Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KKTC TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU ORDU’YA GELDİ (12.08.2016)

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu  beraberinde KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı  Özel Kalem Müdürü Kazım Türkkan, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Genel Koordinatörü Çelebi Ilık, Turizm Tanıtma Pazarlama Dairesi Müdürü İpek Tüccaroğlu ile birlikte  bir dizi ziyaret ve KKTC tanıtım etkinliği programına  katılmak üzere Ordu’ya geldi.
KKTC Ercan Havalimanından Ordu-Giresun Havalimanına gelen KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu burada, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Vali Yardımcısı Fatih Görmüş, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen ve diğer protokol üyeleri  tarafından karşılandı.
Ordu programı kapsamında ilk olarak Ordu Valiliği’ni ziyaret eden KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçti.
Burada ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Biliyorsunuz Kıbrıs bütün Türk milletinin gönlünde, kalbinde ayrı yeri olan vatan toprağımızdan ayrı saymadığımız, onların sevinciyle sevindiğimiz, onların üzüntüsüyle üzüntü duyduğumuz  memleketimizin bir parçasıdır. Soydaşlarımız yaşıyor orada. Dolayısıyla onların kalkınması, gelişmesi, istikrar bulması dünyaca tanınması, ekonomisinin, turizminin ve sanayisinin son derece ilerlemesi bizleri de mutlu eder. Bizim de aynı şekilde güçlenmemiz, gelişmiş milletler seviyesinde bir gelişme performansı sergilememiz, demokrasimizin ve diğer bütün sektörlerin istikrar içerisinde bulunması onları da bizim gibi memnun ediyor” diye konuştu.
“Bizim için sevindirici olan Kıbrıs’a doğrudan Ordu’dan  uçak seferlerinin başlamasıdır. Havalimanının yapılmasıyla birlikte tanıtım atağına geçtiğimiz Ordu'muza güzel bir ivme kazandırılmış oldu. Şimdi Kıbrıs’ın  bize,  bizim de Kıbrıs’a ihtiyacımız var. Ordulu kardeşlerimiz Kıbrıs’a direk uçuşla gidecek, hafta sonunu çok güzel ve sıcak bir bölgede geçirecek, eşsiz derecedeki kumsallarında denize girecek, tarihi bölgeleri gezecekler” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Aynı şekilde Kıbrıs’daki dostlarımız buralara gelerek yaylalarımıza çıkacaklar. Nefis fındıklarımızdan tadacak, şelalelerimizi, vadilerimizi ve ormanlarımızı temaşa edecekler. Bir çok güzel anılarla, çektikleri güzel fotoğraflarla memleketlerine dönecekler” şeklinde konuştu.
TC Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ise  yaptığı konuşmada, ”Türkiye ile Kıbrıs arasında çok önemli tarihsel, kültürel, coğrafi bağlar var. Bu anlamda KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nu Ordu’da ağırlamaktan  gurur duyuyoruz. Bu temaslar çok daha fazla artacak. Bugün  doğrudan ilk sefer yapıldı. Sadece insanlar KKTC’ ye gitmeyecek,  Kıbrıs’tan  da  insanlar buraya gelecek. Biz yeniden birbirimizle daha fazla iletişim içerisinde,  çok daha güzel ilişkilerimiz olacak.  Bizim hedefimiz önce 500 bin, daha sonra uzun vadede 2 milyon insanımızın Karadeniz’den Kıbrıs’a gitmesidir. Kıbrıs çok önemli bir turizm alanı ve  dünyanın en önemli destinasyonlarından bir tanesi. En çok değer verdiğimiz  nokta kültür, sanat, turizm alanında ilişkilerimizin çok daha önemli bir noktaya geçmesi” diyerek, teşekkür etti.
“KKTC’den sıcak duygularla, sıcak selamlar ile  heyecanla Ordu’ya geldik” diyerek sözlerine başlayan KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ”Anavatan Türkiye’deki ilişkilerimizin çok daha ileri ve yakın temaslarda bulunmak istediğimizden dolayı  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile görüşerek 10  ilde değişik tanıtım etkinliği yapma kararı aldık. Ordu’da yeni yapılan havalimanımızın hem KKTC olarak bir  açılışını, hem de bizim ilk uçuş noktamız, ilk ilimiz olan  tanıtım etkinliği ile ilgili buraya sadece turizm olarak gelmedik. Bütün paydaşlarımızla birlikte geldik”dedi.
Ataoğlu, 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe olayını da kınayarak, "Sizlerle birlikte olduğumuzun mesajını veriyoruz. KKTC’yi  tanıtma fırsatı yakalamış olursak ne mutlu bize. Bizleri sıcak karşılayan başta Sayın Vali olmak üzere  Ordulu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bugün bizim buraya geldiğimiz gibi Ordulu kardeşlerimizin de Kıbrıs’a gelip, Kıbrıs’ın bütün doğal güzelliklerini yakından  görmelerini isteriz. Ordu ve diğer Karadeniz illerinde yaşayan kardeşlerimizin de Kıbrıs’ta olmaları için bir protokol  imzalayacağız’’ şeklinde konuştu.
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve beraberindekiler Ordu Valiliğini ziyaretinin ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odasını da ziyaret etti.