Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TURİZMDE BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ VE GÜÇ BİRLİĞİ PROJESİ" KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NA TANITILDI (20.11.2015)

15 ilin İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Bölge Kalkınma Ajansları ve DOKAP’ın işbirliğiyle oluşturulan “Turizmde Bölgesel İşbirliği ve Güç Birliği Projesi”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda tanıtıldı.

15 ilin Kültür ve Turizm Müdürlerinin bir araya gelerek, turizm pazarlamasında birlikte hareket etmek amacıyla oluşturdukları “Turizmde Bölgesel İşbirliği ve Güç Birliği Projesi”nin son toplantısı Sivas’ta yapıldı. Toplantıda, bugüne kadar yapılmış olan çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na anlatma kararı alındı. Bu kapsamda hareket eden proje yöneticileri, geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ve Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik başkanlığında, Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ve Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Samsun TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uzlu, Turizmci Güven Özel, Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. 

Toplantıda Yrd. Doç. Dr. Metin ÇELİK tarafından proje ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında özet bilgi aktarımının yanı sıra önümüzdeki dönemde proje stratejisinin uygulama alanları ve eylem planları konusunda sunum yapıldı.

Bakanlık yetkililerine proje dahilindeki Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Çorum, Sivas, Kayseri ve Nevşehir illerinin bir araya gelerek bölgede marka turizm değerlerini geliştirerek yeniden pazarlanabilmesi, turizm faaliyetlerinin dört mevsime yayılarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulunmak ve bu iller arasında birlikte yapılabilecek çalışmalarda koordinasyon sağlanması amacıyla ‘Turizmde İşbirliği ve Güç Birliği Projesi’nin gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Toplantıda önümüzdeki dönemde ‘Turizmde Bölgesel İşbirliği ve Güç Birliği Projesi’nin toplantısını Samsun ilinde illerin valilerinin, belediye başkanlarının, il müdürlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve sektör temsilcilerinin katılımları ile yapılacak kapsamlı toplantıya ev sahipliğinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülmesi talep edildi.

Genel Müdür İrfan Önal tanıtımla ilgili ulusal ve uluslararası dijital platformlarda önemli çalışmalar yaptıklarını, “Türkiye Home” projesi kapsamında tanıtım atağına geçtiklerini, Türkiye’de tanıtıma dair ne varsa uyguladıklarını ancak bölgesel anlamda yapılan bu çalışmanın çok değerli olduğunu Anadolu satında bu tür çalışma düşüncelerinin olduğunu ve bugüne kadar hayata geçiremediklerini söyledi. Bu tür çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı tanıtım ve pazarlama çalışmalarına altlık olabileceğini, Genel Müdürlük olarak ellerinden gelen destek ve yardımı esirgemeyeceklerini belirten Önal, “Sizlerin bu çalışmalarınızın her aşamasına katkı sunabiliriz. Proje ile ilgili bundan sonraki organizasyonlara ev sahipliği yapabiliriz. Bütün turizm aktörlerinin davet edileceği kapsamlı çalışmaları birlikte yürütmeliyiz ve bu çalışmaları ülkemizin tamamında yaygınlaştırmayı planlamalıyız. Bu çalışmayı yapan herkesi tebrik ederim” dedi.

Haber Kaynağı ve Tarihi: Ordu Valiliği,20.11.2015