Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİ BALKANLIOĞLU,"TURİZM İDDİASINDA OLAN ORDU’YU HER ANLAMDA TANITMAYA DEVAM EDİYORUZ"(15.04.2016)

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Müdür Yardımcısı Sevim Gürdal, Müze Müdür Vekili  Osman Demir, Ordulu seyahat acenteleri, tur operatörleri, turistik tesis işletmecileri  ile birlikte Turizm Haftası nedeniyle Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Balkanlıoğlu, ”Turizm, çocukluğumuzdan beri sürekli gündeme getirilen, ne denli önemli olduğu ülkemiz açısından dile getirilen bir ticari faaliyet aslında. Turizm hem içerden insanların bulundukları yerden ayrılıp gezmek görmek maksatlı başka bölgelere gitmesi, hem de başka ülkelerden insanların farklı ülke farklı şehir farklı kültürler görebileceği, herkesin beklentisine göre dışarıya seyahat etmesi anlamına geliyor. İnsanlar gittiği şehirlerde, ülkelerde son derece sıcak ilgi ile karşılanmışlarsa, ticari anlamda bu insanlardan para kazanmış olsalar bile, misafir muamelesi yapmışlarsa, ülkelerinde bizim hakkımızda hep olumlu şeyler söyleyecek, bir kültür elçisi gibi o ülkeyi bütün yönüyle, halkıyla, güzellikleri ile anlatacak ve o ülkenin başka insanlar gözünde beğenilirliği artmasına vesile olacaklardır. O nedenle halkın bu anlamda bilinçli olması lazım” diye konuştu.

 

Turizm hareketi sürdürülebilir olmalı. Önümüzdeki dönemde inşallah Ordu’da turizm geometrik rakamlarda artacaktır diye ümit ediyoruz. Bir yerde başarı varsa, turist çok geliyor ve ekonomik faaliyet iyi ise arkasında uzun süren bir gayret var.   Hiçbir şey tesadüfen olmuyor. Bizlerde topyekün bir seferberlik havasında çaba göstermemiz gerekiyor. Ordu çok göç verdi. 500 bin Ordulu İstanbul"da yaşıyor. Bu güzellikleri insanlar terk edip gidiyor. 100 bin civarında da Avrupa da Ordulu olduğu söyleniyor. Ordu halkı sıcak kanlı insan olduğu için her kesimden arkadaşları bulunuyor. 500 bin Ordulu birer arkadaşını getirse 500 bin iç turist, 2 kişi getirse 1 milyon kişi demektir. Avrupalı kardeşlerimizde bir sefer oradaki yabancı dostlarını getirseler turizm hareketi oluşabilir”şeklinde konuştu.

 

Vali Balkanlıoğlu, ”Sosyal medyada, yazılı basında birazda ülkedeki ve yurtdışındaki televizyonlarda  Ordu’yu gösterdik. Tur şirketleri artık Ordu’yu gezi destinasyonuna koymaya başladılar. Türkiye’nin köklü firmalarından biri Aybastı Perşembe yaylasına her hafta bir otobüs getirme yönünde anlaşma yaptı. Ordu’yu en prestijli otobüs firmalarının koltuk ceblerinde bulunan seyahat dergilerinde yayınlattık. Ünlü gurme Vedat Milor’u Ordu’ya davet ettik ve çekimler yaptı. Ordu’ya hayran  kaldığını bizlere iletti. Ordu turizmde bir marka olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftasının kutlandığını söyleyerek, ”Amacımız, turizm bilincini artırmak. Bu yıl turizm haftası kutlama programımızı eko-turizm çalışmalarını daha da güçlendirmek için Ulubey İlçemize bağlı Güzelyurt mahallemizde 19 ilçemizin de katılımıyla farklı  kutlayacağız. Ayrıca, ilimizde bulunan TÜRSAB heyetine de Ordu’yu en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız” dedi ve 18 Nisan tarihinde Ordu’nun tanıtımına yönelik Ordu Valiliğince hazırlanan Ordu Belgeselinin de öğrencilere izletileceğini kaydetti.