Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BAŞBAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN NUMAN KURTULMUŞ ULUBEY GÜZELYURT MAH. KUTLANAN TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİNE KATILDI (18.04.2016)

Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş ile Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ve beraberindeki heyet, Ordu programının ikinci gününde turizm haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Ulubey ilçesi Güzelyurt Mahallesinde düzenlenen programa katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, “Hem burada şenliklerin Turizm haftası nedeniyle olduğunu duydum, hem de  vosvoscu arkadaşların arkada kamp kurduğunu öğrendim. Burada sizlerle birlikte olmak hem bu güzelliği sizle birlikte yaşamak, hem de aynı zamanda Bu güzelliğin televizyonlar vasıtasıyla Bütün Türkiye'ye tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla yanınızdayız. Ordu, bir taraftan dağları, dereleri, gölleri, şelaleleri, diğer taraftan sahil şeridi mükemmel, tertemiz denizleri ile gerçekten başka hiçbir ile nasip olmayacak kadar çok sayıda zenginliği bünyesinde barındırıyor. Bu güzellikleri, zenginlikleri tanıtmak, bunları yaşamak, yaşatmak hepimizin sorumluluğudur. Valiliğimiz ve belediyelerimizle birlikte Ordu’nun daha iyi tanıtılmasını sağlayacağız” dedi.

Turizm haftası kutlama etkinlikleri kapsamında bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Allah- u Teala buraya güzellik namına ne varsa varsa vermiş. Her türlü güzellik var. Bu güzellikleri temâşâ etmeye kalksak belki on sene gezmemiz lazım. İnsanlar son dönemde bu güzellikleri görmeye merak saldılar. Dünyanın dört bir tarafından Buraya gezmeye turistler geliyor. Ancak, hem içeriden hem dışarıdan biz Ordu olarak turistten yeterince istifade edemiyoruz. Ordu'da güzellik fazlasıyla mevcut olmasına rağmen insanlar yeterince gelmiyor, tanımıyor. Bizim daha çok insanları buralara getirmemiz lazım. Fındık dışında başka geçim kaynaklarına ihtiyaç var. Turizmin gelişmesiyle birlikte buradaki insanlar para kazanacaklar, para kazanınca da buradan göç etmeyecekler. İşyerleri açılacak, bu güzelim memleket şenlenecek. Bizlerde de bunun çabasındayız. Turizm Bu anlamda çok önemlidir. Önümüzdeki dönemde bu tanıtım faaliyetlerimiz devam ettiği sürece Ordu'da turizmde hakkettiği yere gelecektir” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Ekoturizm’in uygulandığı yerlerden biriside Güzelyurt Mahallesi olacak. Bu çevreye ekoturizmin merkezi yapma konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Buradaki dokuyu hiç bozmayacağız.  Arkadaki muhteşem manzara ile birlikte buraya gelen hemşerilerimiz, vatandaşlarımız, ülke içinden ya da dışından gelen herkes burayı gördüğünde ne kadar güzel bir yer. Doğal yapısını korumayı başarmış bir yapı. Güler yüzlü insanlar burada diyecek ve buraya tekrar gelme konusunda da gayret göstereceklerdir” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise konuşmasında, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm haftasının kutlandığını söyleyerek,” son yıllarda turizm haftası kutlamalarını 2014 yılında Fatsa ilçesi Kabakdağı Mahallesi'nde, 2015 yılında Ünye ilçemizde, 2016 yılında ise sizlerin değerli katılımı ile alternatif Destinasyon alanımız Yüzyıllardır devam eden geleneksel güreş müsabakalarının düzenlendiği şifalı suları ile efsaneleri konu olan Şuayip tepesinin içinde barındıran Ulubey ilçesi Güzelyurt mahallemizde gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyonun burada gerçekleşmesi için talimat veren Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu'na ve bizlere yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ordu Turizm’ine verdiği katkılar  nedeniyle Vali İrfan Balkanlıoğlu’na Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından yöresel el işçiliğinin kullanıldığı hediye takdim edildi. Ardından, hafta kapsamında açılan stantlar gezildi.

 HABER TARİHİ VE KAYNAĞI: 18.04.2016, ORDU VALİLİĞİ