Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KURUL KALESİNDE 2016 YILI KAZI ÇALIŞMASI BAŞLADI (29.07.2016)

Doğu Karadeniz'in ilk arkeolojik kazı alanı olan 2300 yıllık Kurul Kalesi'nde Temmuz ayı itibariyle kazı çalışmalarına Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt başkanlığı'nda 25 arkeolog ve 15 işçiden oluşan ekiple yeniden başlandı.

İlk kazı çalışması Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt başkanlığında 2010 yılında başlanan çalışmalar sonucunda 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilmiştir. 2010 - 2015 yılları arasında düzenli olarak Kurul Kalesi’nin yapılan kazı çalışmalarında tepe adaları, giriş kapısı, seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıca büstleri, tapınak ve kale duvarları bulundu.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Şenyurt başkanlığında yürütülen ve ekim sonuna kadar sürmesi planlanan kazı çalışmalarında, birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.Kazı çalışmaları için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 550 bin tl ödenek ayrılmıştır.

Kazı çalışmaları en az 10 yıl sürecek; Kurul Kalesi'nde kazının en az 10 yıl süreceğini tahmin ettiklerine söyleyen Prof.Dr.Yücel Şenyurt, ödenek sıkıntısı olmaması durumunda çalışmaları daha da hızlandırmaya kararlı olduklarını açıkladı.