Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU, ARAP TURİSTLERİN VE YATIRIMCILARIN İLGİ ALANINA GİRDİ (17.08.2016)

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun Arap turistlerin ve yatırımcıların ilgi alanına girdiğini söyledi.

 

“Suudi Arabistanlı Bir Yatırımcı Ordu’ya 30 Katlı Büyük Bir Otel Yapmak İstiyor”

Arap yatırımcıların, Ordu’da turizm sektöründe yatırım yapmak üzere arayış içinde olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Arap yatırımcılar, bölgemizde yatırım yapmak için çok ciddi araştırma içerisindeler. Öncelikle turizm yatırımı yapmak istiyorlar. Arabistanlı büyük bir yatırımcı Ordu’ya 30 katlı büyük bir otel yatırımı yapmak istediğini söyledi. Prestij bir otel binası yapmak istediğini söyleyen Arap yatırımcı, otelin müşterisinin de hazır olduğunu bizlere ifade etti. Bu yatırımcı Ordu’da yer bakıyor. Çambaşı ve Perşembe yaylalarını çok beğendiler. Fakat yolla ilgili bazı çekinceleri var. Arap yatırımcılar Ordu’da yatırım için arsa arayışına girdiklerinde arsa fiyatlarında aşırı bir artış olduğunu görüyoruz. Bu suni artıştan dolayı kendilerine söylenen arsa fiyatlarını beğenmiyorlar. Fakat, bu arz ve talep bir zaman gelecek bir yerde buluşacak. Bir de uygun yerlerde arsa arayışları var. Arap yatırımcılar Ordu’ya zaman zaman gelip gidiyorlar. Araştırma yapıyorlar. Bu ziyaretler attıkça selin öncüleri gibi peşinden gelecektir” dedi.

 

“Arap Turistleri Şehrimizin Her Yerinde Görmek Mümkün”

Yapılan tanıtımlar sonrasında Arap turistlerin Ordu’ya gelmeye başladığını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Bugün, artık ilimizin her yerinde, Çambaşı yaylasında, Perşembe yaylasında birçok Arap turisti görmek mümkün hale gelmiştir. Arap turistleri şehrimizdeki otellerde, restoranlarda sıkça göremeye başladık. Basın mensuplarımızın da desteğiyle Ordu’yu tanıtmaya yönelik büyük bir çabamız var. Bu çabalarımızın sonucunda önümüzdeki dönemlerde Arap turistlerin sayısı daha da artacaktır. Ne terör eylemleri, ne de bu FETÖ terör örgütünün darbe kalkışması, Arap turistlerin Türkiye’ye ve Karadeniz bölgesine gelmelerine mani olamadı. Arap turist kafilesini taşıyan ilk uçak Ordu-Giresun Havalimanı’na indiğinde, ellerinde Tük bayrakları ve pankartlarla birlikte uçak inerek, ‘Biz, Hükümetin ve Türk Milleti’nin yanındayız. Darbeye karşıyız’ mesajını verdiler. Bu da bizleri mutu etti” diye konuştu.

 

“Turizm Gelirlerimiz, Ticari Faaliyetimizde Birinci Sırayı Alabilir”

Trabzon’a her yıl 400 bin civarında Arap turistin geldiğine dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Arap turistlerin Trabzon’a gelmesi 3-5 Arap turistin şehre gelmesiyle başlamış. 5-10 sene içinde bu rakam 400 binleri bulmuş. Arap turistin her biri 2.300 dolar civarında para harcadığı ifade ediliyor. Bu demektir ki, yılda 800-900 milyon dolar sadece turizmden Trabzon’a girdi var. Bu rakamlar sadece Arap turistlerin harcamalarını yansıtıyor. Bunun yanında gayrimenkul alımları ve diğer yatırımları var. Trabzon’da neredeyse Arap turistlerden elde edilen gelir, ticari faaliyette birinci sırayı almış. Ordu’da şu anda fındık geliri ticari faaliyetin başını çekiyor. Trabzon’un durumuna gelirsek, bizde de turizm ticari faaliyette birinci sırayı alacak demektir. Çünkü, toplam ihracatımızın tamamı 300 milyon dolar civarındadır” şeklinde konuştu.