Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİ BALKANLIOĞLU, TRT ARAPÇA KANALININ “KELAM MUBASİR” PROGRAMINDA ORDU'YU ANLATTI (05.10.2015)

 
 
Vali İrfan Balkanlıoğlu, TRT Arapça kanalında yayınlanan “Kelam Mubasir” programının canlı yayın konuğu oldu.

İslam ülkelerinde Türkiye ile ilgili haberlerin yayınlandığı TRT Arapça kanalında canlı olarak ekrana gelen “Kelam Mubasir” programına Ordu'dan canlı olarak bağlanan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu ile ilgili izlenimlerini paylaştı.

"Ordu, çok güzel bir şehir. Karadeniz’in incisi. Güzel sahilleri, bozulmamış doğası ve mavi bayraklı plajları, milyonlarca yılda oluşan güzelim koyları, ormanın denizle kucaklaştığı yeşil ile mavinim kaynaştığı ve tropik iklim özellikleri bulunan çok güzel bir il" diyerek, konuşmasına başlayan Vali Balkanlıoğlu, "Burada İsviçre’deki alpleri kıskandıracak güzellikler, şelaleler, göller, dereler ve tamamen doğal ve tertemiz içme kıvamında göller bulunuyor. Her taraf göz alabildiğine orman, yaylalar ve vadiler. Burada insanlar geldikleri zaman şöyle bir düşünceye kapılıyorlar. Ordu'ya Arabistan, Kuveyt, Katar, Mısır ve Fas'dan gazeteciler gelmişti. Buradan giderken şöyle dediler.' Öldükten sonra cennete gitmek şüpheli ancak ölmeden cennete gitmek isteyenler Ordu'ya gelsinler.' Ordu'ya gelen insanlar maddi manevi arınıp öyle gidiyorlar. Tamamen doğal beslenebilir, ormanda ağaçların arasında kuş sesleriyle çok güzel tatil geçirebilirler. Doğal ve oksijeni bol bir memleket. Her türlü spor etkinliği yapmak mümkün. Özellikle, yamaç paraşütü en güzel Ordu'da yapılır. 24 saat canlı bir hayat vardır burada. Asla güvenlik endişesi ve problemi yoktur. Turizm açısından burası son derece önemli. Bu konuda tanıtım atağına geçtik ve biz Arap dostlarımızı burada misafir etmekten onur duyacağız. Tanıtımımıza katkıda bulunan bütün Arap alemindeki gazeteci dostlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

Vali Balkanlıoğlu, "Buraya gelen kardeşlerimiz misafirperver Türk insanlarını görecekler ve özellikle Müslüman kardeşlerimizi kucaklamaya hazırız. Arap ülkelerinden kardeşlerimiz gayrimenkul ve turizm yatırımları da yaptılar. Dünyada sadece denizin doldurulması suretiyle yapılan 3. havalimanı Ordu'da. Her çeşit uçağın güvenle inmesine müsaade edecek şekilde yapılan havaalanımız sayesinde şelalelere, güzelim ormanlara, denizin envai çeşit nimetlerinden ve güzelliklerinden 15 dakika mesafede Ordu'nun en güzel yerlerine ulaşabilirsiniz. Güvenli bir karayolu, denizyolu ve havayoluyla Ordu'ya ulaşmak mümkün hale geldi. Bu da turizmimizde, otellerdeki doluluk oranında ve çarşı-pazar hareketlenmesinde büyük katkı sağladı. Tanıtım noksanlığımız var. Bu nedenle tanıtım atağına geçtik. 5 Kasım 2015 tarihinde 70 kadar Arap gazeteciyi ilimizde ağırlayacağız. Ordu'nun güzelliklerini tanıtmak, bu doyumsuz güzellikleri yaşatmak istiyoruz. Ordu'yu görenler buradan bir daha ayrılmak istemiyor. Arap yatırımcılar Ordu’dan gayrimenkul ve 200'e yakın daire satın aldılar. Arap yatırımcı kardeşlerimiz kendileri de yaylalarda bungalow türü tatil köyleri oluşturmak istiyorlar. Ayrıca, bir ilçemizde engelliler rehabilitasyon merkezi ile yaşlı ve engellilere dönük son derece güzel tatil köyü oluşturulacak. 100 milyon dolarlık golf tesisleri yüzme havuzları ormanın ve çiçeklerin arasında birazda rakımı yüksek bir yaylada güzel bir yatırım yapacak gerekli girişimleri yaptılar. Burası turizm potansiyeli mükemmel bir imkana sahip olduğu için hem kendi memleketindeki hemşerilerine ve vatandaşlarına hizmet etmek hem Avrupa’dan hem Türkiye’den gelecek tatil yapmak isteyen insanlarımıza yatırım yapmak için fizibilite çalışmaları yapıyorlar" diye konuştu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Ordu sadece turizm açısından değil, tarımda da güçlü, birçok açıdan cazip bir il. Arap ülkelerinden de güzel yaylalarda, ormanlar içerisinde tatil geçirmek isteyenlerin geldiği gibi değişik açıdan yatırım yapmak isteyen işadamları bizle irtibat kuruyorlar. Biz de valilik olarak onlara her türlü konuda yardıma hazır olduğumuzu, destekçi olacağımızı söyledik. Önümüzdeki günlerde daha da fazla yatırımcılarımızı ilimize çekeceğiz. Çevreye çok önem veriyoruz. Denizimiz asla kirlenmiyor. Büyük arıtma tesislerimiz var ve deniz suyu tahlil edildi uluslararası bir kuruluş tarafından denizi temiz, kumsalı mükemmel, gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz. Mavi bayrak almaya hak kazanmış 4 tane plajımız var ve 3 ilçemizde de sadece hanımlara mahsus plajlarımız mevcut. Ormanı da, yaylaları da yatırıma açtığımız zaman tamamen planlı şehrin mimarına ve dokusuna doğal güzelliklerine zarar vermeden özel planlar uygulanmak suretiyle yatırım yapma planımız ve çalışmamız devam ediyor ve sürekli bu anlamda kontroller yapılıyor. Dolayısıyla Ordu'ya yapılacak yatırımlar bu doğal cazibesini, güzelliğini ve natürelliğini çevre temizliğini bozmadan gerçekleşecektir. Yatırım yapmak amacıyla gelen arkadaşlarımızı valilik olarak kabul ediyoruz ve buradaki iş adamlarıyla müşterek neler yapılabilir? Ticaret ve Sanayi Odası, Belediyemiz ve işadamlarımızın her konuda önünü açacak tedbirler alıyoruz" şeklinde konuştu.
 
Haber Tarihi: 05.10.2015
Haber Kaynağı: Ordu Valiliği