Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU İL TURİZM KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI (03.08.2017)

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ ; "Bu Şehrin Geleceği Parlak"

Ordu turizminin tüm yönleriyle ele alındığı “Turizm Koordinasyon Kurulu” toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Vali Yardımcıları Mehmet Erhan Türker, Ekrem Ballı, Bayram Gale, Ahmet Arık, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Otelciler ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Ali Aydın,turizm sektörüne yönelik sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile turizm sektör temsilcileri katıldı.

“Ordu’yu Turizm Merkezi Haline Getireceğiz”

Ordu turizminin tüm yönleriyle ele alındığı toplantıda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Bugün, Ordu turizmini sektör temsilcileriyle konuşmak, turizmdeki bugünümüzü, yarınımızı ve geleceğimizi planlamak, karşılaştığımız sorunları tespit etmek, çözüm önerilerini birlikte analiz etmek ve önümüzdeki yıllarda Ordu’yu turizm merkezi haline getirmek amacıyla bir araya geldik. Turizm sektörünün her alanında hizmet veren kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı geniş katılımla bir değerlendirme toplantısı yapalım istedik” dedi.

 “Sizlerin Görüşleri Bizler İçin Önemli”

Antalya Kemer’de görev yaptığını hatırlatan Vali Seddar Yavuz, ”Turizmin bir nebzede olsa bir aktörü olarak içinde bulunduk. Dolayısıyla Türk turizminin içinde bulunduğu sorunları, çözüm önerilerini ve tuzakları bir nebze biliyoruz. Karadeniz’in incisi olarak nitelendirdiğimiz, eşsiz güzelliği olan, mavi ile yeşilin kucaklaştığı, denize paralel dağların bir inci gibi adeta yer aldığı, böylesine güzel coğrafyada, daha fazla turisti ağırlayabiliriz. Ordu’da turizmin geç gelişmekte olmasını bir şans olarak değerlendiriyorum. Çünkü, diğer bölgelerde yapılmış yanlışları, hataları tekrar etmemek bakımından önemli görüyorum. Bu vesileyle sizlerin görüş ve düşüncelerinizi almak istiyorum” diye konuştu.

“Hemşerilerimizin Turizm Konusunda Bilinçli Olması, Bilinçlendirilmesi Önem Taşıyor”

“Turizmin sadece tur operatörü, otel ve lokantadan ibaret olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu kadar geniş kapsamlı bir toplantı düzenlenmesinin sebeplerinden bir tanesi de budur” diyen Vali Seddar Yavuz, ”Bütün hemşerilerimizin turizm konusunda bilinçli olması, bilinçlendirilmesi son derece önemli” şeklinde konuştu ve katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise yaptığı konuşmada, ”Turizmde şehrimizin tanıtımına ilişkin böyle bir toplantıyı düzenlemesinden dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Toplantıdan çıkacak ortak bir payda ile birlikte ilimiz açısından önümüzdeki günlerin temelini atmış oluruz” dedi.

Ordu’ya gelecek olan turistlerin İl’den memnun ayrılmalarının önemli olduğunu belirten Enver Yılmaz, ”Alt yapı eksikliklerimiz bulunuyor. Plan ve proje dahilinde bu eksiklikleri tamamlamaya çalışıyoruz. 2018 yılı itibari ile Ordu, hem ulusal rakamları zorlayan bir il,  hem de havalimanımız, bölgesel konjektördeki avantajları ile birlikte Türkiye’de kendini hissettiren bir il olacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak tarafından, Ordu’nun turizm potansiyelini ve turizmdeki genel durumunu yansıtan bir sunum yapıldı. Uğur Toparlak yapmış olduğu sunumda, Ordu’nun doğal güzellikleri, tarihi mekanları, mesire alanları, kültürel değerleri, gastronomisi, eko turizm faaliyetleri, yapılan festival ve şenlikler, konaklama tesisleri ve turizm istatistikleri konularında, toplantıya katılanlara detaylı bilgilendirmede bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak tarafından yapılan sunumdan sonra, toplantıya katılan turizm sektör temsilcileri, Ordu’da turizmin geliştirilmesi yönündeki görüş, düşünce ve önerilerini dile getirdiler.

Turizm sektör temsilcilerince toplantıda dile getirilen konularla ilgili genel bir değerlendirme yapan Vali Seddar Yavuz,  ilimizi ziyarete gelen turistlerle iletişim kurabilmeleri için turistik işletmelerde çalışanların özellikle Arapça ve İngilizce dil öğrenmeleri konusunda Ordu Üniversitesi ile işbirliği halinde kurslar açılabileceğini, turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması için İşkur vasıtasıyla meslek edindirme kursları düzenlenebileceğini, Ordu’nun tanıtımı için sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanılabileceğini, turizm yatırımları ve hizmetleri konusunda Kültür veTurizm Bakanlığı’ndan azami düzeyde istifade edilmesi gerektiğini, Ordu’nun modern bir Kent Müzesi’ne kavuşturulmasının ihtiyaç olduğunu, Ordu’ya gelen turistlerin memnun ve mutlu ayrılmaları gerektiğini, bunun için de istişare ve işbirliği içinde çalışmalar yapılmasının önemli olduğunu, birlikte çalışmaktan güç doğacağını ve Ordu’nun turizmde geleceğinin parlak olduğunu dile getirdi.

Haber Kaynağı: Ordu Valiliği 03.08.2017

3.jpg

4.jpg
IMG_8429.jpg