Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ, ÜMIT TOKCAN KONSERI ILE KUTLANDI

A- A+
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları dolayısıyla Ordu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD)’nin işbirliği ortaklığında, Altınordu ve Piraziz Belediyelerinin destekleriyle Ümit Tokcan Konseri düzenlendi.
 
Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)'nde düzenlenen programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşması Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Naciye Selin Şenocak tarafından gerçekleştirildi. 

Karadeniz kadınının Türkiye’deki diğer kadınlara örnek olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Şenocak, ekonomik açıdan Karadeniz’in fazla gelişmemesinden kaynaklanan göçlerin meydana geldiğini söyledi.

Göç nedeniyle köylerin hayalet köy haline geldiğini, gençlerin ekmek parası için büyükşehirlere yöneldiğinin altını çizerek, ailelerin burada tek başlarına toprakla uğraşmak zorunda kaldıklarını bu nedenle üreten kadınların ürünlerini değerlendirebilmek, emeklerinin karşılıklarını alabilmek ve gençlerin yeniden baba topraklarına dönmelerini sağlamak amacıyla Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneğini kurduklarını eden Şenocak, “Derneğimizin faaliyetleri bir yıldan bu yana devam ediyor. Bu sayede birçok kadın çiftçinin sesi olduk. Proje Türkiye’de büyük yankı uyandırdı ve Ordu ili pilot bölge seçildi. Ordu Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ve Altınordu Belediye Başkanımız Sayın Engin Tekintaş’ın desteği ile bu projeyi başlatmış olduk. Fransa bu projeye dahil olarak, Fransa Tarım Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı bu projeye büyük destek verdi. Önümüzdeki yıldan itibaren ‘Kalkınma Eğitim Merkezi’ ve ‘Meyve İşletme Üretim Tesisi’ kurulacak. Bu ay sonunda protokol imzalanarak Türkiye’de bir ilk başarılacak. Ordu, bütün Türkiye’ye örnek teşkil edecek” dedi.

Programda Vali İrfan Balkanlıoğlu da bir konuşma yaptı. Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Balkanlıoğlu, Ordulu sanatçı Ümit Tokcan’ın konser verecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kadın ve erkeğin toplum ve yasalar önünde eşit olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, yakın zamana kadar erkeklerin egemen olduğunu ve yasların erkekler tarafından düzenlendiği için kadının haklarının göz ardı edildiğine dikkat çekti.

Atatürk’ün bir çok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdiğini ifade eden Balkanlıoğlu şunları söyledi: 

“Günümüzde kadınlara ayrıcalık yapan, kadınları aşağılayan, hor gören, hatta şiddet uygulayan birçok insan hala mevcut. Şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz. Çocuklar belirli bir yaşa kadar anne terbiyesinden geçiyor. Anneler eğer kız çocukları ile erkek çocuklarına aynı muameleyi yapmazlarsa, erkek çocuk doğduğunda çok daha fazla sevilirse, ona hediyeler alıp gizlice gözetirse ve bunu kız çocuğu hissederse, bir şekilde evlendiğinde eşini, hayat arkadaşı olarak görmeyip rakip, düşman olarak görür. Anneler, ‘ona yüz verme, hediyeler alma, döv gerekirse’ derse, toplumda kadınların haklarına kavuşmaları biraz daha zaman alır. Ancak eğitim ve kültür seviyemiz arttıkça, bunlar inşallah geride kalacaktır. Kadınlar bugüne kadar birçok haklarını alamadıkları için ister istemez geçmişteki haklarının da telafi edilmesi lazım. Hanımları tarafından şiddet gören erkekler de var. Allah’ın ve yasaların önünde eşitiz. Allah birçok açıdan kadınları erkeklere göre çok daha üstün vasıflarla yaratmış. Bundan dolayıdır ki, kadınlarımız ve kızlarımızın katıldığı birçok yarışmada ilk 10’u kızlar hiç kimseye vermiyor. Kadınlarımıza gerektiğinden daha fazla değer veren yönetimler veya akıl sahibi insanlar çok daha fazla dikkat ederler diye ümit ediyorum. Kadınlarımızın el üstünde tutulduğu, onlara hak ettiğinin verildiği güzel bir toplum temenni ediyorum. Kadınlarımızın sırf kadın olduğu için bir yerlere gelmeleri yerine, eğitimlerine çok önem vermeleri, hak ettikleri için oralara gelmeleri çok önemli. Karadeniz kadınlarını güçlendirmek, ayakları üzerlerinde duracak sanat ve meslek sahibi olmalarını temin etmek, Karadeniz’de heba olan ürünlerimizi değerlendirerek onlara gelir kapısı açmak noktasında çalışmalar yürüten dernek yöneticilerini de kutluyorum.” 

Programda son olarak Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş konuştu. Tekintaş, şiddetin olmadığı, hayatın güzelliklerinin paylaşılabildiği, ülkenin geleceğine katkı sağlayabilecek her türlü birlikteliğin sağlanabileceği bir dünyanın hayal edildiğini belirterek bunu gerçekleştirmenin mümkün olacağını söyledi.

Tekintaş, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü aslında bir güne sıkıştırılmamalı.  365 gün aynı duyarlılığı aynı hassasiyeti devam ettirmemiz lazım Aslında temel esas emek sarf eden, gayret eden ve bu ülkenin değişim ve dönüşümüne katkı sunmak isteyen kadınların özel günü olduğunu düşünüyoruz. ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.” Bu Hadis-i Şerif her şeyi ifade ediyor. Ama daha önemlisi dünyayı şekillendiren erkek ve kadın dayanışması. Ülkemizi geleceğe taşımak istiyoruz ve bunun için önce şehirlerden ve çevremizden başlıyoruz. Bahsedildiği gibi ailelerin ekonomik kaynaklarını güçlendirebilecek dernek faaliyetini, tarımsal faaliyetleri ülke geleceğine dönüştürebilme mücadelesini ve dayanışmayı sağlayabilecek bir yapılanmanın temeli olarak görüyorum. Bu nedenle Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin faaliyetlerini son derece önemli buluyorum ve başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordumuzun ve Türkiye’nin gururu” diyerek, Ordulu Ses Sanatçısı Ümit Tokcan’a plaket ve teşekkür belgesi verdi. 

Program, Ses Sanatçısı Ümit Tokcan’ın konseriyle sona erdi. Yoğun katılımın gerçekleştiği konserde davetliler zaman zaman türkülere eşlik etti.
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg