Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİMİZ SAYIN İRFAN BALKANLIOĞLU, PAŞAOĞLU KONAĞI ETNOĞRAFYA MÜZESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU (09.12.2016)

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Paşaoğlu Etnografya Müzesi ile restorasyon çalışmaları tamamlanan Kahraman Sağra Konağı’nda incelemelerde bulundu.

Altınordu ilçesi Selimiye mahallesinde bulunan Paşaoğlu Etnografya Müzesi ve bir süre önce restorasyon çalışmaları tamamlanan Kahraman Sağra Konağı’nda incelemelerde bulunan Vali Balkanlıoğlu, Müze Müdürü Neşe Öncül’den verilen hizmetler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Beraberinde, Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker ile birlikte Paşaoğlu Etnografya Müzesi ve Kahraman Sağra Konağı’nda incelemelerde bulunan Vali Balkanlıoğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Ordu’nun özgün mimarisiyle yapılan ve bir süre önce restorasyonu tamamlanan Kahraman Sağra Konağı ile aynı şekilde özgün bir mimariye sahip Paşaoğlu Etnografya Müzesi’ni gezdik ve incelemelerde bulunduk. Restorasyonu tamamlanan ve Arkeoloji Müzesi olarak değerlendirilmesi düşünülen Kahraman Sağra Konağı’nı yakından inceledik. Buralar, bir zamanlar içinde insanlarımızın yaşadığı konaklar. İçini gezip, baktığımızda, ne denli fonksiyonel, ne denli rahat, huzurlu ve ne denli sağlıklı olduğunu görüyoruz. Civardaki çarpık yapılaşmayı da görünce insan hayıflanmadan edemiyor. Keşke böylesine güzel özgün mimarimizi tahrip edip, yıkıp yerine böyle çarpık yapılar yapmak yerine onların bu güzelliğini muhafaza edebilseydik. Avrupa’nın bazı şehirlerinde tarihi dokuyu olduğu gibi muhafaza etmişler. Bu sayede milyonlarca turist çekebiliyorlar. Sadece İtalya, tarihi dokuyu, yapıyı bozmadığı için yılda 60-70 milyon turist çekiyor. Ülkenin ana geçim kaynağı haline gelmiş neredeyse. Ordu’nun tabi güzellikleri var. Güzel konaklama tesisleri de yapılıyor. Ancak, otellerin beş yıldızlı olması yetmez, çevrenin de beş yıldızlı olması lazım. İnsanlar otellerinden çıkıp, gezmek istediklerinde nereye gidecekler. Sahilde tur atar, yaylalara gider ama bazıları da tarihe, tarihi eserlere meraklı oluyor. Tarihi mekanlarda fotoğraf çekilmeye, o fotoğrafları paylaşmaya hevesleniyorlar. Bizler de yurt dışını gittiğimizde tarihi mekanları geziyoruz ve oralarda fotoğraf çekiniyoruz. İnsanlara gösterebileceğimiz böyle eserlerin olması lazım. Restore edilmesi lazım. Restore edilen bazı eserler Ünye ilçemizde var. Altınrdu ilçemizde var. Eski vali konağımız var. O da restore edilmeyi bekliyor. Taşbaşı mahallesindeki tarihi evlerin restore edilmesi, bunların hepsi Ordu için güzel bir kazanım. Ancak, bu konuda yapılacak daha çok iş var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.  

HABER KAYNAĞI VE TARİHİ: ORDU VALİLİĞİ, 09.12.2016

 

4.jpg
1.jpg
2.jpg
5.jpg