Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü Kutlandı

1.jpg
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü, Ordu Valiliği’nce hazırlanan program çerçevesinde gerçekleştirilen törenlerle kutlandı.
 
Garnizon Şehitliği’ne Çelenk Sunuldu
 
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü kutlama programı kapsamında ilk tören, Eskipazar mevkiinde bulunan Garnizon Şehitliği’nde yapıldı.
 
Garnizon Şehitliği’ndeki Anıta, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Şenel Şahin tarafından çelenk sunuldu.
 
Garnizon Şehitliği’ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.
 
Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şube Başkanı Personel Binbaşı Ahmet Meydan yaptı. Meydan, "Aziz şehitlerimizi andığımız bugün, yüzbinlerce şehit verdiğimiz, Kurtuluş Savaşı'mızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, savaş tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkkale Zaferi'nin 102. yıldönümüdür. Bu zafer kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir kahramanlık destanı, milletimizin, iman ve azmi ile dayanma gücünün açık bir göstergesidir. Aziz şehitlerimiz, ebedi istirahatgahınızda rahat uyuyunuz. Türk ulusu ve onun bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetleri vatan topraklarına yönelecek saldırılarda gerektiğinde sizler gibi canını seve seve feda etmeye hazırdır. Kahramanlığınız bizlere örnek olacak, aziz hatıralarınız Türk Silahlı Kuvvetlerinde sonsuz kadar yaşayacaktır" dedi.
 
Şehitlik Özel Defteri’ne günle ilgili duygularını yazan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Genç yiğitlerimizi savaş meydanlarında kaybetmemek için çok güçlü olmaya birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Babası Çanakkale'de şehit olan ve yetim büyüyen babam İbrahim'i ve şehit dedem Mehmet'i ve tüm şehitleri birkez daha anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum." diye yazdı.
 
Şehitler İçin Dua Edildi
 
Daha sonra Vali İrfan Balkanlıoğlu ve protokol mensupları, 8 Ağustos 2010 tarihinde Mardin’in Nusaybin İlçesinde mayın patlaması sonucu şehit düşen ve Garnizon Şehitliği’ne ilk defnedilen şehit olan Uzman Çavuş Zeki İnan, 5 Eylül 2012 tarihinde Afyonkarahisar’da mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan Uzman Çavuş Cüneyt Akkuş, ailesinin isteği üzerine Merkeze bağlı Oğmaca Köyü’ndeki aile kabristanlığından alınarak Garnizon Şehitliğine defnedilen ve 20 Haziran 1992’de Ağrı Dağı’nda arama tarama operasyonu sırasında görevi tamamlayarak geri dönerken yolda terör örgütü tarafından pusuya düşürülerek şehit düşen Doğan Gökbulut ile 1986 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde şehit düşen mezarı Kabadüz ilçesinde bulunan ve naaşı daha sonra Garnizon Şehitliği’ne getirilen Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hasan Tarakçı’nın kabrine karanfil bıraktı ve şehitlerin yakınları birlikte tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.
 
AKM’de Anma Programı Yapıldı
 
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü Anma Törenlerine, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam edildi.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Altınordu Büyükşehir Belediyesi İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Tatlıgül, "Dönmeyi düşünmeyenlerin, şehadet şerefiyle ölüme seve seve gidenlerin evlatları olarak, 15 Temmuz'u yaşayan bireyler olarak onlara layık olabilmenin derdindeyiz. Buradan sırtında adeta vatan coğrafyasının yükünü kaldıran Seyit Onbaşıya selam olsun. Nusret savaş gemisiyle devleşen Tophaneli Yüzbaşı Hakkı'ya selam olsun. Askerlerine ölmelerini emreden Mustafa Kemal'e selam olsun. Ve dönmeyi asla düşünmeyen kınalı kuzularımıza selam olsun. İmanın ve inancın gülleye, mermiye ve gelişmiş savaş gemilerine tavizsiz duruşunun simgesi Çanakkale Zaferi'ni bizlere yaşatanlara ne mutlu. Çanakkale'nin torunları olan 15 Temmuz'da bir yaprak misali düşenlere selam olsun. Tüm kahraman evlatlarımızın mekanları cennet olsun, hepsine selam olsun, ruhları şad olsun" şeklinde konuştu.
 
AKM’deki anma programı 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun ödüllerini vermesiyle devam etti.
 
Anma programı, Altınordu Büyükşehir Belediyesi İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Oratoryo ile sona erdi.
 
Vali İrfan Balkanlıoğlu, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 102. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programların ardından, şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi.
 
3.jpg
4.jpg
2.jpg