Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU; LOKMAN BİZİM ŞEHİRDE PROGRAMINDA TANITILACAK (14.01.2016)

Ordu’nun turizm odaklı gelişmesi ve kalkınmasını sağlamak amacıyla Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında, Ordu bu defa “Lokman Bizim Şehirde” programında tanıtılacak.

Skaytürk 360 TV’de, hafta içi her gün 11.00-11.45 saatleri arasında yayınlanan “Lokman Bizim Şehirde” programının çekimleri Ordu’nun değişik yörelerinde yapıldı.

Lokman Dağ’ın sunumuyla, her hafta farklı bir şehirden, Türkiye'nin farklı illerinin lezzetlerini, yaşamlarını ve insan hikayelerini, yerel yöneticilerini ve o şehre ait detayları ekranlara yansıtan “Lokman Bizim Şehirde” programı için Altınordu, Fatsa, Perşembe, Çaybaşı, Çamaş ilçelerimizde çekimler gerçekleştirildi.

Program için, yörede bulunan şelaleler, kanyonlar, kaya mezarları, tarihi konaklar, un değirmenlerinde çekimler yapıldı. Yamaç paraşütü, halk oyunları gibi etkinlikler görüntülendi. Ordu’nun el sanatları ve ustaları ekranlara yansıtıldı.  Yöresel yemekler, teleferik, şehir içi, Yason ve Kurul Kalesi gibi tarihi mekanlarda çekimler gerçekleştirildi.

Şehrin yerel yöneticileri ile söyleşinin de yer alacağı programa Vali İrfan Balkanlıoğlu da konuk oldu. Vali İrfan Balkanlıoğlu ile söyleşi yapan program sunucusu Lokman Dağ’ın, ‘Sosyal medyadan takip ediyorum. Çok güzel Ordu fotoğrafları paylaşıyorsunuz. Herhalde bu fotoğrafları paylaşan biri Ordu’ya âşık olmalı’ şeklindeki sorusu üzerine açıklamada bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Doğru olan paylaşıyoruz. Bu bizim paylaştığımız cennet görüntüler, bu güzellikler, sadece Ordu’nun devede kulak kadar çok az bir yeri. Aslında görmeye, gezmeye değer o kadar çok yer var ki inanılmaz. Onlarca şelale her yerde bu şelalelerin bazıları 70 metre yukardan aşağıya akıyor. Tabi milyonlarca yılda aka aka orası doğal bir göl havuz olmuş bazen derinliği 10 metreyi buluyor. Ve insanlar buralarda yüzüyor. Çevrede kirleten bir unsur bulunmadığı için. Suda son derece berrak ve serin. O kadar güzel” dedi.

Sunucu Lokman Dağ’ın, ‘Bu kadar doğa ve yaşamın iç içe olduğu şehir ben bilmiyorum”’ demesi üzerine konuşmasını sürdüren Vali Balkanlıoğlu, “Karadeniz’in her yerini gezdim. Ordu’yu çok beğendim. Natürel güzelliği çok fazla. Göz alabildiğine her yer orman. Yüksek dağlar krater gölleri şelaleler ırmaklar ve derin kanyonlar dolayısıyla ordu bir cennet gördüğünüz kadar. İnsanlarımız binlerce kilometre uzağa giderken şu güzellikleri görmek için ama ordu onların hepsinden güzel. Ordu’nun bir şansı da Karadeniz sahil yolu kıyılardan gitmediği tek il burası. Arka kısımdan tünellerle, viyadüklerle gidiliyor. Milyonlarca yılda oluşan koylar olduğu gibi kalmış. Karadeniz ormanıyla masmavi deniz kucaklaşmış. Karadeniz’de mavi bayraklı mikropsuz deniz güzel kumsalı olan tek il yine Ordu bu anlamda” diye konuştu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, sunucu Lokman Dağ’ın, ‘Buraya gelen Arap turistlerin dünyada bir cennet varsa oda Ordu dediklerini biliyoruz sayın valim. Araplar Ordu için neler söylüyor, onları en çok ne cezp ediyor’ şeklindeki sorusuna karşılık yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Onlar doğal anlamda cennet tarifi olarak gösterilen bu yeşillikleri ormanı serin havayı yaylalarımız 17 derece 15 derece doğal serinliği sis yağmur kar yeşillik ırmaklar şelaleler onların hayali geldikleri zaman Arapçasını da öğrendim onlardan. Ordu cennet bahçelerinden bir bahçe diyorlar. Dolayısıyla çok beğeniyorlar burayı.  Şimdi Ordu tarifsiz güzelliğine rağmen doyumsuz güzelliğine rağmen yeterince içerden ve dışarıdan ziyaretçi almıyor. Karadeniz’in özeti Karadeniz’de güzellik namına ne varsa Ordu’da daha fazlası var bozulmamış hali var. Ancak yeterince tanıtılmadığı duyurulmadığı için ziyaretçi sayısı az. Burası fındığa bağlı bir yer fındık olmadığı zaman bütün insanlar mutsuz ve para etmediği zaman. Biz buraya bir geçim kapısı olsun diye. Turizm faaliyeti arsın diye uğraşıyoruz. Yüzde 42 ziyaretçi sayısı arttı. Körfez ülkelerden ziyaretçi gelip buradan gayrimenkul alıyorlar. Bu yüzden burayı çok beğeniyorlar. Artarak bu devam edecek bütün esnaf bundan istifade edecek. Kısa sürede büyük hareket olacağına inanıyoruz. Burada turizm hareketi başladığından göç önlenecek insanlar iş bulacak herkes para kazanacak.”

Ordu Valiliği AB  ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Ümit Şener mihmandarlığında, Sunucu Lokman Dağ, Kameramanlar Muhsin Yıldızcı ve Umut Özçelik’ten oluşan çekim ekibinin 4 gün boyunca Ordu’nun değişik yörelerinde gerçekleştirdiği çekimler,  1-5 Şubat 2016 tarihleri arasında, Skytürk 360 TV’de, hafta içi 11.00-11.45 saatleri arasında ekranlarda olacak.

Haber Kaynağı ve Tarihi: Ordu Valiliği,14.01.2016