Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ARAP GAZETECİLERİN ORDU GEZİSİ SÜRÜYOR ( 25.10.2016)

Ordu’da turizmin gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan tanıtım çalışmaları kapsamında Ordu’ya gelen 50 Arap gazeteci ve seyahat acentesi temsilcisinin gezisi sürüyor.  

Ordu Valiliği’nin daveti üzerine Irak, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Lübnan, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, İran, Kuveyt ve Fransa’dan gelen gazeteci ve seyahat acentesi temsilcileri, Ordu gezisinin ilk gününde 2500 yıllık tarihi Kurul Kalesi’ni, Altınordu ilçesine bağlı Karaoluk Mahallesinde bulunan Çiseli Şelalesi ve Tava göllerini gezdiler. Heyet, ikinci gününde ilk olarak Ünye ilçesini ziyaret etti. Ünye’nin turistik yönlerini görüntüleyen Arap Gazeteciler daha sonra burada bulunan 150 yıllık tarihi konağı gezdiler. Halen ‘Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’ olarak hizmet veren konağı gezen gazeteciler, burada Ünye’ye ve bölgeye has kültürel öğeleri canlı olarak görme fırsatı buldular.  Arap gazeteciler ayrıca Ünye Belediyesi binicilik tesislerini de ziyaret ederek keyifli dakikalar geçirdiler.

Arap Gazeteciler, Perşembe-Bolaman arasındaki yeşil doğa güzelliğini de yakından görme fırsatı buldular. Tarihi Yason Kilisesi’ni ziyaret eden ve yörenin antik dönemi hakkında tarihi bilgiler alan Arap gazeteciler, yörenin turizm güzelliğini ön plana çıkaran çekim ve röportajlar yaptılar.

Arap gazeteciler gezip gördükleri yerlerin büyük güzellikler barındırdığını, bu güzellikleri Arap dünyasına duyurmak ve göstermek için Ordu’da bulunduklarını belirterek, “Karadeniz çok güzel bir bölge. Ordu’nun Karadeniz’in en güzel bölgelerinden biri olduğunu gördük” diyerek, hayranlıklarını belirttiler.

Hafta sonuna kadar Ordu Valiliği’nce hazırlanan bir program dahilinde, Ordu’nun yaylalarını, köylerini, derelerini, şelalelerini, tarihi mekanlarını gezecek olan Arap gazeteciler Ordu’nun yöresel lezzetlerini tadacak, yöresel müziğini, folklorunu izleyecekler.

 
2.jpg

IMG_0182.jpg

IMG_0202.jpg

IMG_0221.jpg

IMG_0236.jpg

IMG_0285.jpg

IMG_0317.jpg

IMG_0379.jpg

IMG_0380.jpg

KAYNAK: T.C. ORDU VALİLİĞİ