Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ PROF.DR. NUMAN KURTULMUŞ ORDU'DA (22.07.2017)

Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirilen Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, ilk resmi ziyaret programını memleketi Ordu’ya yaptı.

Çeşitli programlara katılmak üzere, beraberinde AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı ile birlikte bu sabah saatlerinde Ankara’dan havayoluyla Ordu’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ordu-Giresun  Havalimanı’nda Vali Seddar Yavuz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, belediye başkanları, bazı kurum müdürleri ve partililer  tarafından  karşılandı.

Kendisini karşılamaya gelenlerle birlikte Anemon Hotel'de düzenlenen kahvaltı programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, daha sonra Ordu Valiliği’ni ziyaret etti.

Ordu Valiliği’ne gelişinde, Vali Seddar Yavuz,  Vali Yardımcıları ve Valilik birim müdürleri tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra, Valilik makamına geçti. 

Vali Yavuz; “Sayın Bakanımızla Birlikte Ordu'da Güzel Hizmetler Yapmak Nasip Olur”

Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş’un ilk ziyaretini kendi memleketine yapmasından dolayı mutlu oluklarını ifade eden Vali Seddar Yavuz, "Sayın Bakanımızın, Kültür ve Turizm Bakanı olarak  görevlendirilmesinden sonra ilk ziyaretini doğduğu topraklara, memleketine, ilimize yapmış olmasından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanımıza yeni görevinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Allah,  hem şahsına, hem devletimize hayırlı ve uğurlu olmasını nasip etsin" diye konuştu.

"Ordulular olarak çok mutluyuz, memnunuz.  Sayın Bakanımızla birlikte Ordu'da güzel hizmetler yapmak nasip olur" diyerek, konuşmasını sürdüren Vali Seddar Yavuz, "Ordu Valiliği görevine başlayalı üç hafta oldu. Karadeniz'in incisi Ordu'da hep beraber ortak aklı, birlikte yönetimi, istişare kültürünü ortaya koyarak, en güzel şekilde milletimize hizmet etmek nasip olur" şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş; “Bu Bir Bayrak Yarışıdır”

"65. Hükümetin içerisinde daha evvel yine bu ilde bir Bakan olarak bulunuyordum. Bundan sonra da Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev tevdi edildi. Bu bir bayrak yarışıdır. Öncelikle cenabı Allah mahcup etmesin, bize çalışmalarımızda üstün muvaffakiyetler versin, vaktimizi bereketlendirsin, milletin, ülkenin hayrına iş yapabilmemizi mümkün kılsın" diyerek, konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, "Bakanlıkta  devir teslimleri olduktan sonra ilk gezimiz olarak Ordu'ya geldim. Burada bugün ve yarın çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

“Valimizin Ordu’ya Çok Büyük Katkıları Olacağına ve Güzel Görevler İcra Edeceğine Yürekten İnanıyorum”

3 hafta önce Ordu Valiliği görevine başlayan Vali Seddar Yavuz'a başarı dileğinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, "Sayın Vali daha önceki görev yerlerinde gerçekten başarılı bir Vali olarak temayüz etmiş bir arkadaşımız, mülki amirimiz. Ordu iline çok büyük katkıları olacağına, çok güzel görevler icra edeceğine yürekten inanıyorum. Biz de Hükümet olarak bütün gücümüzle destek olacağımızı söylemek isterim. Ordu ili, Türkiye’de potansiyeli yüksek olan bir ilimiz. Bu potansiyelin her alanda,  ekonomide, turizmde, kültürde, bütün alanlarda değerlendirilmesi ve Ordu’nun hakikaten Karadeniz’in incisi haline getirilmesi için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Geçtiğimiz 2-3 senelik süreç içerisinde de çok önemli projeler yapıldı. Bir kısmı ise devam ediyor.  Akla gelen her proje aşağı yukarı Ordu ilinde yapılmış veya gerçekleşmiştir. Sadece bir tanesini hatırlatayım.  Bu yıl içerisinde Türkiye’de 3 OSB' ye birden izin verilen tek il Ordu’dur. Ordu, Fatsa, Ünye organize sanayi bölgeleri çalışmalarına başlandı.  Sonuçlandırılması vakit alacak. Önemli olan bu projelerin başlamasıdır. Şehir hastanesiyle ilgili de çok hızlı bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor. İhalesi önümüzdeki günlerde bitirilerek çalışmalara başlanacak. Ordu, Fatsa çevre yolları ve üniversite ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Dolayısıyla Ordu hakikaten iyi hizmet alan illerimizin başında geliyor. Bundan sonra da devam edecek. El birliğiyle hepimiz bu sorumluluğu yerine getirmiş olacağız. Herkes kendi işini yapacak,  herkes kendi görev alanlarında başarılı olmaya devam edecek. Sayın Valimiz de buradaki çalışmaları ilin en üst mülki amiri olarak koordine edecek. Biz de ilimizin gelişmesinde elimizden gelen katkıyı 65. Hükümet olarak vereceğiz" diye konuştu.

“Karadeniz Bölgesi İçin Yayla Turizminin Önemli Olduğunu Biliyoruz”

Ziyarette basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, fındıkla ilgili yöneltilen bir soru üzerine, "Fındık konusunda ne gerekiyorsa vatandaşımızı mağdur etmeden, Türkiye ekonomisine en iyi şekilde katkı sunacak, tekelleşmelerin önüne geçecek bir politika izlenecektir. Bununla ilgili çalışmaları yeni Bakanımız sürdürüyor. Bitirdiği noktada bunu kamuoyu ile paylaşacak" derken, yayla turizmi ile ilgili olarak ta yaptığı açıklamada, "Sadece Ordu için değil,  özellikle Karadeniz bölgesi için yayla turizminin önemli olduğunu biliyoruz. Yaylalarımızı mahvetmeden, betonlaştırmadan, çirkinleştirmeden ve oradaki güzellikleri kalıcı hale getirecek ama bu güzelliklerden iç ve dış turistlerin istifade etmesini sağlayacak çalışmalar yürütülmeli.  Türkiye'nin turizm alanında geniş bir potansiyeli, ciddi bir birikimi de var. Bu birikimi özellikle Karadeniz’e ve Ordu'ya yansıtmak, boynumuzun borcu" yanıtını verdi.

“Şehir Hastanesi İçin En Doğru Projeyi, En Kısa Vakitte Ordu’ya Kazandıracağız”

Bakan Kurtulmuş,  basın mensuplarının Ordu'ya yeni yapılacak olan şehir hastanesi ile ilgili olarak yönelttiği soruya ise, "Yer tespiti konusunda Sayın Recep Akdağ ve Sayın Veysel Eroğlu ile bir toplantı yaparak, hastane yapılacak yerle ilgili bütün ihtimaller ortaya çıkartıldı, teklifler son noktaya getirilerek,  karar alındı ve bununla ilgili çalışmalara başlandı. Devlette devamlılık esastır. Bir Bakanın değişmesi o bakanlıktaki işlerin akamete uğrayacağı anlamına gelmiyor. Yeni Sağlık Bakanı da bizim dostumuz, arkadaşımız ve aynı bölgeden hemşerimiz olan bir kardeşimiz. Projelerin Sayın Akdağ zamanındaki uygulanmasıyla, Sayın Demircan zamanında uygulanmasında bir fark olmaz. En doğru projeyi, en güzel projeyi, en kısa vakitte Ordu’ya kazandıracağız. Bu karar zaten alınmıştır. Yani oraya uygun en son 2-3 yer var. Bunlardan bir tanesi önemli ölçüde üzerinde mutabık kalınan yer, Botanik park. Mühim olan şehre en iyi değeri katacak olan çalışmayı yapmaktır. Bunu yaparken de asla çevrenin tahrip edilmesine, çevreye zarar verecek herhangi bir şeye zaten biz müsaade etmeyiz. Dolayısıyla hemşerilerimiz rahat olsunlar. Yani orada yapılacak olan bir şehir hastanesi şehrin çevresine zarar vereceği algısı içinde olmasınlar. Artık tam tersi şehre değer katacak ve çevreye hiçbir zarar vermeyecek olan bir proje olacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ordu Valiliği ziyaretinin ardından beraberinde Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı ile birlikte Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz'ı makamında ziyaret ederek, yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz’ı ziyaretinin ardından, Radisson Blue Otel’de Ordu Valisi Seddar Yavuz tarafından kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla   düzenlenen “Ordu Buluşması” programına katıldı.

Kaynak: Ordu Valilği

217389,n1jpg.png

22.jpg

33.jpg
8.jpg
IMG_2190.JPG
20170722_115451.jpg

20170722_115908(0).jpg
55.jpg
3.jpg
217404,ikk2jpg.png