Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

AVUSTURYA’DA DÜZENLENEN KÜLTÜR VE KİTAP FUARI’NDA, ORDU’DA YERİNİ ALDI (03.05.2016)

Avusturya İslam Federasyonu tarafından düzenlenen ve Avrupa’nın en prestijli kültür ve kitap fuarı olarak kabul edilen Dornbirn Kültür ve Kitap Fuarı’nda, Ordu’da yerini aldı.

 

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve Ordu Valiliği’nin de yer aldığı Kültür ve Kitap Fuarı, Avusturya’nın Dornbirn kentinde açıldı.

 

Dornbirn Messehalle’de gerçekleştirilen açılışta, Türkiye ve Avusturya devlet erkanından bir çok önemli isim hazır bulundu. Ordu’yu Vali Yardımcısı Ahmed Akın Varıcıer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak’ın temsil ettiği Kültür ve Kitap Fuarı’nda, Ordulu el sanatları ustası Cihan Ataş’ta yaptığı eserlerle yerini aldı.

 

Kültür ve Kitap Fuarı’nı düzenleyen Avusturya İslam Federasyonu(AİF) Başkanı Abdi Taşdöğen açılışta yaptığı konuşmada, “Avusturya İslam Federasyonu olarak hedefimiz dinimizi, ülkemizi, kültürümüzü, yani kendi değerlerimizi içinde bulunduğumuz topluma anlatmaktır, tanıtmaktır. Bu sebeple dinimiz, ülkemiz ve kültürümüz hakkında yetersiz ve yanlış bilgilere sahip kişilere inancımızın ve kültürümüzün güzelliklerini anlatmamız ve bildiklerimizi onlarla paylaşmamız gerekmektedir. Özellikle Avusturya’da ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde doğup büyümüş neslimize, vatandaşlarımıza bu çalışmamızla kültürümüzü ve inancımızı, yani kısacası kimliğimizi aktarmak istiyoruz. Çünkü başarılı bir entegrasyonun gerçekleşebilmesi için insanın sağlam bir kimliğe sahip olması, kendi kimliğini muhafaza etmesi gerekmektedir” dedi.

 

Ordu Valiliği’ni temsilen Kültür ve Kitap Fuarı’na katılan Vali Yardımcısı Ahmed Akın Varıcıer de fuarın açılış töreninde bir konuşma yaparak, “Bizler, yaratılanı yaratandan ötürü seven bir anlayışın temsilcileri olarak burada sizlerle kucaklaşıyoruz, dertleşiyoruz. Gönül ne kahve ister, ne kahvehane, gönül sohbet ister, kahve bahane sözünde olduğu gibi, biz, sizlerle diyalog kurmak adına buradayız. Bizler bu kültürün temsilcileri olarak, üzerimize düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirme bilincinde ve kararlığında olmamız lazım. İnancımızın ve değerlerimizin gerçek noktasını insanlarla iletişim kurarak açıklayabiliriz. Kitaplarla, yazılı eserlerle ya da diyalog kurarak açıklamak, anlatmak mecburiyetindeyiz. Bunda en büyük pay tabi ki sizlere düşüyor. Sizler bizim elimiz, kulağımız ve gözümüz hükmündesiniz.

 

Bizlerin de anne ve babalar olarak evlatlarımızı ne kadar iyi yetiştirdiğimiz, kültürümüzle, evrensel değerlerle ne kadar uyumlu bir halde yetiştirdiğimiz konusunda çok ciddi sorumluluklarımız var. Peygamber Efendimiz’in, ‘Ben ancak, güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" hadisinde olduğu gibi dünyanın neresine giderseniz gidin, güzel ahlak en temel anahtardır. Bu yoldan gidildiği takdirde hangi inanca sahip olursa olsun insanların güzel ahlak noktasında birbirleriyle iletişim kurması mümkündür. Bizler eğitim sistemimizde bu değerleri çocuklarımıza vermenin gayreti içerisindeyiz. Ülkemizde önemli gelişmeler, önemli değişimler oluyor. Bunlarda tabi zaman alacak meseleler. Fakat özellikle Türkiye’nin dışında, gurbet ellerde yaşayan sizler için çok daha önem taşıyor. Birlik ve beraberliğiniz, kültürümüze ve geleneğimize yakın bağlılığınızı çocuklarımıza öğretmeniz kültürler arası diyalog için çok büyük önem arz ediyor. İnşallah, Avusturya İslam Federasyonu önderliğinde uygulanan bu etkinlik arzu edilen neticeye ulaşır” diye konuştu.

 

Konuşmasında, Ordu’daki turizm hareketliliğine de değinen Vali Yardımcısı Ahmed Akın Varıcıer şunları kaydetti: “Ordu ilimiz son zamanlarda özellikle yabancı turistlerin rağbet gösterdiği, ekolojik turizm doğa turizmi adına çok önemli potansiyeli olan bir il haline geldi. Ordu, 500 çeşit endemik türün yer aldığı geniş yaylaları, gölleri ve şelaleleri ile bir doğa harikasıdır. Sayın valimizin de bu noktada çok büyük gayretleri oldu. Ordu’nun tanıtılması amacıyla Ordu’ya ilgi gösteren yerli ve yabancı seyahat acentelerine bizzat kendisi eşlik ediyor. Ordu’nun tanıtımına büyük katkılar sağlıyor, kendilerine buradan şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Fuarın onur konukları olan Vorarlberg Eyaleti Meclis Başkanı Harald Sonderegger, Vorarlberg Eyaleti İçişleri Bakanı Erich Schwärzler, Dornbirn Belediye Başkan Vekili Guntram Mäser, Avusturya İslam Cemaati Genel Başkanı Dr. Fuat Sanaç, İslam Toplumu Milli Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün yaptıkları konuşmada, Kültür ve Kitap Fuarı’nın Avusturya için bir zenginlik olduğunu söylediler.

 

Avusturya’nın Dornbirn kentinde açılan 10. Kültür ve Kitap Fuarı, dokuz gün boyunca açık kalacak ve kitap, farklı Türk ürünlerinin satışının yanı sıra aileler, gençler ve çocuklar için de farklı etkinlikler düzenlenecek. 

 

Öte yandan, fuarda açılan Ordu Standı, fuarın açılışından itibaren fuara katılan protokol mensuplarının, fuarı gezenlerin ve Avrupa’da görev yapan medya kuruluşlarının ilgi odağı haline geldi. 

 

Haber Tarihi ve Kaynağı: 02.05.2016,Ordu Valiliği