Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KKTC TANITIM ETKİNLİĞİ ORDU’DA YAPILDI(13.08.2016)

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,  Ordu programı kapsamında KKTC tanıtım etkinliği programına  katıldı.

 

Türkiye Turizm ve Tanıtma Platformu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen ve  Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen KKTC Tanıtım Etkinliğine, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Vali İrfan Balkanlıoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ilçe kaymakamları, Türkiye Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Başkanı Fikret Yıldız, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı  Özel Kalem Müdürü Kazım Türkkan, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Genel Koordinatörü Çelebi Ilık, Turizm Tanıtma Pazarlama Dairesi Müdürü İpek Tüccaroğlu, Belediye Başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile KKTC  Halk oyunları ekiplerinin  gösterileri ile başladı. Daha sonra Ordu ve KKTC' nin tanıtımının yapıldığı kısa tanıtım filmleri sunuldu.

Programda bir konuşma yapan Büyükşehir  Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Ordu ve Giresun illeri,  üç olan Kıbrıs seferlerini daha da artıracaktır. Ordu, üzerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirecektir. Bizler Başbakan Yardımcımız, Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz ile birlikte ilk etapta bir uçak ama arkası kesilmeden devam edecek mahiyette Eylül ayının üçüncü haftasından itibaren Kıbrıs'a bir Ordu çıkartması yapacağız. İlimizin doğallığını, bakirliğini korumak kaydıyla yapmış olduğumuz çalışmalar Kıbrıs ile birlikte ülkemiz dışına ve dünyaya da açılmış olacaktır. Kıbrıs bizim için farklıdır. Bizler yerel yöneticiler olarak Sayın Valimizin turizm  hamlesinde yapmış olduğu çalışmalar olmak üzere hep birlikte Devletimizle, Kültür Bakanlığımızla ilimizin kalkınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve yapılan bu ziyareti çok önemsiyor, memnuniyetimizi ifade ediyoruz"dedi.

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise konuşmasında, Ordu ekonomisinin fındığa dayalı olduğunu belirterek, sadece fındığa bağımlı olmamak noktasında Valilik olarak turizm çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

 

 

Ordu'yu gören herkesin  şehri cennet olarak vasıflandırdığını belirten Vali Balkanlıoğlu, "Ordu şehri olarak görünür ve  bilinir olmamız lazım. Bu amaçla tanıtım çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Ordu-Giresun havalimanı en prestijli projelerden bir tanesi ve bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Uluslararası  uçuşlara hazır hale geldi ve Suudi Arabistan’dan ilk uçuşlar  da başladı. Kıbrıs da çok güzel bir yer. Tarih, doğa, inanç turizmi, yemekleri mutlaka görülmesi gereken nadide yerlerden bir tanesi. Kıbrıs’tan haftada  3 gün seferler var" diye konuştu ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile heyette bulunan diğer protokol üyelerine teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ise konuşmasında, "Ordu halkının misafirperverliğinden dolayı başta Vali İrfan Balkanalıoğlu olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün tarihi bir buluşmaya tanıklık ediyoruz. KKTC'den Ordu'ya doğrudan bir sefer yapıldı. İlk startı Ordu'da verdik.Tanıtım etkinlikleri diğer şehirlerimizde de devam edecek" diyerek, teşekkür etti.
Programda KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 'da bir konuşma yaparak, Ordu'da KKTC tanıtım etkinliğini yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu  ifade ettti.

Dünya Mirası Türkiye Tanıtım Projesi kapsamında KKTC’nin güzelliklerinin tanıtılmasının amaçlandığı programda Bakan Ataoğlu, "Bütün paydaşlarımızla birlikte Ordu'dayız. Önümüzdeki dönem yapılacak uçuşları Ordu halkı yakından takip etsin. Ordu  halkını Kıbrısımız da görmek, güzelliklerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kıbrıslı kardeşlerimin de Ordu'ya gelerek bu büyüleyici şehri görmelerini isterim" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir  Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve diğer protokol üyelerine plaket takdim edildi.

KKTC tanıtım etkinliği programının son bölümünde OKSM bahçesinde  kurulan standlar gezilerek, KKTC'yi tanıtıcı yayınlar davetlilere sunuldu.

 

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve beraberindeki heyet 19 eylül Gazeteciler Derneğini de ziyaret etti.