Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“ELLERDE GİZLİ SANATLAR” FESTİVALİ BAŞLADI

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 15-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “Ellerde Gizli Sanatlar” adlı el sanatları festivalinin açılışı bugün gerçekleştirildi.
 
Atatürk Parkı’nda 7 gün sürecek olan festivalin açılışına, Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu,  Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisiyle başlayan program, halkoyunları ekibinin oyunlarıyla devam etti.
Programın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş gerçekleştirdi.
İbiş, el sanatlarının üretildiği toplumun duygularını, sanatsal verilerini ve kültürel özelliklerini yansıtan değerli öğeler olduğuna dikkat çekerek, Anadolu’nun pek çok kültüre kucak açarak ev sahipliği yaptığını ve kültürel çeşitlilik açısından geniş bir yelpazeye sahip özel bir coğrafya olduğunu söyledi.
İbiş konuşmasında “Bu festival, gelenek görenekleri, verimli toprakları, turistik olanakları, güzel türküleriyle, yeşille mavinin kucaklaştığı doğa güzelliklerin cömertçe sergilendiği Ordu ilinde bir araya gelmemizde vesile olacak. Babadan oğula, ustadan çırağa aktarılarak günümüze kadar ulaşan, özlemlerin, sevgilerin, beklentilerin, dileklerin, inançların, duygu ve düşüncelerin somut anlatımlarıdır. İnsan öğesinin bir sanatı, bir kültürel değeri ve geleneği yaşatan ana unsur olduğunu düşünürsek bizler öncelikle kadim kültürümüzü korumak ve yaşatmak adına sahip olduğumuz bilgilerimizi birikimlerimizi gelecek nesillere aktarmakla yükümlüyüz. Bu açıdan baktığımızda usta çırak ilişkisinin kültürümüzü yaşatmak adına anahtar rol üstlendiğini görmüş oluruz. Böylesi güzel işleri yüklenen geleneksel el sanatlarımız aynı zamanda tarihimiz ve kültürümüz hakkında bilgilen yansıtan değerlerimizi gözler önüne serer üretildiği çağa tanıklık eden veriler sunmaktadır. Genel Müdürlük olarak Valiliklerimiz Belediyelerimiz ve İl Kültür Turizm Müdürlüklerimizin iş birliğinde çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiğimiz geleneksel el sanatları festivallerimiz sanatçıyı, halkı, yerel yönetimleri bir araya getirerek bu sayede kültürel çeşitliliğin korunmasına ve kültürler arası diyaloğun geliştirilmesine katkı sağlayan etkinliklerdir” ifadelerini kullandı.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise, “Ellerde Gizli Sanatlar” adlı el sanatları festivalinin Ordu’da yapılmasının son derece önemli olduğu belirterek, belediye olarak sanata verdikleri öneme değindi. Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak açılan Meslek Edindirme Kursları ve diğer kurslarla 3 yılı aşkın bir süreçte 17 bin kişiye yakın mezun verildiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Çok orijinal ve özgün bir çalışmanın yanı sıra, yaklaşık 41’e yakın zanaat ve zanaatkârın da bulunduğu her gün birden fazla sanatçımızın konser vereceği ve buranın dolacağı çok özel ve kültürel bir çalışma olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
Daha sonra söz alan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir olduktan sonra çehresinin değiştiğine dikkat çekerek, çalışmalarından dolayı Başkan Enver Yılmaz’a teşekkür etti.
Programda Vali İrfan Balkanlıoğlu da bir konuşma gerçekleştirdi.
Vali Balkanlıoğlu, Türk el sanatları sayısız konuda, sayısız materyallerle, el emeği göz nuru ve ince bir zevkin, sevginin eseri olarak, bakanları büyüler derecede sanatsal etkinlikle ve değerler ürettiğini belirtti.
Vali Balkanlıoğlu, geçmişte Atalarımızın her gittiği yere büyük eserler yaptığına dikkat çekerek, memleketin her köşesinde son derece güzel eser ve işçiliğin ön planda olduğunu vurguladı. Balkanlıoğlu, “Ecdadımız gittiği her yere büyük eserler yapmış. Camiler, kubbeler, hanlar hamamlar saraylar onu dümdüz binalar şeklinde değil de, sevgiyle karışık el işçiliği, zeka ürünü eserler meydana getirmişler. Mesela Sivas Divriği’de bir Ulu Cami var kapısından baktığınız zaman o günkü teknoloji ile o taşı nasıl yontmuşlar. O mükemmel taş işçiliğini gördüğünüz zaman hayran kalıyorsunuz. Yani girişi basit bir kapıyla yapmamışlar. Bazen kendi değerlerini benimsemeyen insanlar, ‘Türklerin hiçbir medeniyeti yoktur, gittiği her yerde at sırtında gitmişler ve medeniyetleri yıkmışlar, oraları yağmalamışlar. Gösterin bize Türkün medeniyetini’ diyerek, bilmeyen insanları kandırmaya dönük şeyler söylerler. Bunu diyenlerin gözlerinin kör olması lazım. Memleketimizin her vilayetinin kendine özgü son derecede güzel eserleri ve işçiliği ön plandadır. Envai çeşit eserlerle neredeyse tarihe mal olacak bir sürü eserler var. Belki resim ve heykel yapmamışız günahtır haramdır diye ama buna karşılık resim yerine başka şeyler geliştirmişiz. Bu eserleri görmek bizlere onur ve mutluluk veriyor” şeklinde konuştu.
“Ellerde Gizli Sanatlar” adlı el sanatları festivalinin açılış programında son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu söz aldı.
“Ordu Karadeniz’in incisi, Türkiye’nin ise adeta elması” diyerek, sözlerine başlayan Topçu, Ordu’da devlet ve milletin el ele çalıştığını söyledi.
Topçu, “Bu vesileyle inşallah Ordu’nun büyümesi, kalkınması merkezi hükümetinde desteğiyle inşallah ileriki günlerde daha iyi noktalara varır ve bu sayede Ordu göç alarak büyükşehir olmanın muhteşemliğine varır. Milyonları aşsın, nüfusunuz, istihdamınız burada olsun, her Ordulu Allah için başı dik, doğduğu yerde doysun inşallah. Zanaat deyince benim aklıma bir milletin olmazsa olmazı, bir milleti yaşatmanın reel hayattaki unsurlarının yıllar içerisinde birikerek toplanmasını meydana getiren işlerin tamamı olarak aklıma geliyor. Yani zanaat ve zanaatkâr hem yaşatır hem yaşar ve bir milletin olmazsa olmazıdır. Bu çerçevede zanaatkârımız bizim yerli milli değerlerimizi hayatın pratik ihtiyaçlarına göre, hayatın içerisinde süzerek tercümelerle usta çırak ilişkilerle getirmiş oldukları medeniyet temsillerimizdir” dedi.
 
7 gün sürecek festivalde her akşam ünlü sanatçıların katılacağı bir konser düzenlenecek. Hafta boyunca Sıtkı Akın, Mihriban Türkmen, Aydın Beyoğlu, Oflu Ali, Ahmet Tuzlu, Volkan Arslan, Hülya Polat, Adnan Yılmaz (Kont) festivale katılanları coşturacak. Festivalin son günü olan 20 Mayıs Cumartesi günü ise Dombra şarkısıyla ünlenen Arslanbek Sultanbekov Ordulularla buluşacak.

11.jpg

22.jpg

33.jpg

66.jpg