Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ARAP GAZETECİLER ZİRVESİ İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM (04.11.2015)

Ordu’da turizmin gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan tanıtım çalışmaları kapsamında 26 ülkeden 74 gazeteci 5 Kasım’da Ordu’da olacak.

Ordu Valiliğinin evsahipliğinde 5-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Arap Gazeteciler Zirvesi için hazırlıklar tamamlandı.

“Ordu’nun Güzelliklerinin Bilinmesi Gerekiyor”

6 gün sürecek Arap Gazeteciler Zirvesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, Karadeniz’in en güzel illerinin başında Ordu geldiğini söyleyerek,”Ordu’nun güzelliklerinin hem yurt içinde, hem de yurt dışında bilinmesi gerekiyordu. Amaç, turizm hareketinin artması, çarşı-pazar hareketlenmesi, insanlarımızın fındık dışında da gelir kaynaklarına kavuşması” diye konuştu.

“Orduýu Türkiye ve Dünya’da Popüler Yapmak İstiyoruz”

“Ordu’yu Türkiye’de ve dünyada popüler yapmak istiyoruz” diyen Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu Valiliği görevine atandığımız günden itibaren tanıtım atağına geçtik.Yurt içinde görsel ve yazılı basında, seyahat programlarında yer aldık.Yurt dışında özellikle körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Umman, Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Lübnan, Suriye, Irak, İran. Bu bölgelerden gazetecileri getirip ilimizi tanıtmaya çalıştık. Şimdi gazeteciler zirvesi, kongresi şeklinde yapıyoruz. Bu bölgelerin özellikle ne kadar tanınmış gazete, televizyon, editör ve muhabirleri varsa hepsini davet ettik ve hepsinden olumlu yanıt aldık. Bütün ünlü televizyonlar ve o bölgenin en ünlü gazeteleri, ünlü muhabirleri ve editörlerine kadar 80 civarında gazeteci 5 Kasım’da Ordu’da olacaklar. 5-11 kasım tarihleri arasında ordunun bütün güzelliklerini her yönüyle gezdireceğiz” şeklinde konuştu.

“Yardım ve Destede Bulunan Herkese Teşekkür Ediyorum”

Arap gazeteciler zirvesinin Ordu Valiliğinin koordinatörlüğünde genelde sponsorlar aracılığıyla düzenlendiğini belirten Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, yardım ve destekte bulunanlara teşekkür ederek, “Bu zirvenin ardından ilimiz de turizmde bir patlama yaşanacaktır. Yaşanacağından da eminim çünkü, burayı gezip gören daha önceki Arap turistler ‘burası cennet bahçelerinden bir bahçe. Ölmeden önce cennete girmek, cenneti görmek istiyorsanız Ordu’ya gelin’ demişlerdi. Bu bize mutluluk verdi, umut verdi. Tanıtımlarımızın bir yıl içersinde faydasını gördük, % 40 civarında turizm hareketlerinde artma oldu. Gelen gazetecilerimizi de hava durumu iyi gözüküyor. Ordu’nun güzelliklerini gösterip iyi intibalarla buradan gönderirsek ki, buna eminim. Arkadaşlarımız titizlikle çalışıyorlar” dedi.

“Ordu, Turizmde Bende Varım Diyecek”

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu, Karadeniz’in turizm de bende varım diyen illerinden birisi olacak ve vatandaşımız bunu asla unutmayacak. Bunlar tohum saçmak gibidir. Önümüzdeki yıllarda çok güzel neticeler alacağımıza inanıyorum” diyerek, sözlerini tamamladı. 

Haber Kaynağı: Ordu Valiliği, Haber Tarihi: 04.11.2015