Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİMİZ SAYIN BALKANLIOĞLU; "YAPTIĞIMIZ TANITIMLARIN MEYVELERİNİ ALIYORUZ" (13.10.2015)

Ordu Valiliği görevine başladığı günden itibaren, Ordu’nun var olan turizm potansiyelini etkin bir tanıtım yoluyla harekete geçirmeyi hedefleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun turizmde geldiği son noktayı değerlendirdi.

“Allah, Ordu’ya Her Türlü Güzelliği Bahşetmiş”

Ordu’nun bozulmamış doğal bir güzelliğe sahip olduğunu dile getiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Alllah, Ordu’ya her türlü doğal güzelliği bahşetmiş. Ordu, her türlü turizme imkan sağlayan yüksek bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Ordu’nun sahip olduğu turizm potansiyelinin Ordu ekonomisine kazandırılması gerekir. Bir yerde turizm hareketliliği olabilmesi için, yeterli turizm altyapısının olmasının yanında, etkili tanıtıma ve reklama da ihtiyaç duyulmaktadır. Biz, bir yandan Ordu’nun turizm altyapısını oluştururken, diğer taraftan etkili bir tanıtım faaliyeti yürütmekteyiz. İnsanlar gezi amaçlı, tatil amaçlı bir yere gideceklerinde, o yerle ilgili bir fikir sahibi, bilgi sahibi olmaktadırlar. Biz, Ordu’nun tanınırlılığını, bilinirliliğini artırmak ve tatil ve gezmek için Ordu’nun ideal bir şehir olduğunu insanlara göstermek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla yapmakta olduğumuz tanıtım faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz” dedi.

“İyi Bir Tanıtım Stratejisi Uyguladık”

Bugüne kadar yapılan tanıtım faaliyetleri hakkında da bilgi veren Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’nun tanıtımında biz bir strateji belirledik. Bu stratejimiz, tanıtım için ulusal medyayı iyi kullanmaktı. Ulusal televizyon kanalları ile irtibata geçerek, izleyicisi çok olan 17 programın ilimizde çekimlerinin yapılmasını sağladık. Bunlar sırasıyla şöyle;
 

TGRT Belgesel’de “Vesselam”, CNN Türk’de “Burada Hayat Var”, Show Tv’de “Ezgi Sertel İle Lezzet Haritası”, Kanal 7’de “Gündüz Gece”, Ülke Tv’de “Gel Gez”, +1 Tv’de “Yeşil Ekonomi”, Cine 5’de “Burcu İle Çetin Yollar”, TRT 1’de “Gezelim Görelim, A Haber’de “Seyahatname”, CNN Türk’te “Yeşil Doğa”, TRT Belgesel’de “Sakin Şehir-Cittaslow”, A Haber’de “Seyahatname”, ATV’de “Ekopazar”, TRT Arapça’da “El Ahbar”, NTV’de “En Güzel Rotalar”, TGRT Belgesel’de “Seyyah-ı Fakir”, TRT Haber’de “Yoldan Çık” programlarıdır.
 

Ulusal televizyonlarda 2’si stüdyodan olmak üzere toplam 10 canlı yayın programına ve haber bültenlerine canlı bağlantılarla katılarak, röportajlar verdik. Bunlar da sırasıyla şöyle;

TRT Haber’de “Gündem”, A Haber’de “Ajans Yeni Gün”, TRT Haber’de “Referans Noktası”, TGRT Haber’de “Hafta Sonu Haber”, A Haber’de “Ajans Yeni Gün”, TRT Haber’de “Sıcak Gündem”, A Haber’de “Ajans 14.00”, 24 Tv’de “Moderatör Hafta Sonu”, TRT Arapça’da “Kelam Mubasir” programlarıdır.
 

Okuyucusu çok olan turizm ve seyahat amaçlı dergilerde, ilimize geniş yer verilmesini sağladık. Bunlarda bazıları şöyle; Atlas, National Geographic, Türsab, Tourmag, Hi-Tech, Seslife, Uçuş Noktası, Anadolu Jet, Ekovitrin dergilerdir.

Akşam, Dünya, Güneş, Haber Türk, Hürriyet, Milliyet, Milli Gazete, Posta, Sabah, Takvim, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak gibi trajı yüksek ulusal gazetelerde, Ordu’nun tanıtımına yönelik 139 haber ve röportaj yayınlanmasını sağladık.

Ordu’nun tanıtımına yönelik diğer çalışmalarımıza da şöyle sıralayabiliriz: Türkiye’nin önde gelen ekonomi gazetecilerini ilimizde ağırladık ve onlara Ordu’yu anlattık, Ordu’yu tanıttık. Arap ülkelerinin önde gelen yayın organlarının temsilcilerini Ordu’ya davet ederek, ilimizin güzelliklerini kendilerine gösterme fırsatı bulduk. Arap gazeteciler ülkelerine dönüklerinde çalıştıkları yayın organlarında Ordu’yla ilgili izlenimlerini okuyucularıyla paylaştılar. Başta Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Tunus gibi ülkeler olmak üzere bir çok Arap ülkesinin yayın organında Ordu’yu tanıtıcı çok sayıda haberler, makaleler yayınlandı. Bunların yanında, profesyonel bir ekibe Ordu’nun doğa belgeselini hazırlattık. Hazırlanan Ordu Doğa Belgeseli başta TRT Arapça kanalı olmak üzere bir çok televizyonda defalarca yayınlandı. Yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen turizm fuarlara katılarak, Ordu’yu en iyi şekilde tanıtma gayreti içinde olduk” diye konuştu.

“Tanıtım Çabalarımız Meyvelerini Verdi”

Tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini verdiğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, ”Yapmış olduğumuz tüm bu tanıtım faaliyetleri neticesinde, Ordu’yu ziyaret eden, Ordu’da konaklayan ve Ordu’ya yatırım yapan yerli ve yabancı kişi sayısında son bir yıl içerisinde ciddi bir artış meydana geldi. Şöyle ki; Ordu’daki Bakanlık belgeli konaklama tesislerinde, Ağustos/2014 ayında 113.070 olan konaklama sayısı, Ağustos/2015 ayı sonu itibariyle 36.908 kişi artışla 149.978 kişi oldu. Buna bir de belediye belgeli konaklama tesislerini ilave ettiğimizde konaklama tesislerimizdeki konaklama sayısı daha da artmış durumdadır. Özellikle yaz aylarında Ordu’daki konaklama tesislerinde yer bulmakta sıkıntı yaşandı. Ayrıca, yurt içinden ve yurt dışından ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında da geçen yılın aynı dönemine oranla %40 artış meydana geldi. Bu rakamlar da gösteriyor ki, yapmış olduğumuz tanıtım faaliyetleri meyvelerini veriyor” şeklinde konuştu.

“Arap Yatırımcıların Ordu’ya İlgili Artıyor”

Arap yatırımcıların Ordu’ya ilgisinin arttığına dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Yapılan tanıtımla ilimize gelen Arap turistler, Ordu’dan gayrimenkul satın almaktadırlar. Arap işadamları ve yatırımcılar, Ordu’da turizm alanında yatırım yapabilmek için arayış içindedirler. Arap iş adamları başta Fatsa ve Aybastı ilçelerimiz olmak üzere çok sayıda konut satın almışlardır. Arap müteşebbislerin, ilimize olan ilgisi her geçen gün artmaktadır” dedi.

“Tanıtım Faaliyetlerimizi Hız Kesmeden Sürdüreceğiz”

Tanıtım faaliyetlerinin hız kesmeden devam edeceğini kaydeden Vali Balkanlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;
 

“Tanıtım faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz. 5 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşecek Arap Gazeteciler Zirvesi’ne Ordu şehri olarak evsahipliği yapacağız. 13 ayrı Arap ülkesinden gelecek 70 kadar gazeteciyi ilimizde ağırlayacağız. Onlara ilimize gezdirerek, Ordu’yu her yönüyle tanıtacağız. Bir ürünün satışı için reklamının iyi yapılması gerekiyor. Biz de Ordu’yu yurt içinde ve yurt dışında iyi tanıtıp, reklamını iyi yapıp, Karadeniz’in turizm pastasından hak ettiğimiz payı alabilmenin çabası ve uğraşı içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
 

Haber Tarihi: 13.10.2015,Haber Kaynağı: Ordu Valiliği