Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ULU ÖNDER ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 78.YILINDA TÖRENLERLE ANILDI (10.11.2016)

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 78. yılında Ordu´da düzenlenen törenlerle anıldı.

Ordu Valiliğince düzenlenen anma programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı’nda yapıldı.

Atatürk Anıtı'nda düzenlenen çelenk sunma törenine, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, protokol mensupları, daire müdürleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.  

Atatürk Anıtı’na çelenklerin koyulmasıyla başlayan törende, saat 09.05 geçerken çalan sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından, Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde, Altınordu Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı gerçekleştirildi.

OKSM’de yapılan ve Altınordu Atatürk Lisesi tarafından hazırlanan programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av.Ahmet Çoruh, Ordu Baro Başkanı Av.Murat Poyraz, Vali Yardımcıları Mehmet Erhan Türker, Niyazi Erten, Halil Karbuz, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Atamer Yeşil, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş, daire müdürleri, askeri erkan, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Altınordu Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Bilal Şahin, “Bugün burada Atatürk’ün aramızdan ayırılışının 78. Yıldönümü münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. O, fikir, ideal ve eserleriyle bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en gerçekci fikirlerin ve en sıcak duygular içinde aramızda hep yaşayan bir önderdir. Atatürk`ün ebediyete intikalinin yıldönümünde hepimize düşen en büyük görev; Atatürk`ü ve en büyük eseri Cumhuriyet`i anlamak, Cumhuriyet`in değerlerini her koşulda korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye`yi aydınlık yarınlara taşımaktır” dedi.

Atatürk’ün bağımsızlığına çok düşkün bir lider olduğunu dile getiren Bilal Şahin, “Ona göre Türk ulusu esir yaşayamazdı. Bu nedenle Milli Mücadeleyi Anadolu sathında başlattığında parolası da ‘ya istiklâl, ya ölüm’dü. Mücadeleci bir ruha sahip olan ve milletine sonuna kadar güvenen Atatürk, Amerikalı bir generale de bu hususta şu sözleri söylemiştir: ‘bir millet, topyekûn kurtulmaya karar verir de harekete geçerse, onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek bir güç dünyada yoktur.’ Ulu önderimizi andığımız bu günde bir kez daha haklı olduğunu gördük. Dış güçlerin 20-30 yıldır ülkemize soktuğu yıkım çalışmalarını topyekun hareketle 2-3 saate bitirmesini bildik. Malazgirt’ten günümüze kadar bu toprakları bize vatan yapmak için canlarını feda eden şehitlerimizin ve gazilerimizin her biri bizim gururumuzdur. Onların sayesinde bu topraklarda yaşamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Okul Müdürü Bilal Şahin’in konuşmasının ardından, 10 Kasım Atatürk’ü anma programı dolayasıyla düzenlenen “Ata’ya Veda” konulu orta okullar arası şiir ve lisler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik ve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş tarafından ödülleri verildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 78. yıldönümü nedeniyle düzenlenen program, Altınordu Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp, sunduğu oratoryo gösterisinin ardından sona erdi.

HABER KAYNAĞI VE TARİHİ: T.C.ORDU VALİLİĞİ / 10.11.2016

IMG_1972.jpg

IMG_1938.jpg

IMG_1985.jpg
IMG_1991.jpg
IMG_1999.jpg
IMG_2007.jpg
IMG_2023.jpg
IMG_2027.jpg
IMG_2047.jpg
IMG_2056.jpg
IMG_2063.jpg