Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TURSAB İABYK İSTİŞARE TOPLANTISI ORDU'DA YAPILDI (18.04.2016)

Anemon Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekilleri Ergun Taşçı, Metin Gündoğdu, Oktay Çanak, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkılınç, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ve TURSAB Üyeleri katıldı.

 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Turizmde Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız”

 

Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu’nun devam eden projeleri tamamlandığında bu güzelliklere ulaşmanın daha kolay olacağını belirterek, “Valilik ve hükümet olarak turizm alanında üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Ordu sahil ve yaylaları ile turizme elverişli olan bir şehir. Ama şimdiye kadar turizm potansiyelinden yeterince yararlanmamış olan bir ilimiz. Yaylaların teleferiklerle birbirine bağlanması projemizi ile yolların doğal güzelliğini bozmadan kilometrelerce öteye çok rahatlıkla gidilebilecek. Bu güzel yaylalarımızı koruyarak buralara da turistleri çekebiliriz. Ordu’ya devam eden projelerin de tamamlanmasıyla birlikte şehrimize olan ilginin artacağını düşünüyoruz.

 

Siz seyahat acentalarının turizme katkılarını biliyoruz. Bu bölgeye de bizim üzerimize düşen ne varsa o desteği başta Valiliğimiz ve biz de hükümet olarak sizlere sunmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Valimiz Sayın İrfan  Balkanlıoğlu, “Karadeniz’in Özeti Ordu”

 

TURSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İstanbul Asya Bölgesel Yürütme Kurulu istişare toplantısında bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”iki yıldır Ordu'da görev yapıyorum. Türkiye'nin bütün illeri içerisinde gezmeye, görmeye değer en güzel şehrin Ordu olduğunu gördüm. Güzellik adına ne varsa Ordu'da fazlasıyla mevcut, yani hiçbir eksiği yok. Hatta fazlası da var. Ordu’da sahil yolu bütün güzelliğiyle korunmuş, milyonlarca yılda oluşan zümrüt yeşili ormanın kucaklarcasına denizle buluştuğu koylar doğal kalabilmiş. Perşembe ilçemiz sakin şehir ünvanını alan şehirler arasında yerini aldı. Bu kadar güzellikleri bünyesinde barındırmasına rağmen, Karadeniz'in  özeti diyebileceğimiz Ordu’ya insanlar niye yeterince rağbet etmiyor?  Gezi destinasyonları düzenlenirken Ordu genelde pas geçiliyor ya da  sadece Boztepe'ye çıkılıyor. Oysa,  Ordu'nun içerilerine şöyle bir girdiğiniz zaman dünyada eşi benzeri olmayan ‘Böyle bir şehir Türkiye'de mi’ dedirtecek manzaralar var. Bunlardan birisi de Perşembe Yaylası. Aybastı ilçemizdeki Perşembe Yaylası’na yukarıdan baktığınız zaman zümrüt yeşili pürüzsüz bir halı gibi Irmak görürsünüz. Bu  güzel  manzarayı çekip internete koyduğumuzda 20 milyonun üzerinde tıklanma rekoru oldu. Burası Türkiye'de mi diyorlar. Bu harikulade güzelliklerin etrafında yürüyerek adeta seyir terasında yürür gibi vadileri, ırmakları, şelaleleri, ormanları kayalıklardan aşağı ormanları seyrederek çok güzel maceralar yaşayabilirsiniz. Yamaç paraşütü, zıpkınla balık avcılığı, Offroad yarışları yapabileceğiniz parkurlara katılabilir, Vosvos şenlikleri ile kilometreler boyunca yaylalarda gezerek, sporun her çeşidini Ordu'da gerçekleştirebilirsiniz” diye konuştu.

 

Ordu, Sağlık Turizmine de Hazır Bir Şehirdir

 

Ordu’da eko-turizminde yaygınlaştığını ve insanların  ahşaptan yapılmış  köy evlerinde kalarak,  kuş sesleri eşliğinde doğal yiyecekler ile iç ve dış arınmayı sağlayacak şekilde çok güzel tatil yapmanın mümkün olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Günün 365 günü burada taze balık yiyebilirsiniz. Ordu, hem gastronomi turizmi, hem de sağlık ve doğa turizmi yolunda önemli bir il olmak için ilerleyen şehirdir ve bu anlamda Valilik olarak sizlere her anlamda yardımcı olmaya hazırız. Destinasyonların belirlenmesinde, kalacak yerden, yiyeceklere kadar her konuda gerek Turizm İl Müdürlüğümüzde, gerekse Valilikteki görevli arkadaşlarımızla sizlere yardımcı olacağız. Ordu'yu  her mecrada  tanıtmaya gayret ediyoruz. Ordu, sağlık turizmine de hazır bir şehirdir” diyerek sözlerini tamamladı.TURSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İstanbul Asya Bölgesel Yürütme Kurulu istişare toplantısı, karşılıklı soru ve temennilerin ardından son buldu.

HABER TARİHİ VE KAYNAĞI: 18.04.2016, ORDU VALİLİĞİ