Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"ANADOLU ULUŞIM" İLE "YOLCULUK" DERGİSİ ORDU'YA GENİŞ YER VERDİ (13.05.2016)

Anadolu Seyahat otobüs firması tarafından yayınlanan “Anadolu Ulaşım” dergisi ile Kâmil Koç otobüs firması tarafından yayımlanan “Yolculuk” dergisi, yeni sayılarında Ordu’yu tanıttı.

 

Kâmil Koç otobüsleri tarafından aylık olarak yayımlanan, genel kültür ve yaşam dergisi  “Yolculuk” dergisi Mayıs ayı sayısında Ordu’ya tam 12 sayfa yer verdi.

 

Kâmil Koç otobüslerinde, yazıhane ve terminallerinde ücretsiz olarak dağıtılan, “Yolculuk” dergisi, Ordu’ya ‘Yeryüzündeki  Cennet Durağı ve Fındığın Başkenti Ordu’ başlığıyla geniş olarak yer verdiği yazıda şu görüşlere yer veriliyor:

 

“Alp dağlarını aratmayan kekik kokan dağları ile varsıl doğası, her damak tadına  hitap eden yemekleri, zengin kültürel birikimi ve altın rengi koylarıyla görülmesi gereken bir coğrafya Ordu. Bu ilimiz, mitologya’ya göre altın post’u Kolhis’ten almayı arzulayan Iason’un Argo gemisiyle demir attığı limanlarından biri aynı zamanda. Zengin turizm potansiyeline sahip kentte kıyı turizmine, eko-turizm’e, kültü turizmine, inanç turizmine, doğa sporlarına ve aktivitelerine imkan sağlayacak birçok olanak mevcut. Kente gelen turist sayısında her yıl artış olduğu gözlemleniyor.

Ordu’yu keşfetmek isteyen turistler bakımından geçen yıla oranla yüzde 43’lük  bir artış olmuş.”

 

Dergide, dünden bugüne Ordu, nereler ziyaret edilmeli? Doğa turu, tarih turu, Altın Post, Ne Yenir-Ne İçilir? Kültür-Sanat Turu, Ordu mutfağı, özel hediye alternatifleri ve fındık başlığıyla  Ordu tanıtılmış.

 

Diğer taraftan,  2003 yılında “Keyifli Yolculuk” sloganıyla yola çıkan Anadolu Seyahat firmasının yayını olan “Anadolu Ulaşım” dergisi de Ordu’ya  11 sayfa ile geniş yer verdi.

 

“Ordu Saklı Cennet” başlığıyla yer verilen haberde, ’Aşk ve Muhabbetin Payitahtıdır Kuzey’in  (Bir)incisi Ordu. İnsanı sıcak, misafirperverdir, fındığın da memleketidir“ denilerek, Ordu, tüm yönleriyle dergide tanıtılıyor.

 

Tam 11 sayfada Ordu’nun tüm yönleriyle ele alındığı yazıda, ”Gez, Gör, Nefis Lezzetlerini Tat, Öyle Dön Ordu’dan. Nereler Gezilmeli?  Neler  

Yenmeli? Hepsinin tek tek anlatıldığı yazıda, Vali İrfan Balkanlıoğlu ile yapılan röportaja  da yer veriliyor.

 

Vali Balkanlıoğlu, ”Tarih, medeniyet, doğa. Hepsi bir yana yöre insanının misafirperverliğini görmenizi isterim, burası bir huzur şehri. Karadeniz turuna çıkanlar Ordu’yu atlamasınlar, gezileri eksik kalacak yoksa. Allah, tüm güzellikleri Ordu’ya bahşetmiş” diyerek, herkesi Ordu’ya davet ediyor.

 

Daha öncede Anadolu Jet firmasının aylık yayın organı olan AnadoluJet Magazin Dergisi, Türkiye'nin önemli ekonomi dergileri arasında gösterilen Platin Dergisi, Ulusoy Turizm'in seyahat severler için hazırladığı Travel Dergisi, Varan Turizm'in seyahat severler için hazırladığı Yol Boyunca Dergisi, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) firmasının yayın organı olan “Sealife” dergisi, Türk Hava Yolları’nın yurt içi ve yurt dışı tüm hatlardaki uçaklarında dağıttığı Skylife Dergisi ile Atlas dergilerinde de Ordu ile ilgili tanıtıcı haberlere geniş ölçüde yer verilmişti.

 

HABER TARİHİ VE KAYNAĞI: 12.05.2016,ORDU VALİLİĞİ