Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU, ULUSAL TELEVİZYONLARIN GÖZDESİ HALİNE GELDİ(24.08.2016)

Ordu’nun turizm odaklı gelişmesi için Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında ulusal televizyon kanalları, haber ve program çekimleri için Ordu’ya geldi.
 
Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yaptığı girişimler ve temaslar sonucu, yaygın basında Ordu’nun tanınırlığı ve bilinirliğinin artmaya başlamasıyla birlikte ulusal televizyonlar program ve haber çekimleri için artık Ordu’yu daha çok tercih etmeye başladı.
 
Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren Kanal D, NTV, CNN TÜRK, A Haber, TRT Haber, TRT Belgesel ve Sanayi Dergisi, haber ve program çekimi yapmak üzere Ordu’ya geldi.
 
“Kanal D, ‘Günaydın Türkiye’ Programı İçin Haber Çekimleri Yaptı”
 
Kanal D’nin hafta içi sabah kuşağında yayınlanan ve İrfan Değirmencioğlu’nun sunduğu ”Günaydın Türkiye” adlı haber programı için Kanal D Muhabiri Ceren Taşdelen, bir hafta süreyle Ordu’da çeşitli konular üzerine haber çalışması yaptı. Kanal D Muhabiri Ceren Taşdelen, Ordu’nun çeşitli yörelerini gezerek, Ordu’nun doğal güzelliklerinin yanında, turizm çalışmaları, Ordu’nun çalışkan ve üretken kadınları, yaban hayatı, yöresel lezzetler, sanat ve kültürel değerleri üzerine röportajlar gerçekleştirdi.
 
“NTV’de Yayınlanan ‘Avrupa’dan Anadolu’ya Doğal Lezzetlerin İzinde’ Programının Çekimleri Ordu’da Yapılıyor”
 
17 yıldır Türkiye’de yaşayan gezgin-fotoğrafçı-şef Wilco van Herpen ve İtalyan şef ve televizyon figürü Danilo Zanna’nın birlikte sunuculuğunu yaptığı ve NTV’de yayınlanan “Avrupa’dan Anadolu’ya Doğal Lezzetlerin İzinde” programının çekim ekibi de Ordu’yu tercih etti. Bir hafta süreyle Ordu’nun çeşitli yörelerinde çekimler gerçekleştirecek program ekibi, bir taraftan doğal ve kültürel mekanları görüntülerken,  bir taraftan da yöreye özgü ürünlerden yemekler pişiriyor. Programda, tesislerin başarı hikayeleri de ekranlara taşınıyor. Ordu’nun değişik yörelerinde çekimler gerçekleştiren program ekibi, teleferikten şehir manzarası, Boztepe’den paraşütle atlama, Fatsa-Yalıköy’de balık tutma, Yason Yarımadasında günbatımını görüntüledi. Program ekibi, Ordu’daki çekim çalışmalarını sürdürüyor.
 
 “CNN TURK’ün ‘Yeşil Doğa’ Programı Yapımcısı ve Sunucusu Güven İslamoğlu 2. Kez Ordu’da”
 
Daha önce Ordu’da bir program çekimi gerçekleştiren CNN TURK’de yayınlanan ‘Yeşil Doğal’ programının yapımcısı ve sunucusu Güven İslamoğlu, program çekimi için ikinci kez Ordu’ya geldi. Karadeniz Bölgesi’nin ilk arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı ve 2500 yıllık bir geçmişe dayanan tarihi Kurul Kalesi’nde çekimler yapan Güven İslamoğlu, daha sonra Çambaşı Yaylasına bağlı Gerce Obası’nda bulunan ve gür ormanların arasından akan Gerçe Şelalesine giderek hem çekimler yaptı, hem de şelalenin dibinde oluşan gölde yüzdü. Güven İslamoğlu, CNN TURK’de ekranlara gelen ‘Yeşil Doğa’ programı ve ‘Seyirci Kalmayın’ spotları için çekimlerine devam ediyor.
 
 “TRT Belgesel Kanalı, ‘Şelaleler Şehri Ordu(4 Mevsim Ordu)’ Programının Çekimlerini Sürdürüyor”
 
Ordu’nun şelalelerinin gündeme getirilmesiyle birlikte TRT Belgesel Kanalının yapımcıları, Ordu’nun şelalelerini ve dört mevsim güzelliklerini belgesel haline getirmek amacıyla başlattıkları belgesel çekimlerini sürdürüyor. Dönem Dönem Ordu’ya gelen belgesel çekim ekibi, Ordu genelindeki çekimlerini sürdürüyor. Bu hafta da Ordu’da bulunan belgesel çekim ekibi, Ordu’nun yaz manzaralarını görüntülüyor.
 
 “TRT Haber Kanalı’nın ‘Nefes Alan Topraklar’ Programı Ekibi de Ordu’ya Geldi”
 
TRT Haber Kanalı’nda yayınlanan ‘Nefes Alan Topraklar’ programının çekim ekibi de Ordu’ya gelerek, ‘Nefes Alan Topraklar’ programının bir bölümü için Ordu’da çekimler yapmaya başladı.
 
Öte yandan,  Suudi Arabistan’dan charter seferleri ile Ordu’ya gelen Arap turistler üzerine haber ve röportajlarda bulunmak üzere A Haber televizyonundan da bir ekip Ordu’da bulunuyor.
 
Vali Balkanlıoğlu; “Ordu, Turizmde Parlayan Bir Yıldız Olacak”
 
Vali İrfan Balkanlıoğlu, haber ve program çekimi için Ordu’ya gelen çok sayıdaki ulusal televizyon temsilcileri ile Boztepe’de bir araya geldi.
 
Ulusal televizyonların temsilcilerine, Ordu’yu ve Ordu’da başlatılan tanıtım faaliyetleri hakkında bilgiler veren Vali Balkanlıoğlu, “Burası, Ordu’nun meşhur türkülerine konu olmuş Boztepe’si. Ordu şehrinin yaslandığı tepedir burası. Ordu’da ve hatta Türkiye’de Boztepe’yi bilmeyen yoktur.  Buraya teleferiğin de yapılmış olması, insanların 7-8 dakika içinde Boztepe’ye çıkmasına vesile oldu. 2.300 metre uzunluğundaki teleferikle, deniz seviyesinden yavaş yavaş yükselerek 550 metre rakıma yükseliyorsunuz. Şehir merkezinde nemli bir hava varken, burada serin bir hava bulursunuz. Rahat ve huzur var burada. Burada bir bardak çay içmeye paha biçilemez. Karşınızda masmavi deniz, yemyeşil dağlar ve ovalar harikulade bir manzara. Boztepe’ye çıkıp mükemmel bir Ordu manzarası eşliğinde bir çay içmek ömre bedel. Arap ülkelerinden 70–80 gazeteci davet etmiştik. Ülkelerine döndüklerinde Türkiye’yi ve Ordu’yu manşet ettiler. Turizmin sıkıntıda olduğu bu aşamada, bu insanların buraya gelmesi, çarşıyı, pazarı, oteli, restoranları hareketlendirmesi, fındığa alternatif bir gelir oluşturması, Orduluları ve bizleri de çok memnun ediyor. Hiçbir emek, hiçbir çaba karşılıksız kalmıyor. Bazıları çok uzun vadede meyve veriyor. Bizimki 1 sene gibi çok kısa sürede meyvesini verdi. Ordu’da turizm %40’ın üzerine arttı. Riyad’dan buraya direk uçuş seferleri başladı. Kıbrıs’a direk uçuşlar başladı. Türkiye’nin birçok vilayetinden havalimanımıza seferler başladı. Türkiye’de 54 civarında havalimanı var. Yolcu sayısı bakımından Ordu-Giresun Havalimanı 20’nci sıralara yükseldi. Çok kısa sürede hem de. Uluslararası alanda da açılmış olması elimizi güçlendirdi. Önümüzdeki dönemde bozulmamış doğası ile bu güzellikleri ile nefis bir tatil alternatifi sunan Ordu, turizmde parlayan bir yıldız olacak. Turizm, Ordu ve Türkiye için çok büyük bir önem taşıyor. Ordu, Türkiye’nin yıldızı olmaya aday bir vilayet” dedi.