Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİMİZ SAYIN BALKANLIOĞLU ATV ve A HABER'E ORDU TURİZMİNİ ANLATTI (03.11.2016)

Vali İrfan Balkanlıoğlu, başlattığı tanıtım faaliyetleri kapsamında haber ve program çekimleri yapmak üzere Ordu’ya gelen ATV ve A Haber kanalına, Ordu turizmini anlattı.

4 günden buyana Ordu’nun turistik öneme sahip mekanlarında haber ve program çekimleri yapan ATV ve A Haber ekibi, Vali İrfan Balkanlıoğlu ile Ordu turizmi üzerine röportaj gerçekleştirdi.

Vali Konağı’nın deniz kıyısındaki sahil kordonunda gerçekleşen röportajda, ATV ve A Haber ekibine Ordu’nun turizm potansiyelini değerlendiren Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’nun bozulmamış bir doğası var. Ordu’daki vadiler, aynı zamanda kanyon şeklindedir. Bu yüzden Ordu, kanyon turizmine de uygundur. Bunun dışında envayi çeşit bitki türleri var. Yaylalarımızda ‘Orman Gülü’ denen bir çeşit çiçek var. ‘Orman Gülü’nün iri iri çiçeklerinin dağlara yayılmış nefis bir parfüm kokusu karşılar sizi. Sarı, mor, kırmızı renkte olur bunlar. Menderesler var yaylalarda. Irmak zikzak çiziyor. Uzaktan bakıldığından yemyeşil ve göz alabildiğine geniş bir yaylada ve yüksek bir tepeden baktığınızda menderesin manzarası ile büyüler herkes. Ordu’ya Türkiye’nin Rio de Janeiro’su da denebilir. Brezilya’daki Rio de Janeiro şehri büyük bir şehir olmasına rağmen önünde uzun bir plajı vardır. Ordu şehir merkezinde evsel ve endüstriyel atıklardan arındırıldığı için su tertemiz. Mavi bayrak almış 4 tane plajımız var. Bunlardan 2 tanesi de kadınlar plajı var. Her yerden denize girilebilecek uzun ve meşhur plajlarımız var” dedi.

Karadeniz’in sahili bozulmayan tek vilayetinin Ordu olduğunu dile getiren Vali Balkanlıoğlu, “Orduyu Karadeniz’in doğusuna bağlayan yol sahilden geçmiyor. Tünellerle, viyadüklerle dağların altından ve arka taraftan geçiyor. Bundan dolayı milyonlarca yılda oluşan koylar, ormanın denizle kucaklaştığı o güzel manzaralar yok olmamış ve Ordu’da kalmış” diye konuştu.

Ordu’nun gastronomi yönünden de zengin olduğunu kaydeden Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’yu gezip görenler kuş cıvıltısıyla harikulade manzaralar ve nefis yemeklerin tadına bakabilirler. Ordu’ya gelenler yılın 365 günü taze balık yiyebilir. Dağlarda ağaçların altında kendiliğinden yetişen envayi çeşit otları burada yemeğe dönüştürürler. Galdirik, melocan, sakarca, tirmit bunlardan bazılarıdır. Yöre halkı bu otlardan nefis yemekler yaparlar. Özellikle vejetaryen beslenenler için mükemmeldir. Sırf gastronomi turizmi için bile Ordu’ya gelinebilir” şeklinde konuştu.

Ordu’nun doğa sporları içinde çok elverişli olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’ya gelenler, doğa turizmi, yayla turizmi, doğa sporları, envai çeşit sporlar, yamaç paraşütü, off road yapma, bisiklet parkurları, gezi parkurları, yürüyüş parkurları harikulade güzellikleri temaşa ederek, ormanın derinliklerinde kaybolup gidersiniz. Yani ruhen kaybolursunuz. Kısacası Ordu’ya gel huzur bul diyoruz” dedi.

Türkiye’nin prestij projelerinden birisi olan Ordu-Giresun Havalimanı’nın hizmete girmesi ve tanıtım faaliyetleriyle birlikte Ordu’ya gelen turist sayısında ciddi bir artış olduğuna dikkati çeken Vali Balkanlıoğlu, şunları kaydetti: “Türkiye’nin prestij projelerinden birisi olan Ordu-Giresun Havalimanı 22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete girdi. Avrupa’da yok. Türkiye’de tek. Dünya’da ise 3. olan bir havalimanına sahibiz. Tamamen denizin doldurulması suretiyle yapılan ve uluslararası uçuşlara izin verilen güzel bir havalimanımız var. Türkiye’de hizmet veren 52 havalimanı içinde yolcu kapasitesi bakımından 22. sıraya kadar yükseldi. Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi belli başlı şehirleri ile KKTC’ye direk uçuşlar gerçekleştiriliyor. Suudi Arabistan’dan da direk uçuşlar başladı. Körfez ülkelerinde sıcaktan bunalan ve çölde yaşayan insanlara yönelik tanıtımlar yaptık. Bunun neticesinde Körfez ülkelerinden Ordu’ya direk uçuşlar başladı. Bu sene Riyad’dan 6 charter seferi gerçekleşti. Önümüzdeki yıl aynı firma Ordu’ya 100 uçak dolusu turist göndereceğini söyledi. Bu bağlantıları da yaptığını ifade ediyorlar. 100 uçağın her birinde 200 yolcu gelmiş olsa 20 bin yabanı turist Ordu’ya gelmiş olacak. Dolayısıyla bu sayı daha da artacaktır. Körfez ülkelerinden Ordu’ya tanıtım amacıyla çok sayıda Arap gazeteci ve turizmci getirdik. Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’un desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla 3 defa proje yaptık. Tanıtım çabalarımız epeydir devam ediyor. Ordu’daki yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları bizlere destek oluyorlar. Ordu’ya gelen Arap gazeteci ve turistler, Ordu şehri cennet bahçelerinden bir bahçe diyorlar. Ordu, Türkiye’nin kuzeyinin kalbi, Türkiye’nin incisi diyorlar. Bunu da çalıştıkları basın kuruluşlarında yaptıkları haberlere yansıtıyorlar.  Bu tanıtım faaliyetleriyle birlikte Ordu’ya gelen Arap turist sayısında artış oldu. Arap turistler Ordu’dan konut ve gayrimenkul almaya da başladılar. Yatırım için de yer arayışı içindeler.”

HABER KAYNAĞI VE TARİHİ: ORDU VALİLİĞİ, 03.11.2016


 
İBALKANLIOGLU.jpeg

YASON.jpeg