Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU,TURİZM MERKEZLERİ'NİN SEKTÖREL DERGİSİ MY SKILIFE'DE (15.12.2015)

Kış sporları ve turizm merkezlerinin sektörel dergisi my SkıLife, son sayısında Ordu’ya geniş yer ayırdı.

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ile röportaj, Çambaşı kayak merkezi ve tüm yönleriyle ele alınan Ordu, sektörün önemli yayın organlarından birisi olan my SkıLife’de geniş şekilde tanıtıldı.

Kış sporları başta olmak üzere tarihi ve doğal güzelliklerin ele alındığı dergide Ordu’ya 20 sayfa yer veriliyor.

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın görüşlerinin de yansıtıldığı dergide, 2010 yılında kurulan Çambaşı Kayak Merkezi’nde 1189 ve 1109 metre olan iki adet telesiyej bulunduğu, 4.980 metrekarelik alan içerisinde de günübirlik tesisler,turizm danışma, kayak okulu, helikopter pisti, 150 araçlık otopark, gezinti parkurları gibi birçok birimlerin olduğu, kayak sporu için 5000 metre uzunluğunda 35 metre genişliğinde bir parkur alanı, tesiste yazında hizmet verilebilmesi için 750 metre kare büyüklüğünde bir buz pisti inşa edileceği de belirtildi.

Dergide, Ordu’nun doğal zenginlikleri, tarihi dokusu, denizi, dereleri, yaylaları ile dünyanın en güzel köşelerinden biri olduğu vurgulanarak, “Doğa, tarih, kültür ve turizm yan yana Ordu şehri” başlığıyla yer alan yazıda Boztepe’den yaylalara kadar geniş bir şekilde yer veriliyor.

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ile yapılan röportaja 4 sayfa yer veren Kış sporları ve turizm merkezlerinin sektörel dergisi my SkıLife “Karadeniz’in Özeti Ordu” başlığıyla yer verdiği röportajda, Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, Ordu ile ilgili görüşlerini şu şekilde anlatıyor.

“Ordu, Türkiye’nin en güzel ili dersek abartmış olmayız.Nefis sahilleri, koyları, yaylaları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, yeşillikler içinde akan dereleri,doğa harikası şelaleleri, eşsiz menderesleri, binbir çeşit bitki örtüsü,nadide kültür ve tabiat varlıkları, zengin yöresel lezzetleriyle Ordu, insana huzur veren bir kenttir.

Türkiye’nin en büyük yaylası olan Çambaşı Yaylası’na yapılmakta olan Çambaşı Kayak Merkezi,Ordu’nun prestij ve vizyon projelerinden biridir. Ordu’da kış turizmine önemli katkı sağlayacak olan Çambaşı Kayak Merkezi, Türkiye’nin ilk 5 tesisinden birisi olacak ve tamamlandığında bölgemiz turistlerin cazibe merkezi olacak. Ordu Valiliği olarak,Ordu’da kayak sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması için yapılan tüm çalışmalara gerekli desteği vermekte ve katkıyı sağlamaktayız.

Ordu, turizm potansiyeli yüksek bir ildir. Bu potansiyeli değerlendirmek için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik. Ulusal televizyon kanallarında yayınlanan önemli programların çekimlerinin ilimizde yapılmasını sağladık.Turizm sektörüne yönelik dergilerde Ordu’nun geniş tanıtımını yaptık.Ayrıca,eko-turizmde her geçen gün gelişmektedir. Dünya’da şehrin üzerinden yamaç paraşütü yapılan ender yerlerden birisidir.Şehrin terası konumundaki 510 rakımlı Boztepe yamaç paraşütçülerinin gözdesi haline gelmiştir. Off Road sporu içinde özel olarak hazırlanmış parkurlar vardır.Ordu-Giresun havalimanımız ulaşımı kolaylaştıracak, turizm hareketliliğine ivme kazandıracaktır. Karadeniz-Akdeniz yolu projesi, Çevre yolu projesi önemli projeler arasındadır. Herkesi Ordu’yu görmeye ve gezmeye davet ediyoruz”