Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU; 84.İEF 6. ULUSLARARASI KARADENİZ VE ANADOLU KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ'NDE (03.09.2015)

İlimiz; 28 Ağustos - 06 Eylül 2015 tarihleri arasında İzmir Uluslararası Enternasyonel Fuar Alanında gerçekleştirilen "6.Uluslararası Karadeniz ve Anadolu Kültür Sanat Festivali"nde 3. numaralı holde Ordu Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak ilimizin tanıtıcı metaryel ve görsellerle fuara  katılımını gerçekleştirdik.

Her yıl Karadeniz Konfederasyonu tarafından düzenlenen Geleneksel Karadeniz tanıtım günleri bu yıl 84. İEF kapsamında düzenlendi. Karadeniz den 6 il (Artvin, Rize, Gümüşhane, Trabzon, Ordu, Giresun) DOKA ve halk eğitim merkezleri katıldı.

ilimize ve Karadeniz kültürüne ait yöresel lezzetler, Basmane girişinde Karadeniz Konfederasyonu tarafından düzenlenen açık alanda Anadolu konsepti ile birleşerek ziyaretçilerle buluştu.

6 Konuk ülke ve 3 Karadeniz ilinden katılan 250 kişilik uluslararası halk oyunları ekibi  fuar açık alanda kurulu sahnede performans gösterdi. Yarışmada birinciliği ilimizi temsil eden  ERFAD GSK  alırken, Sirbistan ikinci, Bolu üçüncü oldu. Dereceye girenlere Konfederasyon tarafından maddi ödül verildi. En iyi müzik ödülünü Rize, En iyi köstüm ödülünü Arnavutluk, KADEKON özel ödülünü Bosna Hersek aldı. Yarışma yoğun izleyici katılımı ile gerçekleşti ödül töreninde coşku tavan yaptı. 

Açılışta ve 3 gün süre ile Karadeniz il stantları önünde gösteri yapan ekipler ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. Gelenekselleşen Karadeniz festivali, fuarın vazgeçilmezi haline geldi.

Açık alanda Karadeniz ve Anadolu yöresel lezzetleri ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU fuar stantlarını ziyaret ederek KADEKON Genel Başkanına katkılarından dolayı teşekkür etti.

KADEKON Genel Başkanı Hızır MURTEZAOĞLU yaptığı açıklamada Karadeniz Kültür Sanat Festivalinin gerçekleşmesine katkı sağlayan Başbakanlık tanıtma fonuna ve Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’na ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU’na teşekkür etti.

Karadeniz ve  Anadolu Kültür sanat festivali artık geleneksel fuarın vazgeçilmez parçası oldu diyen Hızır MURTEZAOĞLU gelecek yıllarda katılım daha da artacak, bu yıl taleplere cevap veremedik dedi. Karadeniz’in, İzmir’in  ve ülkemizin bu tanıtım faaliyetlerinden önemli ekonomik ve kültürel kazanımları olmaktadır.  Son 5 yıla bakıldığında Karadeniz illerimizde artan turizm hareketlerinde bu etkinliklerin önemli katkısı vardır diyen Hızır MURTEZAOĞLU kültürel çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Haber Tarihi: 03.09.2015

Haber Kaynağı:Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü