Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİ BALKANLIOĞU, "KURUL KALESİ'NDEKİ ESERLER, ORDU TURİZMİNİN HİZMETİNDE OLACAK" (20.09.2016)

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, 2500 yıllık tarihi geçmişe sahip Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

 
Beraberinde, Garnizon Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ile birlikte Altınordu ilçesine bağlı Bayadı Mahallesi sınırları içinde bulunan ve 2010 yılından buyana Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Yücel Şenyurt başkanlığında kurtarma kazısı çalışmaları sürdürülen tarihi Kurul Kalesine giden Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, yürütülen kazı çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. 


Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmaları esnasında, kalenin giriş kapısının yanında bulunan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 2100 yıllık Kibele heykelini yakından inceledi. 


Bolluk ve bereketi simgeleyen ana tanrıça Kibele adına yapıldığı belirtilen ve tamamı mermerden yapılan heykeli inceledikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Balkanlıoğlu, “Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında, Kral VI. Mithridates döneminde nam salan Pontus imparatorluğunun en parlak dönemlerinden kalma buluntulara ulaşıldı. Kentin girişinde, kaleyi korusun diye yapılıp, buraya yerleştirildiği düşünülen Kibele heykeli, orijinal haliyle oturduğu taht dahi mermerden orijinal bulundu. Bu boyutlarda bir Kibele heykeli bozulmamış halde Türkiye’de nadir bulunuyor. Ordu’da bulundu ve paha biçilemeyen bir heykel. Tam 2100 yıllık bir tarih biçiliyor. Çünkü, çevresinde bulunan sikkelerin tarihi 2100 yıl kadar geriye gidebiliyor” dedi. 


Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarına, Ordu Büyükşehir Belediyesinin 1 milyon TL’lık ödenek sağladığını belirten Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, “Biz, Ordu’yu her açıdan turizme açmak istiyoruz. Karadeniz bölgesinde sit alanları ve tarihi buluntular çok fazla değil. Bu hiç olmadığı anlamına gelmiyor. İşte Kurul Kalesi’nde başladık. Önümüzdeki dönmede tabiat güzelliklerinin yanı sıra nadide ve çok güzel tarihi buluntular ve eserler de Ordu turizminin hizmetinde olacak. Kurban Bayramı boyunca 15 bine yakın kişi bu tarihi eseri yakından görmek için Kurul Kalesine geldi. Kazı çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüten Prof.Dr.Yücel Şenyurt hocamıza ve ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 


Kurul Kalesi’nin, bünyesinde eşsiz eserler barındırdığını dile getiren Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, “Bu kurtarma kazılarının sonuna kadar sürdürülmesi lazım. Tarihini bilmeyen insanlardan hayır gelmez. Tarih ibretlerle doludur. 2500 sene önce de burada bir medeniyet varmış. Kibele heykelini yapabilecek sanatçılar varmış. Bunlardan alınacak bir çok ders var bizler için. Bir çok tarihi eserler, sikkeler, definecilerin ve yağmacıların elinden kurtarılması lazım. Gelecek nesillere bu tarihi kültürümüzü ve zenginliğimizi aktarmamız açısından.  Böyle ehil kişilerin kuyumcu hassasiyetiyle buralarda çalışması, buldukları her eseri de insanların istifadesine sunmaları çok önemli” şeklinde konuştu. 


Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ve beraberindekiler, Kurul Kalesi’ndeki dehliz, sarnıç ve diğer kalıntıları da inceleyerek, buluntular hakkında yetkililerden bilgi aldıktan sonra Kurul Kalesi’nden ayrıldı. 

 

Haber Tarihi ve Kaynağı: 20.09.2016,Ordu Valiliği