyetle görüyoruz. Daha da güzel hizmetleri hep birlikte gerçekleştireceğiz" diyen Vali Yavuz, "Hepinizin bildiği gibi büyük şehirlerde kırsal alt yapı hizmetleri büyükşehir belediyelerine devredilmiştir. Ancak  Ordu, Trabzon gibi özellikle çok geniş yol ağı bulunan illerde İçişleri Bakanlığımız Valiliklerin emrine yani Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na(YİKOB) ödenek göndermek suretiyle bu konuda biz de Valilik olarak yol yapmaya başladık. Yeni bir ödenek daha geldi. Bunun da planlamasını yapıyoruz. Bir kısmını büyükşehirle, bir kısmını ilçe belediyeleri, bir kısmını da direk YİKOB olarak biz ifa ediyoruz. Yine bu bahsettiğimiz üçüncü dilim kaynağı da bu şekilde kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

“Ordu, Bir Turizm Şehri”

Ordu'nun bir turizm şehri olduğunu ve Karadeniz'de gelişme potansiyeli en yüksek şehir olduğunu belirten Vali Yavuz, "Kültür ve Turizm Bakanımızın Ordulu olması bizim için büyük bir avantaj. Kendilerine 15’e yakın proje sunduk. Bunlar turizm yolları başta olmak üzere, özellikle de bir arkeolojik müzenin ilimize kazandırılması noktasında olan projeler. Sayın  Bakanımızın talimatlıya, Turizm Bakanlığı merkez teşkilatı projelerimizi çalışıyor ve böylelikle el birliği ile Valiliğimizin koordinatörlüğünde Sayın Bakanımız, belediyelerimiz ile birlikte her zaman bu şehri daha iyi bir noktaya getirmek için gayretlerimiz devam edecek" dedi.

Balıkçı Esnafını Ziyaret

Kaymakamlıkta gerçekleşen brifingin ardından Perşembe ilçesinde balıkçı esnafını ziyaret ederek, bol ve bereketli bir sezon geçirmeleri dileğinde bulunan Vali Yavuz, çarşı esnaflarını da ziyaret ederek, bir süre perşembeli esnaflarla sohbet etti.

Halk Toplantısı Yapıldı

Vali Yavuz, Perşembe'de Cuma namazı sonrası gerçekleştirdiği esnaf ziyaretinin ardından, ilçedeki bir çay ocağında halk ile bir araya geldi. Halkla sohbet eden Vali Yavuz, vatandaşların  sorun ve şikayetleri de dinledi.

Küçük Sanayi Sitesi Alanında İnceleme

Vali Yavuz, daha sonra şehir merkezindeki oto tamircileri, ahşap, demir ve aliminyum doğrama atölyeleri, oto elektrik ve döşemecileri gibi çevreye gürültü yayarak rahatsız eden tüm işyerlerinin toplanacağı Küçük Sanayi Sitesi inşaat alanında da incelemelerde bulundu. 

Yason Burnu ve Kilisesinde İnceleme

Vali Seddar Yavuz, Perşembe ilçesinde gerçekleştirdiği ziyaret ve inceleme programı kapsamında son ziyaretini  Perşembe ilçesinin Çaytepe mevkiinde bulunan ve 1869 yılında inşa edilmiş tarihi kilisesi ve deniz feneriyle görülmeye değer güzellikte, gün batımının en iyi izlendiği yerlerden biri olarak anılan tarihi Yason Burnu'na gerçekleştirdi.

2004 yılında restore edilerek Ordu turizminin hizmetine sunulan Yason Kilisesini de gezen Vali Yavuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak’tan bilgi aldı ve buranın turizmin önemli noktalarından bir tanesi olduğunu söyledi.

Vali Yavuz, Yason Burnu'ndaki incelemelerinin ardından  Perşembe ilçesindeki programını tamamlayarak Ordu’ya hareket etti.

HABER TARİHİ: 18.09.2017, HABER KAYNAĞI: T.C. ORDU VALİLİĞİ

022.jpg

023.jpg
024.jpg